Lentoemäntien työt ovat vaihtelevia lennosta toiseen. Kuinka hyvin voi itse valita, mitä siellä koneessa vuoronsa aikana tekee? Eli voiko emot keskenään sopia, että joku enemmän keräilee roskia tms. ja joku toinen vaikka tarjoilee ruokia ja juomia lentäjille? Saako uudet tehdä kaikki'likaiset työt' ja vanhemmat ja kokeneet sitten tekee kaikkea hienompaa ja tärkeempää? Ei viitsis aloittaa alalla, jos työtehtävät ei ole mieleisiä.
Saako valita työt?
Flying high
131761
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mitkäs työtehtavät sulle maistuis siellä matkustamossa eniten?
Ainahan tarvitaan esimiestä, joka katsoo että homma koneessa sujuu mallikkaasti. Ei kaikkien tarvitse siivoilla paikkoja (mukaanlukien tukkiutuneet vessat), vaan kukin tekee mihin kyvyt rittää. Kannattaa jo ihan kättelyssä tehdä muille selväksi, mitkä hommat ei sua kiinnosta.
Eikös kullakin ole paikka (1, 2, jne) jonka mukaan hommat kullekin?
Että joku Ittu voi tommosta kysellä! Tekisin just siutä mitä käsketään, mutta mut ilmeisesti lempattiin. Kiitti vaan Vinnair!
"Paskahommiakin" pitää kaikkien tehdä! Toki työnjako sovitaan lentokohtaisesti, mutta ei todellakaan voi sanoa, että "tänään en kerää roskia, vaan tarjoilen vain ohjaamon ateriat". Jos tahdot tehdä vain sinulle mieleisiä hommia, ei kannata vaivautua alalle ollenkaan!
Mikä oikeastaan on sitä "hienompaa ja tärkeempää"
tekemistä koneessa. Se mitä lennoilla tehdään on aika monilla yhtiöillä suunniteltu suurinpiirtein valmiiksi. Melkein kaikki tehtävät työt ovat tärkeitä lennon onnistumisen kannalta, jotta lento olisi turvallinen ja matkustajat olisivat tyytyväisiä ja tulisivat uudestaan jne.
Matkustajia vartenhan me olemme koneessa. Huolehdimme heidän turvallisuudesta ja viihtymisestä.Itse en koe roskien keräystä sen vähäpätöisemmäksi työksi, kuin mikään muukaan. Minä ainakin mieluusti käyn keräämässä roskia ja tarkkailen samalla matkustamon tilannetta ja mahdollisesti rupattelen samalla matkustajien kanssa.
Sinun tosiaan kannattaa miettiä jotakin muuta alaa, jos roskien keräily jo tuntuu vastenmieliseltä hommalta.
Joka on siis lentoemäntien esimies, itsekin lentoemäntä/stuertti, ja hän määrää tahdin ja tehtävät. Purseria kokeammalla hierarkiassa lennon aikana on siis vain perämies ja kapteeni.Ja se riippuu ihan joka purserin tyylistä kuinka paljon kyykytetään tai paskahommia teetetään. Jos sun asenne on tuo, niin älä todellakaan vaivaudu alalle, jos esim. roskien kerääminen jotenkin alentaa arvoasi ihmisenä. Ja eipä esimiehelle=purserille kannata paljon nakella niskoja vessan putsaamisen takia, vaikkei ny niin favourite homma oiskaan, kirjallista valitusta tulee kyllä tosi helposti nirppanokille. Ja sitä paitsi on asenne kysymys mitkä työt on "hienoa ja tärkeää".
Sitä varten lennoilla on purseri, joka jakaa kaikille työt. Periaatteessa kaikki tekevät kaikkea, mutta myös virkaikä vaikuttaa siihen, mitkä työtehtävät milläkin lennolla sinulle kuuluvat. Kyllä esim.roskat kuuluvat kaikille. Matkustajien palveleminen on kaikkien pääasiallinen työ ja siihen kuuluu vessojen siivoaminen- ja vaikka oksennustenkin! kannattaa harkita, oletko hakeutumassa oikealle alalle.
Olen siis jo lentänyt, ja edellisessä yhtiössä jossa olin, tehtävät ja istumapaikat oli tiukasti määrätty virkaiän mukaan.
Meillä oli numerointi 1, 2, 3 ja niin edelleen, eli purseri oli ykkönen, ja kakkonen toiseksi vanhin virkaiässä mitattuna... jos olit kakkonen sinulle kuuluivat tietty istumapaikka ja tietyt tehtävät. Tietenkin yhdessä tehtiin työt ja toisia autettiin, mutta kaikilla oli kuitenkin omat vastuu alueet.
Näin ei siis toimita Finnairilla vai kuinka? Eli purseriko päättää mitä haluaa sinun tekevän?
kuka tekee mitä ja periaatteessa nuorimmat ovat turistiluokassa töissä. siellä on oma purseri, joka sitten vielä tarkentaa, kuka tekee mitä. Lyhyillä lennoilla purseri kertoo lennon aluksi, mitä tehdään ja miten.Ja määrittelee vielä kuka- tietyt hommat tosin on jo etukäteen määritelty, esim. lehdet ja vessat kuuluvat yleensä nuorimmille. Mutta kaikkihan yleensä auttavat kaikkia, kuten sanoit...
kulkevat nimekkäällä "service chef" ja hoitavat pääasiassa bisnesluokkaa. Purseri vo kuitenkin olla virka-iältään nuorempi kuin service chef tvs., kaikki jo pitkään lentäneetkään emännät eivät välttämättä halua koskaan pursereiksi.
Jokaisella emolla on lennolla oma istumapaikka ja sen mukaan on "pallomereen" (=lista lennolla tapahtuvista asiosta, ja palloilla määritelty vastuualueet kullekin CA:lle) määritelty mitä tehtäviä vähintäänkin kuuluu ko. emon vastuualueeseen. Istumapaikat jaetaan yleensä virkaiän mukaan, mutta poikkeuksiakin toisinaan tehdään ja purserilla on mahdollisuus tehdä muutoksia tehtäväjakoon, jos hän katsoo sen tarpeeliseksi esim. palvelun sujuvuuden kannalta. Näiden "omien" hommien lisäksi täytyy tietysti myös jeesata kollegaa tarvittaessa. Ja tarjoiluhommat ja roskien keruu kuuluu kyllä kaikille!
Ja jonkun tässä ketjussa mainitsemat Service Chefit ovat poistumassa koulutusnimikkeenä eli jatkossa, ja osin jo nytkin, on tarkoitus, että kuka tahansa voi saada työskentelypositiokseen myös business-luokan (sekä kauko- että Euroopan lennoilla). Eli ajatuksena, että kaikki osaa kaikkia hommia...
Kiitos tiedosta, onko kellään vielä tietoa että missä vaiheessa Finnairille tulee seuraava uusi A340? Luin kesäkuussa kirjoitetun tiedotteen jossa luki että puolentoista vuoden sisällä tulee viisi uutta konetta. Ymmärtääkseni kaksi näistä tuli kesän aikana, milloinkohan ne seuraavat tulevat?