tietääkö kukaan et kuinka helposti kela huomaa et on saanu työharjoitteluajalt palkkaa (jos ei niitä ilmota) ja on kuitenki nostanu samalla opintotukea. luin kelan sivuilta et ne tarkistaa vuoden tulot siinä tulovalvonnassa koko vuodelta. jos tekee esim loppuvuoden aikana työharjoittelun ja saa palkkaa yli 505e/kk ja nostaa samalla opintotuet mut vuoden tulot jää kuiteski vuosirajan alle. huomaako ne sen ja perii sit niitä takasin?
miten kela tarkistaa, et rahat tuli harjoittelukuukausilta vai kattooko ne vaan et tän verran on tullu vuoden aikana ja vertaa vaa siihen vuositulorajaan???
miten kela tarkistaa, et rahat tuli harjoittelukuukausilta vai kattooko ne vaan et tän verran on tullu vuoden aikana ja vertaa vaa siihen vuositulorajaan???
Vastaukset 11
Vanhimmat
harjoittelusopimuksen niin koulu ilmoittaa kelalle, että teet palkallista harjoittelua jolloin he kyllä tietävät, joten ei kannata yrittää kikkailla.
Jos on mahdollista niin kannattaa tehdä osa-aikaista harjoittelua koska silloin saa tienata niin paljon kuin lystää siihen tulorajaan saakka tietenkin, järjetöntä eikö totta?
mut kuiteski ne sanovat kelan sivuilla et tarkistavat vain sen että et oo ylittänyt vuositulorajaa. onks työharjoittelijat sitte jotenkin tarkemmin suurennuslasin alla? ymmärsin kelan sivulta et saisin asumistuen vaik mulle ei opintorahaa myönnettäisi. jos päätän kuiteski kokeilla onnea ja nostan opintotuet niin pitääkö mun maksaa takasin sitte vaan se opintorahan määrä vai koko opintotuen summa???
..todell järjetöntä, vahinko et en voi tehä sitä tolleen osa-aikaisena :(
noin. Ei kannata kikkailla koska joudut maksamaan 20% korolla takaisin ihan asumislisineen, koska kelallehan kuuluu myös itse ilmoitella jos on palkallisessa harjoittelussa otm-lomakkeella. Kyllä ne sen verran syynää jotta kiinni jää varmasti.
Voit tienata tulorajan verran vaikka viikossa ja olla loppuvuoden tienaamatta yhtään mitään. Eli Kela katsoo tulorajoja ainoastaan vuosirajojen perusteella!
mut harjotteluajal raja on 505€/kk eikä normaali vuosituloraja. tää raja koskee vaan harjoitteluajan palkkaa. siksi ihmettelen miten kela saa tietää kuinka paljon tienaan harjottelussa, ku koulukaan ei sitä tiedä. ilmoittaako verottaja kelalle kuukausittaiset tulot harjoitteluajalta, vai miten?!?
505e/kk on normaali tuellisen kuukauden keskimääräinen raja, siis ihan normaali vuositulomallin mukainen summa tuelliselle kuukaudelle. Tuo raja ei koske vain harjoitteluajan palkkaa. Tosin tuossa harjoittelun aikana homma on tiukempi eli ei ole varaa pelata kuukausien kanssa (kuten vuositulomallissa), vaan jos keskimääräinen palkka ylittää kuukaudessa 505 euroa, ei sinulla ole oikeutta opintorahaan.
Koulunhan ei pidä sinun palkkaasi tietää vaan työnantajan ja sinun. Olet ilmoitusvelvollinen. Jos jäät kiinni (Kelaan voidaan ottaa yhteyttä suoraan koulusta tai työpaikasta), voit joutua maksamaan maksetut opintorahat takaisin.
Verottaja ei ilmoita kuukausittaisia tuloja.
Jäi kuukausipalkka yli tai alle 505 euron, se huomioidaan joka tapauksessa vuositulomallissa tulona.
Tuo 505 €/kk ei koske vain harjoitteluaikaa, vaan on ihan normaali vuositulorajaan suhteutettu kuukausitulo. Eli huoletta vain harjoitteluun ja tienaamaan tasan niin paljon kuin saat. Pidät vain huolen, ettei rajat ylity vuositasolla.
Kyllä ap:lla on ihan aito ongelma. Kelan sivuilla sanotaan nimittäin seuraavaa:
"Tulot, jotka estävät opintorahan saamisen
Kun opiskelijan opiskelusta tai tutkintoon pakollisena kuuluvasta työharjoittelusta taikka työssäoppimisjaksolta saama palkka on keskimäärin vähintään 505 e/kk, opintorahaa ei myönnetä. Opintoraha evätään myös silloin, kun oppilaitokselta saadun toimeentulon turvaamiseen tarkoitetun apurahan, opinnoista maksettavan päivärahan tai muun vastaavan taloudellisen etuuden määrä on yli 213,60 e/kk toisen asteen opinnoissa ja yli 259,01 e/kk korkeakouluopinnoissa ja niihin rinnastettavissa. Asumislisä ja lainatakaus voidaan kuitenkin myöntää tavanomaisen tuloharkinnan mukaisesti. Ulkomaiseen opiskelijavaihtoon tarkoitetut apurahat eivät estä opintorahan myöntämistä.
Opiskelija on velvollinen ilmoittamaan saamansa harjoittelupalkka, palkka työssäoppimisjaksolta sekä oppilaitoksen maksama apuraha, päiväraha ja muu taloudellinen etuus opintotuen myöntäjälle."
just noin..työharjoittelussa on voimassa eri säännöt ku normaalissa vuosittaisessa tienaamisessa, jossa tarkkaillaan sitte vuositulorajaa!
edelleen mun kysymys on et jos en tee ilmoitusta miten kela saa tietää asiasta?!?
(koulu ei tiiä mun kuukauspalkkaa, verottaja ilmottaa vain vuositulot, itse en tee muutosilmoitusta, vuosituloraja ei mene yli harjoittelupalkan takia..)
Jos täällä ei vastaus suoraan selviä, niin kannattaa kysya Kelasta ;-))))
No, vakavasti puhuen, kyllähän Kela saa selville työnantajasi mm. eläkekertymätietojen perusteella. Tietysti eri asia on lähtevätkö ne sitä oletusarvoisesti tarkistamaan ja osataanko se yhdistää harjoitteluun.
Toisekseen, miksi tarvitsee muutaman satasen takia riskeerata yhtään mitään. Jos olet korkeakouluopiskelija saat kuitenkin opintotukikuukaudet uudestaan käyttöösi, joten et välttämättä menetä mitään.
Miksiköhän minulle sitten myönnettiin täydet tuet harjoitteluajalle, vaikka harjoittelupalkkani ylitti reippaasti tuon 500 euroa?!?!
Kyllä se nyt vain on se vuosituloraja.