Nyt olen viidettä vkoa raskaana. Haluaisin keskeyttää sillä elämäntilanne todella huono. Pelottaa vain, että saanko enää sen jälkeen lapsia. Kertokaa, miten teille on käynyt!
Saitteko enää abortin jälkeen lapsia?
nainen 19 raskaana
51258
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
98% aborteista ei vaikuta tulevien lasten saantiin mitenkään. Lopuissa 2%:ssa tulehdus, kaavinnan virheet jne. voivat vaikeuttaa lasten saantia. Hedelmällisyys laskee koko aikuisuuden ajan. On siis hyvin mahdollista ettet saa myöhemmin lapsia teit abortin tai et. Myöhemmästä lapsettomuudesta ei voi suoraan syyttää tehtyä aborttia vaan syitä on satoja muitakin. Jo pelkästään ylipaino voi estää raskaaksi tulon.
Sinuna punnitsisin mielessäni tarkkaan pidätkö lapsen vai et. Toimi vasta sitten kun olet varma ettet kadu päätöstäsi oli se sitten kumpi tahansa. Sekä aborttia että lapsen teko voi kaduttaa myöhemmin. Jälkimmäinen on tosin suomessa tabu, eikä juuri kukaan uskalla kertoa katuvansa varhaista lastentekoa.
abortin jälkeen, ei ole aiheuttanut mitään ongelmia.
Yksi lapsi oli ennen aborttia.
..miettinyt sitä vaihtoehtoa että synnyttä lapsen ja mietiti siihen asti haluatko pitää lapsen.
Lapsen voi antaa myös adoptioon, (Suomessa on paljon vanhempia jotka ei saa omaa lasta ja he ottaisivat mielellään lapsen adoptoitavaksi.)
Yritä rauhassa miettiä mikä on sinulle paras ratkaisu.
mutta silti tämä on yhtä helvettiä kun en ole tullut enää sen jälkeen raskaaksi.
minulle on tehty kaavinnalla abortti.tulin raskaaksi raiskauksesta noin neljä vuotta sitten...
nyt minulla on puolivuotias tytär joka syntyi sektiolla ja voin saada vielä lisääkin lapsia.