Onko teiltä Roaccuttania syöneiden maksa-arvot mitattu? Itselläni on menossa Roa-kuuri, ja lääkäri ei määrännyt maksa-arvoja, sanoi että eivät ole välttämättömät, mutta jos haluat niin mitataan. Silloin ajattelin että kaipa lääkäri tietää asiansa. Nyt kuitenkin olen tullut katumapäälle... En kuitenkaan halua maksaa niistä verikokeista hirveitä summia, joten ajattelin mennä terveyskeskukseen.
Onko teillä koskaan ollut mitään häikkää maksa- tai rasva-arvoissa?
Onko teillä koskaan ollut mitään häikkää maksa- tai rasva-arvoissa?
Vastaukset 17
Vanhimmat
Siis ne maksaarvo mittaukset on välttämättömät!!
Ihan lain mukaankin , itse kävin alussa joka toinen viikko testeissä ja nyt hieman harvemmin.
Itselläni lähti kuulemma alussa hieman nousemaan mutta laski sitten itsekseen.
Eikä se ole kuin verikoe joka ei labrassa maksa mitään kun Tksistä ovat ne tiedot tilanneet, varaa vain ajan verikokeeseen ja niillä on siellä tierdot mitä tarvitaan eikä maksa mitään.
Lääkäri kertoo milloin verikokeeseen aina mennään.
Tämä maksa-arvojen mittaaminen on siksi ettei läääke ala varastoitua maksaan, jonka se helposti tekee, ja A-vitamiinia pitäisi välttää koska se saa maksa arvot nousemaan ja roa:n syöminen on lopetettava heti.
Roan suhteen on tosi tarkat säännöt niin kuin lääkäri on varmasti sinulle kertonut..
mutta olen todella ihmeissäni jos ei maksa arvoja mitata...
kannattaisi ottaa asiasta selvää.
siis miten niin ei maksa mitään?? Mä kävin ennen kuuria tk:ssä kokeissa koska suorastaan anelin sitä yleislääkäriltä. Toisen kerran ku piti mennä lääkäri sanoi et niillä vaihtui siel joku pomo ja ei sais enää ottaa, kun oon käyny yksityisellä puolella lääkärissä niin testitkin pitää ottaa siel :S Oon sit käyny siel 3krt niitä ottamassa ja maksoin kyllä joka krt!!
Mulle sanottiin terveyskeskuksesta, että yksityislääkärin lähetteellä ei pääse terveyskeskukseen otattamaan verikokeita. Sanoivat myös, että hoitaja ei voi antaa lähetettä niihin verikokeisiin vaan lääkäri.
Jos en halua mennä yksityiselle otattamaan kokeita (koska en halua maksaa niin paljon), niin voin kuulemma varata terveyskeskukseen lääkäriajan, ja lääkäri sitten määrää ne kokeet. Ajattelin kyllä vielä ensin kysyä kouluterveydenhoitajalta, josko hän suostuisi määräämään ne kokeet.
asun uudessakaupungissa ja käyn tyksissä.
verikokeet käyn uudessakaupungissa, eikä koskaan ole mitään maksanut..
olen vaan varannut ajan miten on tyksissä sovittukin ja sitten käyn siellä eikä mitään maksua ole pyydetty.
ainoa lasku tulee tyks käynnistä.
vai tuleeko verikokeista lasku kuukausia jälkikäteen?
että kouluterveyden hoitaja voi sellaista määrätä...
juuri noin mullekin sanottiin ja sain ekan kerran käydä testeissä tk-lääkärin kautta, sen jälkeen en enää saanut, kun lääkäri sanoi et jos oon käyny yksityisellä niin testitkin pitää ottaa siel. Ja sen sanoi lääkäri joka aikoinaan ei voinut määrätä akneeni edes antibiootteja, niin mä JOUDUIN menemään yksityisen lääkärin vastaanotolle, kun en tk-keskuksesta saanut apua!!! Aika älytöntä touhua.
itse menin työpaikka lääkärin lähetteellä TYKS:iin, kun omalle paikkakun nalleni ei juuri silloin päässyt..ja hyvä niin^^
Yksityinen ei tullut mieleenkään..eikö sinun paikkakunnallasi ole ihotauteihin erikoistunutta lääkäriä TK:ssa ?
TYK:n käyntimaksuun.
AP!!!Lääkärisi on toiminut VÄÄRIN! Jos olisin sinä, tekisin asiasta kantelun, kantelu olisi aivan aiheellinen, jo laki edellyttää näiden kokeiden oton!
Tekemällä kantelun (voit tehdä sen lääkärisi esimiehelle tai TEO:n, miten vain), voit estää sen, että kellekään toiselle ei käy kuten sinulle.
Koska Roa voi todellakin tehdä maksalle tuhojaan.
Mitä tulee verikokeiden ottopaikkoihin, joissakin kunnissa toimii se, että yksityisen ihot.lääkärin lähete kelpaa julkisella sektorilla.
Toki voi varata sen omalääkäriajan terv.keskuksesta ja sitä kautta hakeutua verikokeisiin, kunhan vain hakeutuu!
kokeita määrätä, joten lääkärin juttusille.
Kaikki eivät viitsi odotella sitä julkisen sektorin aikaa vaan menevät yksityiselle sektorille, jonne pääsee nopeammin, ihan vain Ichigo-79:lle tiedoksi.
Nyt alkoi tosissaan pelottaa, että entä jos maksa-arvoissani todella on jotain häikkää...
Onko teiltä mitattu pelkät maksa-arvot vai myös kolesteroli- ym. arvot?
otattaa niin maksa-arvot kuin veren rasva-arvotkin!
Sinuna tekisin kyllä valituksen tästä lääkäristä. Julkisella vai yksityisellä sektorillako hän toimii, kummalla?
Hän toimii aivan väärin, itse asiassa hän toimii lain vastaisesti kun ei määrää ENNEN kuurin alkua ja SEN KULUESSA noihin kokeisiin!!
Täysin vastuuntunnoton lääkäri, uskomatonta touhua!
Tekemällä valitukset autat muitakin, jollekin tuo voi koitua vielä kohtalokkaaksi, jollain voi olla korkeat arvot jo ennen _Roaa, nousta sen aikana jne.
AP; oletko mies vai naispuolinen? Jos naispuolinen, niin entäpäs sitten raskaustesti? Ehkäisy?
Menet omalääkärille terv.keskukseen, kerrot tämän asian siellä ja menet siellä niihin kokeisiin!!
Ja tee ihmeessä se valitus!
jos rahaa riittää
minulla ei ainakaan sellaisia varoja ole että puolen vuoden hoitoa yksityiselle maksaisin..
eikä parin kuukauden odottelu missään tuntunut kun on vuosia kärsinyt...
ennen lääkkeen aloittamista että saadaan normaali arvo johon voidaan lääkkeen aloittamisen jälkeen otettavista verikokeista seurata maksa arvojen kehitystä^^
eikä mitään ongelmia minulla ollut, eikä se kovin yleistä taida ollakaan.
kunhan ei syö A vitamiinia!
se kyllä saa maksaarvot nousemaan ja silloin roa kuuri keskeytetään!
ja todellakin lääkärisi on tehnyt suuren hoito virheen!!
Roan suhteen ölaki säädökset ovat todella tiukat!
Tässä tärkeää infoa roasta.
onko sinulla muuten toimiva ehkäisy?
sillä ilman että pystyt luotettavasti todistamaan ettet tule raskaaksi niin lääkettä ei saa määrätä, verikokeesta myöskin tarkastavat vielä ettet ole raskaana.
http://www.ihotauti.net/roaccutan.htm
Yksityisellä sektorilla toimii.
Lääkäri vielä kysyi onko suvussa ollut kolesteroliongelmia. Vastasin että äitillä oli ja mummollakin on. Kysyi että on multa itseltäni mitattu ja sanoin että ei. Siltikään ei testejä määränhyt. Sanoi että määrää ne jos haluan. Nyt todella haluan, sillä olen huolissani. Olen Roaa kohta kaksi kuukautta syönyt.
Raskaana en voi olla.
no eipä tullut mieleen kysyä lähetettä tk-lääkäriltä joka määräsin mun pahaan paiseakneen avitcid voidetta!!!
ichigo-79 sulle.
minulle tk-lääkäri sanoi että ihotauti lääklärille vaan. ja laitto lähetteen sinne joka nyt osui tyksiin.
sitte sulle osu vaan huono lääkäri..