olisiko kenelläkään minkin verkko minkinloukun teko ohjeita kun en itse löydä kuin puisen loukun ohjeet?
minkinlokku
jaago
175648
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
enpäs nyt tiedä näin äkkiä verkkoloukun teko-ohjeita...
mutta oks noista apua
ootkos miettinyt mites olis keinulauta ja siihen toiseen päähän laitat verkon niin on lopetus helpompi
http://www.nellukka.com/bannerit.html
t Nelli
Oon pyytänyt minkkejä vuosien ajan pelkästään keinulautaloukuilla. Alkuun kokeilin verkkoloukkuja, mutta heikolla tuloksella. Samaan paikkaan viety keinulauta pyysi tosi hyvin, joten luovuin verkkohässäköistä suosiolla.
Keinulauta ei tarvii edes mitään syöttiä, minkki on sen verran utelias.
Loukun keinulaudan saa uusata muutaman vuoden välein, kun minkit tuppaavat syömään vanhaan lautaan reiän ja livahtavat sitä kautta ulos.
Samaa kettuverkkoa siihen lautaan ku päätyyn niin ei tuu läpi. Saattaa pyytävyyttä hieman heikentaa muttei tartte joka toisen minkin jälkeen uusia lautaa.
Kyllä keinulauta on hyvä ja parempi kuin häkki. mutta kyllä häkki pyytää myös.
15kpl häkki loukuilla on paappa saanu
No onhan verkkoloukku vähän kevyempi kantaa...
Eikös tuolta metsästäjäliiton sivulta joku linkki löytyisi millä pääsisit etsimään ohjetta...
Mutta luulisin että helpoin/ varmin olisi kun kysyisit paapalta kuinka toi loukku tehdään.
Etua olis jos loukkuun pääsis molemmista päistä. Vanhemmiten olen laiskistunut ja tehnyt laudasta vajaan metrin torvia ja ne hetitappavat raudat sisään. Ohjurit vaan opastamaan torveen ja joka päivä saa vainajan korjata pois jos minkkiä alueella esiintyy.
Mä en saanu raudoilla koskaan mitään mutta kippilautaloukuilla 90 kappaletta. Ei samana syksynä mutta kuitenki...
Se puinen kiikkulautaloukku on minusta ehdottomasti paras.
Millä te sen minkin olette lopettaneet? Ampumalla tulee reikä.
Jos se loukun lattialautaan tulee niin se ei haittaa mutta siihen kippilautaan ei parane mennä ampumaan, nopeuttaa järsimistä ulos.
Ei se pieni reikä päässä mitään haittaa jos et aio käyttää minkin nahkaa kondoomina.
osta
http://www.eranetti.fi/tuote/minkkiloukku-trapper/
Keinolauta on parhaaksi todettu. 5 minkkiä syksyltä ja kaikki samaan loukkuun mihin ensimmäinen uskaltautui.
keinulauta
Aikahyvin olen saanut minkkejä sileällä 4"- muoviputkella. Metrin pätkä seipääseen kiinni ja tarpeeksi jyrkkään ojanpenkkaan. Putken alapää verkolla tukkoon. Siellä ovat pakkipäällä ruovitelleet.
lyhyt 22 ei pitäis läpäistä minkin pään
Jos enkku taipuu yhtä hyvin kuin verkkokii, ni tässä ois videota:
https://www.youtube.com/watch?v=PkSxNgMJyvk