Hei,
onko kellään kokemusta Patong Paragon hotellista? Kuvien perusteella näytti hienolta, onko paikanpäälläkin? Aamupalat, hoidot, henkilökunta, hintataso ym.
Kertokaa muutenkin jos kokemuksia Patong Beachista ja Phuketista ylipäätään. Special retkiä (viidakkoon, snorklailua tms)? Kiitti.
onko kellään kokemusta Patong Paragon hotellista? Kuvien perusteella näytti hienolta, onko paikanpäälläkin? Aamupalat, hoidot, henkilökunta, hintataso ym.
Kertokaa muutenkin jos kokemuksia Patong Beachista ja Phuketista ylipäätään. Special retkiä (viidakkoon, snorklailua tms)? Kiitti.
Vastaukset 3
Vanhimmat
hotellissa yksin tammikuussa viikon (hotelli tuli peruuntuneen hotellini tilalle matkatoimiston kautta) ja olin hotelliin erittäin tyytyväinen.
Sopivan kokoinen, ei liian pieni eikä liian suuri. Palvelu ensiluokkaista, aamiainen erittäin hyvä (kuten thaimaassa yleensäkkin).
Sisäpihan täyttää mukava allas-alue, jossa ainona miinuksena on aurinkotuolien lievä vähyys.
Hotelli ilmeisesti pitää tiukkaa (siis kallista) linjaa paikallisten tyttöjen suhteen, joten seksimatkailijat valitsenevat toisia hotelleja, joten se näkyy positiivisesti paikan ilmapiirissä ja asiakaskunnassa.
Voin hyvin suositella kyseistä kohdetta, tosin hinnasta en osaa kauheasti sanoa, koska itse sain sen peruuntuneen hotellini tilalle samaan hintaan (äkkilähtö, varaus 8päivää ennen lähtöä, yksi henkilö 895€/1vikko)
ollaan myös mieheni kanssa lähdössä patong paragoniin. millon on reissu edessä?
Hei!
Patong Paragon on uusi, noin vuosi takaperin valmistunut, hotelli. Majatalo sijaitsee Patong-rannan pohjoispäässä meren välittömässä läheisyydessä. Matkaa ostoskaduille ja hauskanpitoon on vartti kävellen ja viisi minuuttia Tuktukilla.
Hotelli on pikkuluxus, ei mikään hämmentävän hieno, mutta varsin toimiva. Perushuoneetkin ovat isoja, kylppärit kauniita ja allasalue vallan hieno, 50 metriä pitkä ja monimuotoinen. Lapsille on varattu iso matala alue.
Huoneita on tarjolla tien puolelta merinäköaloin sekä altaan puolelta, jossa alakerran huoneista on käynti omalta terassilta altaaseen. Koska hotelli sijaitsee vilkkaan tien risteyksessä, niin tien puoleiset huoneet ovat melko alttiita melulle ja liikenteen katkuille.
Aamupala on korkeintaan keskitasoa, mutta perusjutut ovat kauniisti katettu ja aamupalaravintola on varsin viihtyisä.
Patongin ruokatarjonta on kauttaaltaan monipuolista. Hotelleissakin voi saada hyvää, jos on valmis maksamaan kaksinkertaisen hinnan varsinaisiin ruokapaikkoihin verrattuna, joten illalliset kannattaa keskittää niihin.
Paragonin hintataso vaihtelee sekin luonnollisesti ajankohdan mukaan, mutta myös sen mukaan, mistä majoituksensa kulloinkin ostaa. Nettivälittäjillä on tarjolla monenkirjavaa hintaa, hotellilla oma hinnastonsa ja matkatoimistoilla omansa. Pool access huoneesta maksoin viime huhtikuussa paikalta ostettuna 4700 bath/yö, kun huoneen normaalihinta on noin 12000 bath/vrk.
Yhteenvetona uskallan suositella Paragonia mukavaan oleiluun lempisaarellani, jonne muuten olemme pikkuseurueen kanssa taas kolmen viikon kuluttua suuntaamassa.