meidän perhe

matkanainen.

hei, mistä voin kysyä mitkä rokoitteeni ovat vielä voimassa? olen muuttanut kunnasta toiseen.

onko siitä haittaa että rokote annetaan uudelleen vaikka se olisi vielä voimassa? miten voisin saada tiedon mitkä rokoitteet afrikkalaisella miehelläni on voimassa jos mitkään?

mitkä rokotteet meidän kannattaisi ottaa kun muutamme lontooseen puoleksi vuodeksi?

1

529

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhteyttä

      Ota yhteyttä kotikuntasi terveyskeskuksen rokotehoitajaan. Hän osaa neuvoa ja hänellä on viimeisin tieto tarvittavista rokotteista. Ei välttämättä tarvitse varata aikaa. Soitat vain, niin saat neuvoja jo heti siinä puhelimessa. Näin ainakin meillä. Matkalle lähtiessä tulee reseptitkin suoraan apteekkiin ilman, että tarvitsee mennä ajan kanssa niitä hakemaan.

      Sinun luvallasi rokotustietoja voidaan pyytää niiltä tahoilta, missä sinua tai lapsiasi on rokotettu milloinkin. Sieltä se sitten selviää, mihin pitää ottaa tehosterokotteita yms.

      Voi olla vaarallista rokottaa uudelleen liian aikaisin. Itse sain käsivarteeni hemmetinmoisen laajan, kipeän, turvonneen patin tehosterokotteesta. Ilmeisesti veressäni oli edellisen rokotuksen jäljiltä vielä niin paljon vasta-aineita, että uudella rokotteella niitä tuli jo liikaa. Mutta rokotuksen jälkeen pitää aina olla noin puolituntia tarkkailussa, jotta nähdään tuleeko mitään hengenvaarallisia reaktiota. Tuossa ajassa sen näkee. Jos sattuisi tulemaan, mikä on tosi harvinaista, niin siellä on sitten hoito vieressä, joten ei hätää.

      Afrikkalaisen miehen rokotetietojen voi olla kiven takana. Kysy sitäkin rokotehoitajalta.

      Tuskin Lontooseen mitään ihmeitä tarvitaan. Hepatiitti-rokote on hyvä olla minne tahansa matkustettaessa. Kysy noistakin hoitajalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1729
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      272
      1605
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      290
      1389
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      1309
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      915
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      48
      891
    7. 66
      884
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      66
      873
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      861
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      48
      838
    Aihe