Olen lueskellut tässä ennen pennun hankintaa nappularuokinnan vaihtoehdoista/lisistä. Törmäsin tällaiseen kuin NEU.
Tahtoisin kuulla käytännön kokemuksia :)
Entä voisitteko kertoa aloittelijalle mistä ja miten sitä saa?
Tilaamalla ilmeisesti, mutta miten toimitus menee?
Onko kallista? Löytyykö mistään kaupoista, jotta voisi itse käydä tarvittaessa ostamassa.
Neu
7
7128
Vastaukset
- terristi
että alkuun pennulle annetaan juuri sitä samaa ruokaa kuin kasvattajakin on antanut, näin vältetään paljon vatsaongelmia.
Muutaman kuukauden päästä pikku hiljaa voi alkaa vaihtamaan uutta ruokaa mutta sitäkin vähitellen vanhan ruuan sekaan.
NEUfrausta löydät lisätietoja valmistajan sivuilta: http://www.reikon.net/neufrau/yhteystiedot.html - hamil
Minulle väitettiin että pentuneun kalsium-fosforisuhde on ok mutta ei ole. Sitä ei kerrota ja se on salaisuus. Voit tulla meille katsomaan miten käy kipsilevyseinille kun koiralle tulee kalsiumin puutos. Lähetin paikkaan palautetta kuvien kera. Neu olisi hyvää ruokaa jos tuo suhde kerrottaisiin niin siihen voisi lisätä kalkkia jotta on tasapainossa.
Aikuisten neu:n kalsium-fosforitasapaino on väärä ja se kyllä mainitaan siellä, ei ole salaisuus. Mutta luista lihaa antamalla sen saa tasapainoon.
Neu tulee transpointilla lähimpään paikkaan (katso netistä transpointin palveluista missä lähin) ja minimitilaus oli meillä ainakin se 25 kg joka vaatii ison tilan pakastimessa.
Lemmikkieläinkaupoissa on neuta myynnissä mutta hinta aika suolainen.- Koirakko
neuta perus/ pohjamuonana. Lisänä piimää tilkka, raaka muna kuorineen kerran päivässä ja rippunen lihaa. Neiti on terve. Lonkat ja kyynärät A, 0.
Reikko on Porissa, joten lähellä asuvat voivat ostaa suoraan tuottajalta.
- todella hyvin
Mun 1v4kk rotikkapoika on syönyt neuta 4kk. Aloin alunperin etsimään vaihtoehtoa nappuloille mm. korvien jatkuvan "rähmimisen" vuoksi. Poika myös nuoleskeli ennen tassujaan jatkuvasti ilman näkyvää syytä.
Ruokavalion muutos auttoi jo viikossa ja nyt ei enää pois vaihdeta! Melko kallistahan tuo on... mutta mitäs sitä ei rakkaansa hyvinvoinnista maksaisi! Itse sit hernekeittoa vetelen useemman kerran kuussa :)
Eli meillä (koira 45kg) kilo neuta päivässä on 2,50e x 30 kuussa... Plus kalsiumjauhe 10e/kk, pellava-/lohiöljy ja merilevä n. 10e/kk... Lisäks piimää/viiliä/raejuustoa mitä noista nyt jääkaapissa sattuu olemaan ja raakaa lihaa/sisäelimiä parina päivänä viikossa.
Koiran luonne on tietysti iän puolesta aika herkässä vaiheessa, mutta mielestäni se on muuttunut "kiltimmäksi" ton ruuan myötä. Luulen, että ne ilmeisesti aika kiusalliset kutinat tassuissa vaivas koiraa siten, että ei saanut kunnolla nukuttua -> kiukutteli.
Mulla ei oo pakastinta niin ostan neut ja lihat noin viikon satseissa ihan eläinkaupoista (Murren Murkina Pukinmäessä, Musti ja Mirri Kannelmäessä)- .....
jos kalsiumjauheeseen menee 10 euroa/kk niin miksi et jauha kananmunankuoria koiralle tai osta tuolla rahalla lihaista luuta? saisi ison satsin.
en ikinä ostaisi rotikalle neuta muuten kuin tilaamalla koska tulee tosi kalliiksi. 75 euroa kuussa vs. 54 euroa. Neu kun maksaa 1,80 tilattuna tai haettuna.
- vastaan ..
Täältä pohjois-suomessa Oulun seudulta saa ainakin NEU:Ta Tassulan puodista. Toivottovasti e mene mainostamisen puolelle:
http://www.tassulanpuoti.fi/netshop/puoti.php?pr=Neut
ja pääsivu: http://www.tassulanpuoti.fi/
Minun mielestä tuo nyt ei ole kovin kallista.. Itse syötän koiralleni NEuta muun ruuan lisänä. Se ei ole pääruokana. Koirani suorastaan rakastaa tätä seosta ja miksei rakastaisi, kun siinnähän on koiralle jauhettuna kaikki herkut! :)
Jos jostain sysytä et löydä paikka kunnaltasi paikkaa, mistä neuta saa, niin kannatan, että koitat ostaa koirallesi sisäelimiä, lihaa jne tehdä oma neu-sekoituksesi :) - Anonyymi
Nyt on näköjään NEU ruoat tulleet jo laajemmin saataville ainakin S-ryhmän ruokakauppoihin :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605173Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370