Pienet tytöt ajelee skoottereilla ihan miten sattuu.
18 v. olisi sopiva ikäraja moottoriajoneuvoihin.
18 v. olisi sopiva ikäraja moottoriajoneuvoihin.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ja isät ostaa alle kouluikäisille pikkuriikkisiä "rossimopoja" ja on kauhean mahtavaa,kun ipanat sitte kurvailee hulluna kylätiellä.Vähän isompien mopoista on äänenvaimentimet pois ja kylä raikaa,kun ne ajelee,kesällä keskellä yötäkin.Se on ihan kotirauhan rikkomista,samaten kuin moottoriveneellä kaahailu yöllä,kun toiset yrittää nukkua.-Meitä on moneen junaan.
Voin vakuuttaa, että aina tuo maalaispaikkakuntien nuoriso on ollut kurittomampaa kui meillä täällä pääkaupunkiseudulla!
nuoret mopokorttilaiset mopoautoillaan mukana kiivaimmassakin liikenteessä.
Ei kovi turvalliselta sekään vaikuttanut, kun sitä telkkarissa esiteltiin.
liikenteessä ihan hyvin pärjää, jos kasvatus ja asenteet ovat kohdallaan. Kaahareita ja muista piittaamattomia riittää kaiken ikäisissä - valitettavasti. Asennekasvatusta, toisten huomioon ottamista ja hyvien tapojen opettamista kannattaisi lisätä sekä kotona että kouluissa. Liikenteessä piittaamattomuudesta saattaa joutua maksamaan hengellään - myös syyttömät.
Mopoistahan se tutustuminen moottoriajoneuvoihin yleensä alkaa. Osaavat sitten isona kaahata autoilla liikenteessä. Minusta mopot ovat kivoja. Eikö teillä ollut nuorena mopoja? Kyllä mopoilla ajettiin minukin nuoruudessani. Minullakin oli oma mopo eikä mopokorttia tarvinnut ajaa siihen aikaan. En muista, että olisi käytetty kypärää. Ihme, että olen edelleen hengissä, kaaduin muistaakseni monta kertaa soratiellä. Minusta on hyvä, että nuoret joutuvat ajamaan nykyään mopokortin.
lukkari meinas jäädä alle. Mopon kyydissä oli kiva istua sivuttain jalat sievästi toisella puolella ja halausote vyötäröltä pojasta. Olihan se jotain, ihastus vaihtui ja rakkaus roihusi.
Kyllä se oli mukavaa öisellä kylätiellä istua mopon tarakalla - ja kukaan ei muka huomannut mitään. Mulla on mukavia muistoja niiltä ajoita.
Hyvin tuntuvat aikuiset kuulevan mopojen äänet vielä tänäkin päivänä yöaikaan.
Vanhempien asenteet ratkaisevat.
Ne perkeleen bandiitit terrorisoivat lapi yon kaupungin keskustassa.
Valottomilla virityksilla kaahataan kolme rinnan jne.
Eivat vanhemmat voi olla touhusta tietamattomia.
Mina hommasin penskoille Cullokin koneella mikroauton jolla kavimme parryyttelemassa suljetulla radalla muutaman vuoden.
Kun mopoika tuli vastaan niin niilla ei ollut pienintakaan hinkua moiseen.
Muutenkin ihmettelen vanhempien hampaattomutta.
"Minkas niille mahtaa".
Jo on perkele jos ei mukamas mahda!!!!!!!
sopivaa ikää yhdellekkään moottoriajoneuvolle?Kyllä niissä aikuisissakin löytyy moneen junaan..