Norjan ruska/syksy?

???

Mihin aikaan etelä-/keski-Norjassa on ruska?

Suunnitelmissa on lähteä syys-lokakuun vaihteessa Norjaan ja Ruotsiin autolomalle. Reitti kulkisi Ruotsin poikki Osloon ja siitä ylöspäin niin että Haaparannan kautta tullaan sitten takaisin Suomen puolelle.
Onko Norjaan ylipäänsä järkeä lähteä noin loppusyksystä vai kannattaako reissua lykätä suosiolla ensi kesään? Pärjääkö kesärenkailla?

1

2066

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mai-17

      Heips,

      E6 nousee Dovrefjellin kohdalla 1026 metriin, joten siellä saattaa olla "Norjan pääraitti" jäässä, riippuen täysin keleistä.

      Olin Husøyssä viikon ja tuona aikana sai ihailla talon ikkunasta Øyfjordin Fjordgårdin puoleisten huippujen valkolakkeja, "Kilimandzaroja" jo elokuun viimeisellä viikolla.
      Kun lähdettiin takaisin Suomeen klo 04 syyskuun ekana päivänä, oli auton lasit jäässä ja auton ulkolämpötilamittarin mukaan minimi oli -4*C.
      Kieltämättä pelottavinta tuolla Norjan matkalla olikin juuri viimeisen aamun ajo Husøystä tielle Rv. 862 (tie mutkainen, mutta sittenkin aivan kuiva).
      Kilpisjärven Muotkatakkassa oli maisema alkutalvinen, tosin E8 (Vt 21) oli märkä, ei jäässä.

      Tässäpä kuva Muotkatakkasta 01.09.2007 klo 08:19:
      http://img510.imageshack.us/my.php?image=img2839da6.jpg (avaa uudessa ikkunassa)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      61
      11635
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      96
      8831
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      12
      4407
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      21
      3954
    5. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      5
      3861
    6. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3646
    7. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      90
      3616
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      14
      3446
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      34
      3222
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      45
      2425
    Aihe