Olen huomannut että kun vene on paikallaan tulee jostain perävetolaitteista (290DP) tai moottorista öljyt ulos, varmasti ihan pieni määrä muuta harmittava. Mistä voisi hakea vuodon tai onkos se polttoöljyä? Moottorin öljy on pysynnyt sisään eikä on tullut vettä öljyyn.
Öljyvuoto?
AQAD41B
61558
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
hydrauliset trimmilevyt? Niiden sylinterit voi vuotaa. Vuodon ei tarvitse olla iso, kun se näkyy isona läikkänä vedessä.
Testaapa. Käytä trimmiä ja katso tuleeko öljyläikkä?
Moottorin öljynjäähdytin antaa samanlaisia merkkejä silloin kun kone käy. Tuleeko silloin öljyä?
Tai sitten voi olla vuotava suutin. Se antaa palamatonta polttoainetta, joka on myös öljyä.
Savuttaako kone?
Kiitos!
Öljyläikkä ilmestyy kun moottoria käytetään tyhjäkäynillä, trimmit olen tarkastannut ja ne ovat tiiviit. Ei savuta. Öljyjäähdytin minäkin epäilen, onko vaikeata korjata?
On melko yleinen vika kaikissa merimoottoreissa. Syyt:
- Talvihuolto tehty joskus huonosti. On jäänyt vettä ja se on jäätynyt. Pillistö vaurioitunut.
Voidaan korjata tinaamalla putki tai pari umpeen tai uusimalla.
- Päädyt syöpyneet tai pillistö syöpyneet. Vaikeampi korjata.Joudutaan uusimaan osia. Melko kalliita. Älä ihmettele.
Öljylauhduttimen letku saattaa olla tukkeutunut osittain tai painoksissa, öljy ei pääse kunnolla kiertämään, tekee turhan kovan paineen. Tämä vaan arvailua.
Mulla samaa ongelmaa. Ajon jälkeen tyhjäkäynnillä nousee pieniä öljypisaroita pintaan. Koneesta tulee vaaleaa savua käynnistettäessä (kylmänä). Osaisiko joku neuvoa, mitä tehdä?