Onko totta, että MS-tautia sairastava ei tule helposti kipeeksi/kuumeile? Mummollani on Ms ja isäni väitti, että hän ei oikeen ikinä ollut kipeä.
kuumetta?
esiintyykö?
4800
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olen kuullut samantapaisia toteamuksia aikaisemminkin. Itse antibiottikuurilla noin 15 vuotta sitten viimeks. Josta voi vetää johtopäätöksen oman sairauden puhkeamiseen noin kaksivuotta sitten. MS taudissahan oma immuunijärjestelmä ns hyökkää itseään vastaan tuhoamalla aivojen hermoja suojaavaa kerrosta. Syitä tähän ei täysin tiedetä, mutta esim pitkät tulehdustilat saattavat aiheuttaa MS tautia sairastavalla pahenemistilan. Esim mahataudit ja hoitamattomar sairaudet, joissa infektio pääsee jylläämään elimistössä viikkotolkulla ilman, että elimistö siihen reagoisi, ns luantaisella menetelmällä parantaisi itse itsensä ( kunnon kuume ). Miksei siis ns terveelle ihmiselle voisi olla syy ja seuraus kuumeilettomuudesta/ sairastamattomuudesta MS taudin syntyyn. Kyllähän tossa sun tapauksessa on tavallaan vinha perä.
oon ikäni ollu terve,ja mul on ms. eli vinha perä,ehke..
Mulla taas on vähintään 4 kertaa vuodessa poskiontelotulehdus ja antibioottikuuri ja mulla on myös ms-tauti eli mun kokdalla tuo teoria ei toimi.
Nouseeko sulla kuume korkeaks vai pitääkö vaan pienta lämpöä?