Kuinka on, kirjoitetaanko sanan "vihkiäisiimme" v- kirjain isolla vaiko pienellä, kun se on yhteydessä "Meillä on ilo kutsua Teidät vihkiäisiimme" ?
Molempia olen huomannut käytettvän, eli siis jossakin kutsussa se v- kirjain on ollut pienellä, jossakin isolla. Miten sen oikeasti kuuluu olla ?
Isolla vai pienellä
alkukirjaimella ???
4
870
Vastaukset
- Nimetön
Meillä on ilo kutsua teidät vihkiäisiimme ...
- *morsian*
Juu, pieni v vihkiäisiin. Ei ole erisnimi eikä esim. Joulu, vaikka sitä kuinka odotellaan..
- äidinkielen opettaja
Suomen kielessä juhlien nimet (joulu, juhannus, uusivuosi, häät, hautajaiset, vihkiäiset, kissanristiäiset) kirjoitetaan pienellä. Lienee jenkkilästä tullut tuo perinne toivottaa "Hyvää Joulua ja Uutta Vuotta".
- anni
Vihkiäiset (pienellä v:llä) tarkoittaa esim. uuden rakennuksen käyttöönvihkimistilaisuutta. Avioliittoon vihkimisestä käytetään nimitystä "avioliittoon vihkiminen". Myös "häät" käy hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1763407Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3732171Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii542117- 421998
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321481Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931241- 541203
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4091114Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1171029- 47903