Kokemuksia Luja-kivitaloista

Millaisia kokemuksia Luja-kivitaloista ja niiden rakentamisesta / rakennuttamisesta on kertynyt? Entä Luja-talot verratuna Lammiin, Lakkaan, Jämerään jne.?
51578
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

vuodelta 1954 vuoteen 1971, öljylämmitys, painovoimainen ilmanvaihto - ja oman tein 1983, jota laajensin 2006-2007. Kaukolämpö, LTO, eikä ongelmia ole ollut kummassakaan mörskässä.

Rakennusaikana sain tehtaan teknisestä neuvonnasta kaikkiin tarvitsemiini deltaljeihin selvät vastaukset.

Äänestä

Ainakin meidän Lujasta saamamme tarjous oli törkeän ylihintainen. Itse harkkohan on näissä samanlainen ja rakenteet muutenkin. Poislukien Lammin valuharkko ja Siporex.

Taloja tehdään noista kaikista, mutta itse olen erittäin tyytyväinen Lakan betonin tuotteisiin. Ei ostettu mitään pakettia, vaan uniikki talo on kappaletavarasta.

Lujan valmiskivitalon hinnoittelu on lääketieteellinen.

Äänestä
  • Meillä Luja oli edullisin kun halusimme talon "lämpövalmiina", ulkoa valmis rapattuna ja sisällä väliseinät muurattuna. Lammi kallis, Maxit ei vakuuttanut, SIporex kallis.

    Ainoa miinus, vaikka rasisti en olekkaan, et rakennusvaiheessa työmaalla kukaan ei osannut suomea... heh

    Äänestä

  • Pete Espoo kirjoitti:

    Meillä Luja oli edullisin kun halusimme talon "lämpövalmiina", ulkoa valmis rapattuna ja sisällä väliseinät muurattuna. Lammi kallis, Maxit ei vakuuttanut, SIporex kallis.

    Ainoa miinus, vaikka rasisti en olekkaan, et rakennusvaiheessa työmaalla kukaan ei osannut suomea... heh

    Lujasta lämpövalmiina? Onko runko valu- vai mitä harkkoa?

    Äänestä

  • mitä maksoitte kirjoitti:

    Lujasta lämpövalmiina? Onko runko valu- vai mitä harkkoa?

    246 m2, lämpövalmis 400 mm valuharkko kohtuullisen erikoisella kattoratkaisulla karvan alla 200 k€. Sisäsi myös väliseinät asennettuna, ulkoapäin siis "valmis".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tontti ostettu kirjoitti:

Millaisia kokemuksia Luja-kivitaloista ja niiden rakentamisesta / rakennuttamisesta on kertynyt? Entä Luja-talot verratuna Lammiin, Lakkaan, Jämerään jne.?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu