Oliskohan kellää vielä tietoa tuosta Patriotista, 2.0 CRD kiinnostais. Onkohan hinta/laatu kohallaan? Ja millanen on toi diisseli? kenen tekosia? Ilmeisesti auto on aika lailla sama kuin compass mutta koria hiukan muokattu?
Patriot 2.0 CRD
8
3010
Vastaukset
- Volkkarilta
Sama Volkkarin diesel kuin Compassissa ja Dodge Caliberissa ja Avengerissa.
- Jeeppikö
Niin ja eikös tämän dieselin saa muistaakseni vielä lastutettua 170 Hv:n niin alkaa Patriotkin potkia?
- enemmän voimaa
Jeeppikö kirjoitti:
Niin ja eikös tämän dieselin saa muistaakseni vielä lastutettua 170 Hv:n niin alkaa Patriotkin potkia?
Kohta näistäkin löytyy voimaa 200hv , kunhan oikeat henkilöt pääsevät muokkaamaan autojaan.
Joko noissa koneissa on hiukkassuodatin, joka saattaa ottaa nokkiinsa kovemmista pakopaineista ja -lämmöistä?
- Jeep-man
Ajoin viikonloppuna sekä Compassia että Patriotia. Patriot huomattavasti hiljaisempi ja ohjauskin oli parempi. Tuntui ainakin olevan Patriotissa jäykempi ja tarkempi. Kone on vanha tuttuputtu dieseli, joka on tosiaan VW:n valmistama ja löytyy jo mm. Compassista, Caliberista ja Avengerista. Erittäin mukava kone, tehoa ja vääntöä löytyy eikä kuluta juuri mitään. Kokonaisuudessaan tosi mukava auto. Ainoa miinus on matkustamon muovisuus, tosin sekin sopii Jeeppiin paremmin kuin esim. Dodgeen. Jeepin kuuluukin olla vähän karu =)
- Ihmettelen...
Jostain syystä Patriotiin ei näytä saavan Freedom Drive II:ta, jossa on myös alennusvaihteisto. Miksiköhän - se olisi hyvä keino erottua niin Compassista kuin kilpailevienkin merkkien citymaastureista. USA:ssa on Patriotiin saatavana myös tuo nelivetoversio.
Kivan perinteisen näköinen Jeep, pidän kyllä enemmän kuin Compassista.- tämä....
freedom drivi nostaisi tottakai paljon kustannuksia. Järjestelmä pitäisi suunitella ja sovittaa autoon, se nostaisi tuotanto, kehitys kustannuksia ja loppujen lopuksi myös hintaa. Hinnan nosto vie kilpailukykyä. Auto on citymaastyri, eikä siinä alennusvaihteisto välttämättä ole se kaikkein kysytty ominaisuus. Citymaasturin ei tarvitse päästä pahaan paikkaan, sitä varten on oikeat maasturit.
- Freedom drive II
tämä.... kirjoitti:
freedom drivi nostaisi tottakai paljon kustannuksia. Järjestelmä pitäisi suunitella ja sovittaa autoon, se nostaisi tuotanto, kehitys kustannuksia ja loppujen lopuksi myös hintaa. Hinnan nosto vie kilpailukykyä. Auto on citymaastyri, eikä siinä alennusvaihteisto välttämättä ole se kaikkein kysytty ominaisuus. Citymaasturin ei tarvitse päästä pahaan paikkaan, sitä varten on oikeat maasturit.
Siis Freedom drive II on saatavana Patriotiin ainakin USA:ssa, eli kehitystyö on jo tehty. Kyse on vain maahantuojan valinnoista nähdäkseni.
Patriot on tosiaan citymaasturi Freedom drive I:llä varustettuna, mutta Freedom drive II:lla se olisi jo paremminkin oikea maasturi. Minusta kumpikin versio voisi olla Patriotiin tarjolla. - se Patriot
Freedom drive II kirjoitti:
Siis Freedom drive II on saatavana Patriotiin ainakin USA:ssa, eli kehitystyö on jo tehty. Kyse on vain maahantuojan valinnoista nähdäkseni.
Patriot on tosiaan citymaasturi Freedom drive I:llä varustettuna, mutta Freedom drive II:lla se olisi jo paremminkin oikea maasturi. Minusta kumpikin versio voisi olla Patriotiin tarjolla.varustettuna Freedom drive II on vaihtoehtona ainoastaan CVT vaihteistoon, jolla vaihteistolla kykenee aika hyvin ryömimään ilman alennusvaihdettakin. No, alennusvaihde tekee tietysti Patriotista maasturin. Toivottavasti maahantuoja ottaa sen myyntiohjelmaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1473664Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki953594Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423143Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest172490- 1812152
Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu251357- 941194
Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja241051Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt69978Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt114957