vaikka veritestit näyttäisivät ettei ole keliakiaa. olen 2 kertaa elämäni aikana ollut keliakiatesteissä eikä kummassakaan näkynyt keliakiaa. suvussa on 1 serkku jolla keliakia. Mietin vaan kun leipä tekee vatsaan ilmaa ja röyhtäyttää.
voiko olla keliakia
3
861
Vastaukset
- keliman
Keliakia ei välttämättä näy verikokeissa, eikä edes vatsatähystyksessä, koska epäselviä tapauksia on olemassa.
Jos leipä saa aikaan turvotusta ja ilmavaivoja, sun kannattaa kokeilla gluteenitonta ruokavaliota. Jos siitä on apua, niin sulla todennäköisesti on keliakia.
On myös mahdollista, että sulla voi olla joku allergia.- mmmm
Miten selvitän onko kyseessä keliakia tai joku muu allergia jos tessteissä ei näy?
- vakavassa sävyssä
mmmm kirjoitti:
Miten selvitän onko kyseessä keliakia tai joku muu allergia jos tessteissä ei näy?
hoitavan lääkärisi kanssa. Hoitavan lääkärin on oltava myös asiansa tunteva sisätautilääkäri, joka on perehtynyt keliakiaan. Jos olet terveyskeskuksen puolella, niin kysy, onko siellä sisätauteihin erikoistunutta lääkäriä, joka olisi päivittänyt tietontonsa myös keliakian suhteen.
Jollei ole asiantuntijaa, niin pyydä lähete keskussairaalaan sisätautien poliklinikalle. Silloin Sinusta pitäisi ottaa pitkä lista erilaisia kokeita, joissa poissuljetaan myös vilja-allergiat, tehdään tähystys ja otetaan ns. koepalat, jotka tutkitaan.
Jollei mitään löydy, niin mielestäni Sinun pitäisi sinnikkäästi noin kahden vuoden välein käydä keliakian labratutkimuksissa verenkuvassa. Tähystyksessäkin voisit silloin pyörähtää.
Näin minun keliakiani havaittiin. Siihen meni muutamainen vuosi.
Koska suvussasi on keliakiaa, on suurempi mahdollisuus, että Sinullakin on keliakia. Onko äidiltäsi tai isältäsi otettu koskaan keliakian labratutkimuksia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1392763Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2692370Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?261446- 1151112
- 981085
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041033Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13972Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La57871Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.62834Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.282820