Miten raskaana olevat naiset voivat työskennellä esim.sairaalassa hoitajina? Työntävät kaiken itselleen epämieluisan työn muiden tehtäväksi vedoton että eivät voi kumartua, ei kyykkiä, ei saa nostella, ei sitä ei tätä. Ei se mitään, jos raskaana oleva ei tee itsestänsä numeroa, mutta jos työnteko on yhtä kitisemistä niin kotiin vaan sellaiset paksukaiset! Jotkut itsekeskeiset raskaanaolijat olettavat että voivat vapaasti karjua potilaille, työntekijöille kenelle vain kun ovat nyt raskaana.
Raskaana olevat
hoitajat
6549
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kysymys kuuluu; millä alalla raskaana oleva nainen ei työskentele?
inhoon tollasia valittajia, itehän on raskaaks ruvennu. Sinne vaan kumastelemaan ja nostelemaan, niinkun muutkin! Voi sitten kehua myöhemmin, että sain selkävaivan raskaana ollessani, ei valitusaiheet lopu!!!
että itse kärsit lapsettomuudesta tmv. Oletko kateelinen raskaana olevalle työystävällesi?
lapseton sielu...tottakai varsinkin hoitoalalla raskaana olevan kuuluu päästä hieman helpommalla. Itsekin sen ymmärtäisit jos edes tulisit raskaaksi. Itse en edes työskentele hoitoalalla vaikkakin sellainenkin tutkinto on johtuen epähygieniasta, työn raskaudesta ja luonteesta, huonosta ilmapiiristä ym sekoista johtuen. Yritäpä sinäkin hankkiutua raskaaksi niin katsotaan miten mieli muuttuu.
Eipä olekaan ihme, että juuri hoitoalalla hoitajat tappelevat aika ajoin hyvinkin rankasti. Taitaa tuommoiset hoitajat hyökätä sanallisesti kovalla voimalla kaikenlaisia pikku hämmästelyjä vastaan? Ei joka asiassa pidä antaa pinnan palaa. Arkipäivää kuitenkin hoitoalalla taitaa olla tuommoinen käytös, mikä viestistäsi huokuu.
Turhaahan se on sitten hoitsujen valittaa, kun ei saa sijaisia kun ei ole työntekijöitä, kun pari muuta työntekijää saa tehdä ylimääräisesti työtä kun yksi isomahainen ei siihen kykene. Mitä sitten valitatte kun on niin raskasta työssä, auttakaa ilolla lähimmäistänne hoitajat. Eikä pelkästään raskaana olevia, vaan auttakaa kaikkia muitakin ja jokaiselle yhtä paljon työtä. Turha kenenkään yrittää päästä vähemmällä.
En ole 20 vuoden aikana työssäni sairaaloissa törmännyt aloittajan kuvailemaan hoitajaan. Kymmeniä raskaana olleita hoitajia on ollut työkavereinani ja kaikki ovat hoitaneet työnsä samalla tavalla kuin aikaisemmin. Jos raskaus on jonkun työntekoa estänyt, on hän yleensä hakeutunut työnjohdon suostumuksella kevyempiin tehtäviin tai sairaslomalle.