löytyykö oravatietäjiä?

onko millään konstilla mahdollista ottaa oravaa mukaan lomalle? jos esim. vähitellen totuttaisi toiseen, pienempään häkkiin (matkahäkkiin) ja pitäisi oravia vähän molemmissa, ettei sitten matkalle lähtiessä tulisi sitä häkkistressiä.

ja toinen juttu: maaoravat eivät ole sylilemmikkejä, sen olen aina tiennyt, mutta voiko edes yksinoleva maaorava alkaa viihtyä sylissä aina silloin tällöin, jos vaikka nukkuisi sylissä tms.? voiko se tunnistaa hoitajansa?

ken tietää voisiko vastailla pian??
3367
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Sanon alkuun jo, että itselläni ei ole oravia, mutta tädilläni on, jota kautta tiedänkin hiukan niistä.

Et kertonut mitä oravaa tarkoitit, mutta oletan sinun tarkoittaneen siperianmaaoravaa.
Riippuisi varmaan matkahäkin koostakin, sillä vilkkaalle oravalle varmasti tulisi stressiä liian pienessä häkissä. Missään kanto kokoisessa matkustushäkissähän orava ei voi päiviänsä viettää, vaan matkan määränpäässä täytyy olla yhtä hyvät olot kuin kotonakin. Häkkiin olisi varmaan hyvä laittaa jotain oravalle tuttua, ettei tuntisi olevansa täysin vieraassa paikassa. Jos on lähdössä ulkomaille ei oravaa kannata ottaa mukaan vaan jättää turvallisesti suomeen jonkun tuttavan hoiviin.

Siperianmaaoravat (siput) ovat hyvin vilkkaita lemmikeitä ja pomppivat edestaas ympäriinsä. kyllähän ne tottuvat ihmisiin , ja ihmiset ovat niille ennemminkin kiipeilypuita kun nukkumapaikkoja. Richardsoninmaaoravat (riksut) taas pitävät rapsutteluista, hellimisestä ja voivat nukahtaa hyvinkin omistajansa syliin.

Siput kyllä oppivat tunnistamaan hoitajansa.

Äänestä
  • siperioitahan minä tarkoitin. no mitä sitten lomalle lähtiessä, jos sitä ei ota mukaan, miten pärjää, pitääkö jonkun käydä kattomassa jne? *toiveikas* voiko oravia viedä mitenkään ulos? luulatavasti ei, mutta se on mielestäni yksi oravien huonoimmista puolista...

    ja muuten, kauanko oravat keskimäärin elivät? 6-8v?

    Äänestä

  • minävaanminä kirjoitti:

    siperioitahan minä tarkoitin. no mitä sitten lomalle lähtiessä, jos sitä ei ota mukaan, miten pärjää, pitääkö jonkun käydä kattomassa jne? *toiveikas* voiko oravia viedä mitenkään ulos? luulatavasti ei, mutta se on mielestäni yksi oravien huonoimmista puolista...

    ja muuten, kauanko oravat keskimäärin elivät? 6-8v?

    Siput tarvitsevat jonkun hoitajan pidemmän loman ajaksi, mutta pärjäävät varmasti keskenänsä ainakin vuorokauden tai pari.

    oraville täytyisi olla joka puolelta umpinainen suuri häkki jos niitä veisi ulos. Vaikka siperianmaaoravat ovat siperiasta nimensä mukaisesti, en silti kovin kylmillä ilmoilla niitä ulos veisi. On aika selvää että valjaisiin oravaa ei voi laittaa. En ole itse koskaan nähnyt että tätini olisi oraviaan ulkona käyttänyt. Kannattaa varmaan kysyä tätä asiaa täältä: http://www.kurrefoorumi.com/cgi-bin/foorumi/YaBB.pl

    hyvässä hoidossa oravat saavuttavat n.10 vuoden iän, urokset muutaman vähemmän. eli keskimäärin tuo oma arvauksesi 6-8.v

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minävaanminä kirjoitti:

onko millään konstilla mahdollista ottaa oravaa mukaan lomalle? jos esim. vähitellen totuttaisi toiseen, pienempään häkkiin (matkahäkkiin) ja pitäisi oravia vähän molemmissa, ettei sitten matkalle lähtiessä tulisi sitä häkkistressiä.

ja toinen juttu: maaoravat eivät ole sylilemmikkejä, sen olen aina tiennyt, mutta voiko edes yksinoleva maaorava alkaa viihtyä sylissä aina silloin tällöin, jos vaikka nukkuisi sylissä tms.? voiko se tunnistaa hoitajansa?

ken tietää voisiko vastailla pian??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu