Viestiketjujen poistaminen

LittleJohn

Viestiketjun voi poistaa vain ylläpidon edustaja (seriffi tai joku korkeampi) tai sitten koko ketjun voi poistaa myös ketjun alullepanija.

Jos keskustelussa on yksi asiaton viesti, eikö tekniikka mahdollista vain sen poistamista. Pitääkö poistaa koko keskustelu, vai eikö seriffin kompetenssi riitä käsittelemään asiaa ja sitä, mikä on sopimatonta ja mikä ei.

Se taas tuntuu oudolta, että kirjoitellaan niitä ja näitä hutaistujen nimimerkkien takaa. Miksi ei kyetä luomaan omaa profiilia? Eihän silti tarvitse omaa nimeään käyttää. Tällöinhän kukaan muu ei voisi sotkea kirjoituksia käyttämällä toisen nimeä.

4

1508

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *Demonica

      Mielipiteitä on joka lähtöön niin kuin meitä ihmisiäkin. Kyllä täällä on hyviä juttuja joka lähtöön. Jätä lukematta ne viestit, jotka eivät miellytä. Niin helppoa se on. (Huoooh)

      • LittleJohn

        Nyt ystävä hyvä et ymmärtänyt viestiäni. Tarkoitin sitä, että jos jossain ketjussa on yksi asiaton voesti, on väärin, että seriffi poistaa koko ketjun.

        Ja nimerkkijutulla tarkoitin sitä, että jos ei ole rekisteröitynyt, voi kuka tahansa käyttää samaa nimimerkkiä. Ja myös sitä, että jos haluaa käyttää jotain alatyylin kommentteja, niin jonkun typerän nimen taakse on helppo kätkeytyä.


    • Elikkäs kaikki poistettavan viestin alla olevat (eli siihen vastanneet) viestit poistuvat myös. Eli toisinaan vain yhden viestin poisto ei onnistu. Poistan koko keskustelun vain jos aloitusviesti on asiaton tai jos lähes kaikki siihen tulleet vastaukset ovat asiattomia.

      Olen samaa mieltä siitä että mitä vähemmän rekisteröimättömiä nimimerkkejä, niin sen asiallisempaa olisi keskustelu ja turha riitely nimimerkeistä jäisi ehkä vähemmälle.

      • LittleJohn

        Kiitokset asiallisesta vastauksesta. On sitä näköjään ihan fiksuakin väkeä seriffinä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      125
      4793
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      11
      3469
    3. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      128
      3241
    4. Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."

      Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss
      Suomalaiset julkkikset
      28
      2696
    5. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      82
      2424
    6. Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin

      Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy
      50 plus
      18
      1803
    7. Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1424
    8. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      Henkinen hyvinvointi ja mielenterveys
      120
      1293
    9. Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?

      Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut
      Elokuva
      10
      1249
    10. Jäit kiinni siitä

      että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky
      Ikävä
      4
      1218
    Aihe