miksi vaimo ei halua? no siksi!

miksi vaimo ei halua? no siksi!
Mä olen kotona lasten kanssa 24/7, mä hoidan ne 24/7, lapset 1v ja 2v, mä herään niiden itkuihin 3-4x yössä, nousen aamulla klo 06. 15, laitan puurot, vien ulos, syötän, siivoan, pyykkään, kuuntelen huudot, itkut, koko ajan jompi kumpi vaatii tai haluaa jotain, ei hetkenkään hiljaisuutta kun nukkuvat päiväunetkin eri aikoihin. Toinen huutaa, toinen haluaa olla sylissä, luetaan kirjaa, molemmat haluaa olla sylissä.

MUN LÄHELLÄ ON KOKO AJAN JOKU JA KOKO AJAN JOKU VAATII MULTA JOTAIN!!!

Mies tulee töistä kotiin, heittää likaiset vaatteet parhaassa tapauksessa eteisen tai vessan lattialle, pahimassa keittiön tai olohuoneen pöydälle. Kengät jää keskelle lattiaa vaikka kenkäteline on vieressä, noin. 20cm vasemmalla.

Hän syö, menee 2h päiväunille, herättyään pyytää kahvia, siirtyy tietokoneelle. Pyydän tekemään jotain: "laitatko tiskit?" saan vastauksen "ihan kohta".

Minä touhuan lasten kanssa ja yritän parhaani mukaan siivota samalla jotain nurkkaa. Jompi kumpi lapsista roikkuu lahkeessa kiinni koko ajan, toinen haluaa maitoa, toinen potalle, mies istuu koneella.

Kun pyydän: "vietkö pojan potalle?", saan vastauksen: "mä alan just laittaa niitä tiskejä"

Ilta kuluu, mä hoidan puurot, pisut, pesut, pusut. Luen sadut, kuuntelen huudot kun ei haluta käydä nukkumaan, toisella on peitto väärin päin, toinen haluaa juuri sinisen tutin, valkoinen, punainen tai violetti EI KÄY, pitää olla sininen!

Minä konttaan pitkin lattioita ja etsin hädissäni sinistä tuttia että huuto loppuisi, samalla olen käynyt hakemassa nuoremman noin 3x koiran vesikipolta takaisin sänkyynsä ja kuivannut kipon ympäriltä lattian yhtämonta kertaa. Lopulta rääkäisen: "voitko v*ttu auttaa sen tutin etsinnässä et saan noi nukkumaan!"

Mies nousee vihaisena koneelta, heittää tyynyt sohvalta lattialle ja toteaa ettei löytynyt ja palaa koneelle. Lopulta löydän sinisen tutin ja noin tunnin nukutusrituaalien jälkeen lapset nukkuvat. Klo on n.22. 00.

Kun kuivaan keittiön lattiaa viimeistä kertaa seisoo mies tiskikoneen edessä raottaen kantta ja kysyy onko koneessa puhtaat vai likaiset? Vastaan että puhtaat ja että kun kerran on saanut jo kannenkin auki niin voi ihan itse katsoa sisälle eikä kysellä.

Mies palaa koneelle tai alkaa katsoa telkkaa.

Nostan aamun pyykit narulta ja vien ne kaappiin, nostan koneesta pyykit kuivumaan ja laitan sen yöksi pyörimään jotta aamulla voin taas nostaa pyykkiä kuivumaan.

Siivoan eteisen, kerään lelut lattioilta, kerään ne sohvatyynyt lattialta ja asettelen sohvalle. Tyhjennän roskikset ja vien eteiseen odottamaan. Kerään astiat tietokonepöydältä ja vien keittiöön. Tiskejä ei ole laitettu. Kysyessäni miksi? Saan vastauksen: "no kun siellä oli puhtaat"

Ahaa! kun koneessa on puhtaat tiskit niin niitä ei voi nostaa kaappiin ja laittaa likaisia sisään? Mielenkiintoista.

Siivoan keittiön ja laitan tiskikoneen pyörimään.

Koira pyörii jaloissa, kysyn mieheltä onko koiran kanssa käyty? Hän ei ole ehtinyt. Kello on 23. 15, lähden koiran kanssa lenkille ja vien roskat.

