Syyskalastatko

Jokos se paras aika syyskalastaa alkaa olla käsillä? Vieläkö kalaa löytyy? Mikä on lempikalasi ja miten sen valmistat?
4249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

anteliaalla päällä. Muikkuja tuli vain kertasyönniksi. Mäti ei ole vielä tarpeeksi suurta. Kalakin on vielä hajallaan ei ui oikein parvissa. Muikku, lohi ja siika vievät kielen mennessään. Tönkkösuolattuna, paistettuna, keitettynä ja savustettuna.

Äänestä

Ahvenfile, paistetut maivat ja savusiika..nam.

Äänestä

Joka vuosihan tuota tulee tehtyä tuossa jokisuulla.

Kalastuksessa on vain kolme ongelmakohtaa, jotka häiritsevät kovasti.
1. Likainen vesi
Verkot ovat tunnissa liman, joen tuoman sammalen ym. töhkän peittämiä.

2. Salakalastajat, jotka tuovat verkkonsa pimeässä illalla ja hakevat pimeässä aamulla. Ajelevat siinä sitten samalla muitten verkkoja palasiksi.

3. Hylkeet
Pahin haitta kaikista. Karkoittavat kalat alueelta, syövät kalat verkoista ja repivät verkot.

Noista huolimatta, jos jonkun kalan saat, on niiden laittotapa huolista pienimpiä.

Äänestä
  • Oma ukko möykkää samoista asioista. Vihainenkin jo on. Laittanut verkkoja ja kaikki valmiina kalan pyyntiä varten niin nuo samat asiat tulevat esiin. Lisään siihen vielä ilkivallan. Säretään toisten sekä on jopa viety kalatkin verkosta.Tuliskohan halvemmaksi ostaa kalat kaupasta? Niin no, onhan se hyvä harrastus ja eukkokin saa olla hetken rauhassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


verkko kirjoitti:

Jokos se paras aika syyskalastaa alkaa olla käsillä? Vieläkö kalaa löytyy? Mikä on lempikalasi ja miten sen valmistat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu