voiko olla keliakia

mmmm

vaikka veritestit näyttäisivät ettei ole keliakiaa. olen 2 kertaa elämäni aikana ollut keliakiatesteissä eikä kummassakaan näkynyt keliakiaa. suvussa on 1 serkku jolla keliakia. Mietin vaan kun leipä tekee vatsaan ilmaa ja röyhtäyttää.

3

887

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keliman

      Keliakia ei välttämättä näy verikokeissa, eikä edes vatsatähystyksessä, koska epäselviä tapauksia on olemassa.

      Jos leipä saa aikaan turvotusta ja ilmavaivoja, sun kannattaa kokeilla gluteenitonta ruokavaliota. Jos siitä on apua, niin sulla todennäköisesti on keliakia.

      On myös mahdollista, että sulla voi olla joku allergia.

      • mmmm

        Miten selvitän onko kyseessä keliakia tai joku muu allergia jos tessteissä ei näy?


      • vakavassa sävyssä
        mmmm kirjoitti:

        Miten selvitän onko kyseessä keliakia tai joku muu allergia jos tessteissä ei näy?

        hoitavan lääkärisi kanssa. Hoitavan lääkärin on oltava myös asiansa tunteva sisätautilääkäri, joka on perehtynyt keliakiaan. Jos olet terveyskeskuksen puolella, niin kysy, onko siellä sisätauteihin erikoistunutta lääkäriä, joka olisi päivittänyt tietontonsa myös keliakian suhteen.

        Jollei ole asiantuntijaa, niin pyydä lähete keskussairaalaan sisätautien poliklinikalle. Silloin Sinusta pitäisi ottaa pitkä lista erilaisia kokeita, joissa poissuljetaan myös vilja-allergiat, tehdään tähystys ja otetaan ns. koepalat, jotka tutkitaan.

        Jollei mitään löydy, niin mielestäni Sinun pitäisi sinnikkäästi noin kahden vuoden välein käydä keliakian labratutkimuksissa verenkuvassa. Tähystyksessäkin voisit silloin pyörähtää.

        Näin minun keliakiani havaittiin. Siihen meni muutamainen vuosi.

        Koska suvussasi on keliakiaa, on suurempi mahdollisuus, että Sinullakin on keliakia. Onko äidiltäsi tai isältäsi otettu koskaan keliakian labratutkimuksia?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      86
      1436
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      38
      1125
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      22
      895
    4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      157
      740
    5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      720
    6. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      669
    7. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      196
      664
    8. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      647
    9. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      33
      570
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      39
      558
    Aihe