Tulen kotiin, käyn suihkussa ja olen väsynyt. Mielessä käy seksi mutta myös aamu kuuden herätys. Olisi mukava sekstata jos vain jaksaisi. Samalla muistan pyyntöni tiskeistä, edes sen vertaa ei voinut auttaa. Käy vituttaa ja menen sänkyyn. Nukahdan.

Mies tulee viereen ja haluaa seksiä. Sanon etten jaksa.

"Miten sua voi aina väsyttää?" ihmettelee mies. No mitenköhän? Ihmettelen minäkin. Käymme keskustelun läpi, mies lupaa auttaa enemmän. Rakastelemme. Klo on 00.45, mies nukkuu, koska rakastelimme en saa unta, uniaikani on mennyt ohi. Siirryn sohvalle katsomaan telkkaa, nukahdan.

Toinen lapsista herää ja yörumba alkaa, mies nukkuu, minä ravaan lasten luona ja nukun vuorotellen heidän vieressään.

Lapset herättävät, klo on 06.15, päivä alkaa alusta. Mua väsyttää mutta ei voi mitään.

Joka päivä on samanlainen, illoissa on eroa. Jos joku ilta pysyn kovana ja vaadin että saan nukkua, mies menee koneelle, runkkaa niin että varmasti kuulen ja tulee lopuksi kiittämään mua hyvästä seksistä.

Itken ja nukahdan. Ravaan yön lasten luona ja seuraavana päivänä olen "yllätysyllätys" taas väsynyt.

Meillä on 2 pientä lasta, minä hoidan kodin ja lapset, kokonaan. Meillä harrastetaan seksiä 1-3 ketaa / vko. Silti AINA, ihan joka kerta kun haluaisin käydä vain ja ainoastaan rauhassa nukkumaan saan kuulla KUINKA MEIDÄN SEKSIELÄMÄMME ON KUOLLUT EIKÄ HÄN KOSKAAN SAA KUN HALUAA! Täh?

Silti miehellä ei tule mieleen että jos vaikka siivoaisi edes omat jälkensä (kengät telineelle, likavaatteet likapyykkikoppaan, astiat keittiöön ym. ym. ) niin auttaisi mua jo todella paljon! Mutta ei. Se, että hän käy töissä, vapauttaa hänet KAIKISTA kotiin liittyvistä askareista. Oli kysessä kotityöt, lastenhoito, koiran ulkoilutus tai mikä muu vastaava. Viikonloput ovat hänen ainoita vapaapäiviään, silloin hän toivoo saavansa nukkua pitkään ja käydä vaikka poikien kanssa illalla kaljalla. Sunnuntaina hän kyllä omien sanojensa mukaan olisi herännyt lasten kanssa mutta kun nukkui niin sikeästi ettei kuullut kun he heräsivät.

Se että minä olen päivät kotona, vapauttaa minut KAIKISTA kodin ulkopuolelle liittyvistä asioista, ellen hoida jostain lastenvahtia. JOSKUS pääsen käymään illalla kaverin kanssa shoppailemassa ilman lapsia. Kun tulen kotiin, KAIKKI kotityöt on tekemättä ja kamala kaaos, saan ekana alkaa vaihtaa vaippaa ja syöttämääm lapsia ja laitamaa niitä nukkumaan.

Jos paivan aikana halaan tai suukotan miestä, se tarkoittaa HÄNEN MIELESTÄÄN illalla seksiä. Jos hän halaa tai suukottaa minua, hän ei tee sitä ellei HALUA SEKSIÄ.

Että tämmöistä.

Asia tietty eri, jos te miehet OIKEASTI AUTATTE VAIMOJA SIELLÄ KOTONA, mutta jospa yrittäisitte enemmän tehdä kotitöitä niin vaimokin piristyisi. Meillä ainakin mun halujen varma nostaja on se, että mies (joskus harvoin) hoitaa koko illan lapsia, siivoaa ja tekee ne mun normi hommat. Tätä tapahtuu ehkä kerran puolessa vuodessa. Mutta joskus kuitenkin ;)

Kiteytettynä, mun haluttomuuden syy on: VÄSYMYS ja kaikille varmaan tuli selväksi MIKSI!
345397
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

toi seksi homma oli ihan, kun mun suusta...heh.kiva ku muitakin äitejä on väsyneinä kotona :)mies tulee kohta töistä...saa taas jännittää alkaako vonkaaminen heti ja sen jälkeen kiukku ku ei jaksa :)

Äänestä

Lapsesi ovat jo sen ikäisiä, että voit palata työelämään. Vanhempainrahakausi on käytetty aikoja sitten. Loppuu narinat ja teet nuo samat hommat iltaisin ilman valituksia. Työelämässä saat sosiaalisia kontakteja ja elämä saa muutakin ulottuvuutta kuin miehesi tekemisten seuraamisen. Ellei miehesi ala tehdä kotitöitä yhtään enempää ollessasi töissä, laita kierrätykseen. Jokaiselle miehelle löytyy nainen ottajaksi, niin sinunkin miehellesi.

Äänestä
  • Minkä takia aina vastaus pienten lasten äitien ongelmiin on: palaa takaisin työelämään? Tämän naisen lapset ovat 1 ja 2 vuotiaat, he tarvitsevat vanhempiaan, he ovat vielä liian pieniä olemaan pitkiä päiviä erossa äidistään.

    Minustakin oikea vastaus tuohon olisi pistää mies pois, ellei hänellä todella ole minkäänlaista mielihalua muuttua. Sotkut vähentyvät huomattavasti, eikä tarvitse enää stressta huonoa parisuhdetta. Ja tietysti sopimuksesta riippuen saat ainakin silloin tällöin lepoa lapsista kun he ovat isänsä luona.

    Sinun ei tarvitse sietää tuota, sinä et ole kone joka hoidaa lapset, kodin ja miehen halut. Pienten lasten äitinä sinulle tärkeintä on pitää itsestäsi huolta, että jaksat vastata lastesi viesteihin ja etenkin kuulla niitä.

    Ota askel ja ala arvostamaan itseäsi enemmän. Älä alistu miehesi kodinhoitajaksi vaan aloita uusi itsenäinen elämä. Kirjoituksesi perusteella tällä hetkellä miehestäsi on sinulle vain vaivaa. Sinä olet upea äiti kahdelle lapsellesi, anna miehesi etsiä oma paapova, siivoava ja komenteltavissa oleva äitihahmonsa jostain toisaalta.

    Mutta jos haluat vielä jatkaa, sinun on etsittävä syyt itsestäsi. Sinä et voi muuttaa partneriasi, mutta omaa käytöstäsi voit. Se voi vaikuttaa myös miehesi käytökseen. Ajattele aikaa jolloin rakastuitte, jolloin asiat olivat vielä hyvin. Oliko miehesi silloin erilainen? Olitko sinä? Mihin piirteisiin sinussa miehesi rakastui? Ovatko ne yhä olemassa? Voin sanoa, että jos miehesi rakastui esimerkiksi leikkimielisyyteesi, nyt olet varmasti niin väsynyt, ettei sinua huvita hullutella.

    Mieti miten puhut miehellesi. Toivotatko hyvää huomenta ja mukavaa työpäivää? Kysytkö miten töissä meni? Tiuskitko, jankutatko, pidätkö mykkäkoulua? Miten olet huomioinut häntä lasten syntymän jälkeen? Oletko aina huonolla tuulella kun hän tulee töistä?

    Yksi asia pätee yleensä miehiin: Kun hän tahtoo seksiä, hän saattaa todellisuudessa haluta huomiota, hellyyttä ja hyväksyntää.

    Tee päätös parantaa omaa asennettasi parisuhteessasi, sillä miehesi asenteelle sinä et voi mitään, vain hän voi muuttaa itseään.

    Yritä työntää talousasiat välillä syrjään. Joskus villakoirien on saatava rauhassa lisääntyä. Vietä vaikka yksi päivä pelkästään lasten kanssa, ilman että hääräät mitään muuta. Lue, leiki, satuile, tanssita, pyöritä ja naurata. Lapsetkin voivat paremmin kun joskus keskityt kokonaan heihin. Ja illalla, kun miehesi tulee kotiin, lähde lasten kanssa ulos. Sinun ei tarvitse koko iltaa harmitella kun mies ei tee mitään, miehesi ei tarvitse kuunnella huokauksiasi ja lapsesi väsyvät ja saattavat nukkua paremmin.

