Moikka!
Ostin tuossa pari päivää sitten Canon 400D:n ja nyt kun aloin kuvaamaan sillä huomasin, että aina, kun ottaa kuvaa näytöllä näkyy pelkkää mustaa, tai sitten kuvaustavan tiedot..
Eikö näytöllä kuulu näkyä kuva mitä otetaan ollenkaan? En siis voi ottaa kuvaa pelkästään näytön kautta, vaan aina pitää katsoa "silmäluukusta"
Auttekee nyt minnuu tyhymää.
Ostin tuossa pari päivää sitten Canon 400D:n ja nyt kun aloin kuvaamaan sillä huomasin, että aina, kun ottaa kuvaa näytöllä näkyy pelkkää mustaa, tai sitten kuvaustavan tiedot..
Eikö näytöllä kuulu näkyä kuva mitä otetaan ollenkaan? En siis voi ottaa kuvaa pelkästään näytön kautta, vaan aina pitää katsoa "silmäluukusta"
Auttekee nyt minnuu tyhymää.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Eipä taida olla kovin montaa digijärkkäriä jossa pystyisi kuvaa rajaamaan ihan näytöstä tihrustamalla. Siinä näytössä on niin huono resoluutio ettei siitä tulis mitään kuitenkaan. Sen kun opettelet käyttämään etsintä.
Tai sitten hommaat pokkarin...
Tiedän, että siitä ei pysty hyvää kuvaa ottamaan, mutta onko siis totta ettei se kuva näy ikinä siinä ottaessa kuvaa?
Ei pysty tähtäämään näytön kautta. Uudessa Canon 40d kamerassa pystyy.
En ole vielä keksinyt mitään käyttöä ns. live toiminnolle. Jossain lehdistökäytössä kenties kuvattaessa ihmismassan päiden yläpuolelta, mutta siinäkin sarjakuvaus ja normaaliobjektiivi antaa aivn riittävän tuloksen. En oikein usko tuohon lcd:n tihrustamiseen tuollaisessakaan tilanteessa.
mielipide lcd live -näytön tarpeellisuudesta. Itse kuvaan kohtuullisen paljon EOSsillani, jossa ei ole livenäyttöä. Mielestäni hyvä vähintään 3" livenäyttö olisi tarpelline lisäominaisuus monissa makrokuvauksissa ja monesti myös jalustalta kuvatessa. Käyttäjät on halunneet tämän ominaisuuden uusiin kameroihin, siksi se tuleekin yleistymään myös järkkäreihin.
Myönnän, ei ole tullut harrastettua vuosiin, eikä koskaan digitaalikameralla, joten myönnän unohtaneeni tuon lajin.
Jos vielä olisi saatavilla urheiluetsin!
Kulmaetsimiä kyllä on, mutta ne vasta tihruja on.
Panelista olisi apua vain, jos se olisi kääntyvä.
"...Panelista olisi apua vain, jos se olisi kääntyvä."
Kääntyvä paneeli on yhtä käyttökelpoinen kuin kiinteästi prismakotelon päällä oleva salama. Eli rikkoutuu aivan liian helposti ja tekee rakenteesta vain raskaamman. Paljon parempi olisi irrallinen näyttö, jonka saisi kiinni vaikkapa jalustaan.
Lättänä kaapelin päässä. Jalustassa ei sitä tarvita.
Sellainen muuten on olemassakin 20 metrin kaapelilla.
Että kiinteästä panelista ei ole juuri iloa esim. kasvien alapuolelta kuvaamiseen. panelista ei näe sitäkään vertaa kuin etsimestä, sillä siitä ei näe mitään jos silmä on siinä kiinni. Sitä ei myöskään voi katsoa vinosti, eikä käyttää myötävaloon ilman varjostimia.
Terv: nimimerkki kokeillut.
on nykyaikaa järkkäreissä. Ne kun voi kytkeä läppäriinkin kuvaushetkellä, niin ja tietenkin se on usein kätevä myös jalustakuvauksessa.
Uusiin järkkäreihin tulee tuo ominaisuus ihan varmasti.
etsimen alapuolella on pieni anturi, joka tunnistaa onko sulla silmä tai jokin muu etsimen kohdalla. Silloin lcd näyttö pimenee, ettei se häiritse kuvaa otettaessa. Muuten lcd:ssä näkyy ne asetukset.
Tässä apu pulmaasi / pulmiinne:
http://www.digitarvike.fi/products.php?p=b04ec2
Hintaa tuotteellaon kuitenkin melkoisesti.
Ehkä sun kannattais tutustuu noihin kameroihin vähän ennenku ostat järjestelmäkameran. Ei järjestelmäkamera ole niinkuin pokkari! sun pitää kattoo etsimeen! etsä siihe näyttöö voi kattoo ku otat kuvaa =D=D=