hei, mistä voin kysyä mitkä rokoitteeni ovat vielä voimassa? olen muuttanut kunnasta toiseen.
onko siitä haittaa että rokote annetaan uudelleen vaikka se olisi vielä voimassa? miten voisin saada tiedon mitkä rokoitteet afrikkalaisella miehelläni on voimassa jos mitkään?
mitkä rokotteet meidän kannattaisi ottaa kun muutamme lontooseen puoleksi vuodeksi?
meidän perhe
1
551
Vastaukset
- yhteyttä
Ota yhteyttä kotikuntasi terveyskeskuksen rokotehoitajaan. Hän osaa neuvoa ja hänellä on viimeisin tieto tarvittavista rokotteista. Ei välttämättä tarvitse varata aikaa. Soitat vain, niin saat neuvoja jo heti siinä puhelimessa. Näin ainakin meillä. Matkalle lähtiessä tulee reseptitkin suoraan apteekkiin ilman, että tarvitsee mennä ajan kanssa niitä hakemaan.
Sinun luvallasi rokotustietoja voidaan pyytää niiltä tahoilta, missä sinua tai lapsiasi on rokotettu milloinkin. Sieltä se sitten selviää, mihin pitää ottaa tehosterokotteita yms.
Voi olla vaarallista rokottaa uudelleen liian aikaisin. Itse sain käsivarteeni hemmetinmoisen laajan, kipeän, turvonneen patin tehosterokotteesta. Ilmeisesti veressäni oli edellisen rokotuksen jäljiltä vielä niin paljon vasta-aineita, että uudella rokotteella niitä tuli jo liikaa. Mutta rokotuksen jälkeen pitää aina olla noin puolituntia tarkkailussa, jotta nähdään tuleeko mitään hengenvaarallisia reaktiota. Tuossa ajassa sen näkee. Jos sattuisi tulemaan, mikä on tosi harvinaista, niin siellä on sitten hoito vieressä, joten ei hätää.
Afrikkalaisen miehen rokotetietojen voi olla kiven takana. Kysy sitäkin rokotehoitajalta.
Tuskin Lontooseen mitään ihmeitä tarvitaan. Hepatiitti-rokote on hyvä olla minne tahansa matkustettaessa. Kysy noistakin hoitajalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 33932706
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?632593Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien872099- 2071787
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1721695- 581534
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.991284- 1221078
- 351067
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex1031041