kertokaahan

elikkä niinkin pinnallinen olen että tahtoisin tietää että missä vaiheessa imetystä huomaa minkälaisiksi/kokoisiksi rinnat jäävät?
nyt takana n.4,5kk ja ei ainakaan kovin lätyiltä näytä;)
jos joku jaksaisi vastata niin olisin kiitollinen!
5428
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

loppuvaiheessa tai loputtuahan sen vasta tietää...

Äänestä

1-2kk imetyksen jälkeen.. Nythän sulla on niissä vielä aina maitoa!

Äänestä

että vasta kun imetys on täysin loppu, eikä maitoa nouse enää yhtään, tiedät "mitkä sulle jää". Koska tajuat kiinnittää asiaan jo nyt huomiota, niin SUOSITTELEN, että vähennät imettämistä PIKKUHILJAA, etkä päätä lopettaa esim. kuukauden kuluessa (jossain vaiheessa), koska tällöin rintojen iho ehtii mukaan prosessiin. Jos imettämisen lopettaa liian nopeasti, jää jäljelle liikaa velttoa ihoa - kun taas oikein hitaasti lopetellen et häpeä rintojasi sitten kun imetys on ohi. Liivit kannattaa kans pitää päällä siinä lopetus-operaatiossakin, koska siinä teet pohjustustyötä tulevalle elämällesi rintojesi kanssa. Ja suosittelen myös rintojen ihon kunnossapidosta, eli hoitavasta kosteutuksesta, joka edistää ihon "kutistumista".

Sallikaamme kaikille imettäväisille edes tämän verran pinnallisuutta, niin pysyy isännätkin tyytyväisinä... :)

Äänestä
  • nuoret äidit.
    Antakaa sen lapsem imeä niin kauan kun maitoa riittää.
    Lapsi tärkeämpi kuin omat rinnat, ja isännät.

    Äänestä

  • teitä kirjoitti:

    nuoret äidit.
    Antakaa sen lapsem imeä niin kauan kun maitoa riittää.
    Lapsi tärkeämpi kuin omat rinnat, ja isännät.

    imettää johonkin vuoden ikään,en pidempään koska minusta tuntuu tyhmltä tunkea kävelevälle ja puhuvalle lapselle rinta suuhun!
    tosiaankin ajattelen kauan lapsi sitä tarvitsee,ja itseni takia asiaa mietin,en miehen!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ensikertalaiselle=) kirjoitti:

elikkä niinkin pinnallinen olen että tahtoisin tietää että missä vaiheessa imetystä huomaa minkälaisiksi/kokoisiksi rinnat jäävät?
nyt takana n.4,5kk ja ei ainakaan kovin lätyiltä näytä;)
jos joku jaksaisi vastata niin olisin kiitollinen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu