Mihin aikaan etelä-/keski-Norjassa on ruska?
Suunnitelmissa on lähteä syys-lokakuun vaihteessa Norjaan ja Ruotsiin autolomalle. Reitti kulkisi Ruotsin poikki Osloon ja siitä ylöspäin niin että Haaparannan kautta tullaan sitten takaisin Suomen puolelle.
Onko Norjaan ylipäänsä järkeä lähteä noin loppusyksystä vai kannattaako reissua lykätä suosiolla ensi kesään? Pärjääkö kesärenkailla?
Norjan ruska/syksy?
1
1945
Vastaukset
- Mai-17
Heips,
E6 nousee Dovrefjellin kohdalla 1026 metriin, joten siellä saattaa olla "Norjan pääraitti" jäässä, riippuen täysin keleistä.
Olin Husøyssä viikon ja tuona aikana sai ihailla talon ikkunasta Øyfjordin Fjordgårdin puoleisten huippujen valkolakkeja, "Kilimandzaroja" jo elokuun viimeisellä viikolla.
Kun lähdettiin takaisin Suomeen klo 04 syyskuun ekana päivänä, oli auton lasit jäässä ja auton ulkolämpötilamittarin mukaan minimi oli -4*C.
Kieltämättä pelottavinta tuolla Norjan matkalla olikin juuri viimeisen aamun ajo Husøystä tielle Rv. 862 (tie mutkainen, mutta sittenkin aivan kuiva).
Kilpisjärven Muotkatakkassa oli maisema alkutalvinen, tosin E8 (Vt 21) oli märkä, ei jäässä.
Tässäpä kuva Muotkatakkasta 01.09.2007 klo 08:19:
http://img510.imageshack.us/my.php?image=img2839da6.jpg (avaa uudessa ikkunassa)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/2131752Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1411465- 761313
- 541183
- 741085
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla81072- 1091009
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva55980Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53880- 82850