Viestiketjujen poistaminen

LittleJohn

Viestiketjun voi poistaa vain ylläpidon edustaja (seriffi tai joku korkeampi) tai sitten koko ketjun voi poistaa myös ketjun alullepanija.

Jos keskustelussa on yksi asiaton viesti, eikö tekniikka mahdollista vain sen poistamista. Pitääkö poistaa koko keskustelu, vai eikö seriffin kompetenssi riitä käsittelemään asiaa ja sitä, mikä on sopimatonta ja mikä ei.

Se taas tuntuu oudolta, että kirjoitellaan niitä ja näitä hutaistujen nimimerkkien takaa. Miksi ei kyetä luomaan omaa profiilia? Eihän silti tarvitse omaa nimeään käyttää. Tällöinhän kukaan muu ei voisi sotkea kirjoituksia käyttämällä toisen nimeä.

4

1454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *Demonica

      Mielipiteitä on joka lähtöön niin kuin meitä ihmisiäkin. Kyllä täällä on hyviä juttuja joka lähtöön. Jätä lukematta ne viestit, jotka eivät miellytä. Niin helppoa se on. (Huoooh)

      • LittleJohn

        Nyt ystävä hyvä et ymmärtänyt viestiäni. Tarkoitin sitä, että jos jossain ketjussa on yksi asiaton voesti, on väärin, että seriffi poistaa koko ketjun.

        Ja nimerkkijutulla tarkoitin sitä, että jos ei ole rekisteröitynyt, voi kuka tahansa käyttää samaa nimimerkkiä. Ja myös sitä, että jos haluaa käyttää jotain alatyylin kommentteja, niin jonkun typerän nimen taakse on helppo kätkeytyä.


    • Elikkäs kaikki poistettavan viestin alla olevat (eli siihen vastanneet) viestit poistuvat myös. Eli toisinaan vain yhden viestin poisto ei onnistu. Poistan koko keskustelun vain jos aloitusviesti on asiaton tai jos lähes kaikki siihen tulleet vastaukset ovat asiattomia.

      Olen samaa mieltä siitä että mitä vähemmän rekisteröimättömiä nimimerkkejä, niin sen asiallisempaa olisi keskustelu ja turha riitely nimimerkeistä jäisi ehkä vähemmälle.

      • LittleJohn

        Kiitokset asiallisesta vastauksesta. On sitä näköjään ihan fiksuakin väkeä seriffinä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      37
      9291
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      32
      3821
    3. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      80
      2413
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      118
      2360
    5. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      25
      1925
    6. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      36
      1794
    7. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      15
      1590
    8. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      31
      1406
    9. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1247
    10. Esko ja Martina viettävät joulua

      Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      1038
    Aihe