Lykkäys

kertauksesta

Onko kellään tietoa, kuinka helppoa kertausharjoituksista on saada lykkäystä ja mitkä ovat hyviä selityksiä lykkäyksen hankkimiseksi? Onko lykkäyksen hankkiminen peace of cake vai vaaditaanko siinä useita valituksia, puhelinsoittoja ja loistokkaita selityksiä?

Kohtelias pyyntö maanpuolustusfasisteille: tehkää hyvin älkääkä osallistuko tähän keskusteluun "vitun kommari-homo-lusmu, mee kertaamaan äläkä rutise" -tyyppisillä viesteillä, sillä teidän kantanne on tullut selväksi jo aiemmin.

Nyt kaivataan asiallisia neuvoja siitä, miten lykkäystä kannattaa yrittää hankkia. Itselläni on päteviä akateemisia esteitä, mutta en tiedä, uppoavatko nämä jossain lautakunnassa istuviin kapiaisiin.

2

2974

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllä myönnetään

      Lykkäystä kertausharjoituksesta voidaan myöntää:

      * asevelvolliselle, jolle lykkäys hänen perhe- tai taloudellisten olojensa taikka ammatin taikka elinkeinon harjoittamiseen liittyvien syiden vuoksi on erittäin tarpeellinen,

      * asevelvolliselle, joka valmistuu toimeen tai ammattiin tai opiskelee tai käy koulua ja jonka kehitys ilman lykkäystä tuntuvasti kärsisi sekä

      * erityisestä syystä asevelvolliselle, jonka osallistuminen kertausharjoitukseen aiheuttaisi hänen työnantajan toiminnalle oleellista haittaa tai vahinkoa, sekä myös

      * ulkomailla toimen tai ammatin vuoksi oleskelevalle.

      Lykkäyshakemus on tehtävä kirjallisesti sotilasläänin esikunnalle. Hakemukseen on liitettävä mahdollisimman yksityiskohtainen selvitys sekä todisteelliset perusteet niistä syistä, joilla lykkäystä haetaan.

      Lykkäyshakemus on tehtävä riittävän ajoissa ennen harjoitusta, jotta se ehditään sotilasläänissä käsitellä ja tarvittaessa kutsua uusi henkilö tilalle. Lykkäyshakemuksen tekeminen ei oikeuta harjoituksesta poisjäämiseen.

      Kielteisestä lykkäyspäätöksestä valittamisesta ohjeet on lykkäyspäätöksen liitteenä. Hakemuksen hylkääminen johtuu toisinaan puutteellisista lykkäysperusteista. Valitus pyydetään lähettämään sotilasläänin esikunnan kautta, jolloin sotilasläänin esikunta voi tarvittaessa peruuttaa harjoituskäskyn valituksen lisätietojen perusteella.

      Terveydentilan perusteella voidaan kertausharjoituskäsky peruuttaa. Lääkärintodistus on toimitettava oman sotilasläänin esikunnalle.

      Lisää tietoa:
      http://www.mil.fi/reservilainen/asevelvollisuus/kertausharjoitukset.dsp

    • blööbä

      koommari homo lol

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      236
      4016
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      930
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe