voiko olla keliakia

mmmm

vaikka veritestit näyttäisivät ettei ole keliakiaa. olen 2 kertaa elämäni aikana ollut keliakiatesteissä eikä kummassakaan näkynyt keliakiaa. suvussa on 1 serkku jolla keliakia. Mietin vaan kun leipä tekee vatsaan ilmaa ja röyhtäyttää.

3

833

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keliman

      Keliakia ei välttämättä näy verikokeissa, eikä edes vatsatähystyksessä, koska epäselviä tapauksia on olemassa.

      Jos leipä saa aikaan turvotusta ja ilmavaivoja, sun kannattaa kokeilla gluteenitonta ruokavaliota. Jos siitä on apua, niin sulla todennäköisesti on keliakia.

      On myös mahdollista, että sulla voi olla joku allergia.

      • mmmm

        Miten selvitän onko kyseessä keliakia tai joku muu allergia jos tessteissä ei näy?


      • vakavassa sävyssä
        mmmm kirjoitti:

        Miten selvitän onko kyseessä keliakia tai joku muu allergia jos tessteissä ei näy?

        hoitavan lääkärisi kanssa. Hoitavan lääkärin on oltava myös asiansa tunteva sisätautilääkäri, joka on perehtynyt keliakiaan. Jos olet terveyskeskuksen puolella, niin kysy, onko siellä sisätauteihin erikoistunutta lääkäriä, joka olisi päivittänyt tietontonsa myös keliakian suhteen.

        Jollei ole asiantuntijaa, niin pyydä lähete keskussairaalaan sisätautien poliklinikalle. Silloin Sinusta pitäisi ottaa pitkä lista erilaisia kokeita, joissa poissuljetaan myös vilja-allergiat, tehdään tähystys ja otetaan ns. koepalat, jotka tutkitaan.

        Jollei mitään löydy, niin mielestäni Sinun pitäisi sinnikkäästi noin kahden vuoden välein käydä keliakian labratutkimuksissa verenkuvassa. Tähystyksessäkin voisit silloin pyörähtää.

        Näin minun keliakiani havaittiin. Siihen meni muutamainen vuosi.

        Koska suvussasi on keliakiaa, on suurempi mahdollisuus, että Sinullakin on keliakia. Onko äidiltäsi tai isältäsi otettu koskaan keliakian labratutkimuksia?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      271
      4949
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      89
      3444
    3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      42
      3358
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2629
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1827
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1630
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      97
      1438
    8. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      14
      1389
    9. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1035
    10. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      70
      1027
    Aihe