Onko tietoa, juuri rempattiin vaihdettiin solenoidi ruiskupuolelta kun tuli kaasutuksessa ja käynnistyksessä ongelmia. Maksoi pelkkä osa lähes 500e.. Mutta savut jäi, oisko aiheuttanut suuttimien
likaantumisen? Tehot tuntuu olevan ok, moottori meluinen ja oikein kovasti kaasuttaessa saattaa kuulua nakutusta. onko tietoa tästä?
likaantumisen? Tehot tuntuu olevan ok, moottori meluinen ja oikein kovasti kaasuttaessa saattaa kuulua nakutusta. onko tietoa tästä?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Hyvä "vääntää kenttälapiota haavassa" näin jälkikäteen, jotta oikein tuo osan hinta kirvelisi *virn* - mutta mukana asiaakin:
Itsellä meni vastaava solenoidi vm 1999 2.5 td:stä kuluneena kesänä - voi olla, ettei osa ole sama kuin CRD:ssä, mutta osviittaa kuitenkin. Paikallinen merkkiliike Savossa luki korjaamokäsikirjaa ja ohjeena oli koko pumpun vaihto, n 1200 €. Kuitenkin osaluettelosta löytyi pelkkä solenoidi n 500 €. Irti otetussa solenoidissa oli Boschin osanumero ja korjaamopomo tilasi osan Boschin kautta - hintaa 139 €, joten vastaavissa tilanteissa kannattaa olla tarkkana. Paikallinen liike teki tämän salapoliisityön ilman eri pyyntöä, josta kiitos heille.
Vastauksena varsinaiseen kysymykseesi: Itse en ajanut vian ilmettyä kuin n 100 km kotikylään, kun auto oli todellinen nuhapumppu. Johtuiko siitä vai mistä, savutusta, nakutusta tai entistä kovempaa ääntä ei ole ollut havaittavissa.
Suosittelen käyntiä asiantuntevan dieselpajan juttusilla - toivottavasti paikkakunnallasi on sellainen. Olisin oman Voikkuni käyttänyt ko. tilanteessa paikallisella dieselasentajalla, mutta hän oli lomalla juuri vian päällä ollessa - onneksi merkkikorjaamokin ymmärti aiheesta jotain.
Yleensä tilanne on se, että dieselkorjaamot taitavat ymmärtää hieman enemmän dieseleiden sielunelämästä kuin merkkihuollot, joiden työstä vain pieni osa on dieseleiden kanssa painiskelemista.