tietäisköhän joku Peter Österbergin puh. numeroa, toi aikoinaan maahan kyseistä lämmitintä ja kuulemma varaosia ois vielä satavana.
wintermiser 6500/celsius 6500 lämmitin
tumppi-68
5677
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ainakin viime keväänä vielä vastasi numeroon 0400 607847. Erilaista tavaraa oli vielä jäljellä, mutta on kuulemma vähitellen lopettelemassa. Harmi.
Hei
Yritän löytää jostakin Celsius 6500 lämmittimen ohjekirjaa ja esitettä. Voisin vaikka maksaakin kohtuullisen korvauksen, jos oikea ohjekirja löytyisi. Sain Kaj Österbergiltä asennusohjeet, mutta niistä en löytänyt etsimääni tietoa.
Ensimmäinen kausi "uuden" veneen mukana tulleella Celcius 6500 wintermiser vesikiertolämmittimellä ja hyvin riitti lämpöä lokakuussakin. Veneessä 4kpl vesikiertopatteria, jotka jakavat tasaisesti lämpöä 3-kajuuttaan.
Lämmitin on n. 20v.vanha, joten varmasti ongelmiakin odotettavissa?
Saako tällaiseen enää mistään varaosia/huoltoa? Entä kun hyvä vesikiertoinen järjestelmä jo valmiina niin mikä uusi vastaava olisi tilalle? Vesikiertolämmitystä ei yleensä ole paljoa keskusteluissa kehuttu, kun verrataan webaston ja eberin ilmalämmittimiin
Just just. Että yhdeksän vuotta..... No ei saa. Laita siihen mikä vaan sopivan tehoinen vesikiertorassi ilman kiertovesipumppua ja sopivan kokoinen irtopumppu kiertoon, jo pelaa vanha vesihässäkkä
Ja katso että pelissä on tehonsäätö. Pumpulla sitä ei pidä säätää tai tulee käyntiongelmia.