Vanhalla katillamme (14v) on toisessa silmässä kaihi. Nyt kaihi on silmässä niin pahentunut että katti ei silmällä varmaankaan mitään näe. Ilmeisesti kissa kuitenkin pärjää yhdelläkin silmällä vallan hyvin? Hoitoa tai muuta siihen silmään ei ilmeisesti olekaan mahdollista hankkia?
Kissalla kaihi
Napero
41483
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mikä on kaihi?en oo kuullukkkaan sanaa!!!
ja voisin sanoo et kyl niil vanhemmilla kissoilla on ne sairaudet yleisemmät.ja kissas on jo lähel kuolemaa kun on jo vanhakin.
Kyllä minä ainakin olen kuullut sanan kaihi ja tiedän mitä se tarkoittaa se tulee vanhioilla ihmisillä tai eläimillä silmään ja minä olen sitä mieltä että jos kissa näkee jokseenkin hyvin toisella silmällä ja siitä pidetään HYVÄÄ HUOLTA niin kissasi voi elää vielä jopa 3-5 vuotta.
Napero,
Miten hoidat kissasi silmää?
Munkin kisulla on simmussa kaihi ja kissani on 9 vuotias..
Minäkin luulin että kysymyksessä on kaihi, mutta eipä olekaan. Eläinlääkäri määritteli sen tulehdukselliseksi tilaksi ja antoi Oftan Dexa Chlotippoja 4 päivänä 6 kertaa pvässä, sitten 4 kertaa 3 pvässä 3 päivänä, lopuksi 2 kertaa pvssä 3 päivää.
Silmät eivät vain kirkastuneet. Toisessa silmässä on enemmän kuin toisessa. Kissani on 9 v, muuten terve.
Kertokaa kokemuksia, toipuuko kisuli, vai sokeutuuko täysin.
Terveisin kaihisilmä muori.