    Älä tingi unesi määrästä. Jos miehesi haluaa seksiä, kinutkoon aikaisemmin. Huomauta, että mitä paremmin nukut, sitä paremmin sinulla hyrrää=) Yritä kaikin mahdollisin tavoin saada levätyksi. Käy pitkäksesi sohvalle, kun lapset leikkivät. Maatkaa sängyssä lukemassa satuja. Kun toinen nukkuu, ota toinen makaamaan kainaloosi siliteltäväksi.

    Ja yritä saada joku hoitamaan lapsia, tai edes toista että saat välillä hieman rauhaa.


    Voimia sinulle, mitä sitten ikinä päätätkin! Noin ette ainakaan voi jatkaa. Muista että olet upea, arvokas ja kunnioituksen arvoinen ihminen, vaikka se jäisikin nyt väsymyksen varjoon=)

    Äänestä

hyvä ite tulevana isänä lukea tommoset jutut ettei tule sorruttua, joskaan en usko itestäni semmosta. Oon ajatellut asioita etukäteen ja tiiän että kun käyn töissä niin ei se työnteko työpaikalle jää. Niin on parempi molemmille.

Anyway, musta sussa itessäskin on kyllä jotain vikaa kun siedät tommosta, sun pitäs mun mielestä ryhtyä radikaaleihin toimiin ja ihan oikeasti laittaa äijä ojennukseen .Kyllä se siitä herää kun kunnolla ravistelee. En yritä ärsyttää sua nyt mutta se auttaa, uskon niin. Ja jos ei auttaisi, niin silloin vika on PELKÄSTÄÄN miehessä ja oletko sä ja lapset sitten sen arvoinen... ? Kaikista helpointa ehkä tehdä asiat selväksi hänelle on, että annat hänen lukee ton kirjotuksesi sensuroimattomana, tuommoisenaan. Jos et haluu että saa tietää mihin oot kirjotellu niin copypastee se koneelle notepadiin, tulosta tms. Musta ois kiva kuulla mitä se sitten sanoo. Onnistuisko?

Äänestä

Miksi annat kohdella itseäsi tuolla tavalla? No, helppohan se on ulkopuoliena taivastella, mutta varsinkin tuo kuvaamasi runkkaustouhu on ala-arvoista ja lapsellista, täydellisen idiootin käyttäytymistä mieheltäsi. Ja kaikki muukin. Älä menetä itsekunnioitustasi. Tee jotain ja äkkiä!

Äänestä

niin voisin tunnistaa itteni. Olen kotona oikea kotitalouskone ja ihan väsyny, poikki, kaput. Mies vonkaa myös seksin perään, mutten mä jaksa. Lapsia on monta ja aina joku on todella haluumassa jotain. Omaa aikaa ei ole ollu vuosiin.
Mun mies sentään osaa onneks käyttäytyy eikä kiittele "tyhjästä". Kyllä se joskus ottaa nokkiinsa, mutta...
Ei seksistä jaksa innostuu kun ei jaksa... =(

Äänestä

täällä valitat

Äänestä
  • että täällä keskustellaan asioista, opitaan ja puretaan tunteita. Helpottaa kummasti. Äly hoi älä jätä.

    Äänestä

  • vielä tajuu kirjoitti:

    että täällä keskustellaan asioista, opitaan ja puretaan tunteita. Helpottaa kummasti. Äly hoi älä jätä.

    Todistetusti osaat kirjoittaa, mutta lukutaito tai käsitys siitä miten yleensä toimitaan on hukassa.
    Tämä on isien palsta eli edelleen mitä sä täällä valitat.
    En mäkään mene äitien palstalle ruikuttamaan, jos vaimon kanssa asiat on pielessä.

    Äänestä

  • en ymmärrä kirjoitti:

    Todistetusti osaat kirjoittaa, mutta lukutaito tai käsitys siitä miten yleensä toimitaan on hukassa.
    Tämä on isien palsta eli edelleen mitä sä täällä valitat.
    En mäkään mene äitien palstalle ruikuttamaan, jos vaimon kanssa asiat on pielessä.

    valittaa ettei tulevat uudet isät tollaseksi muutu? opettava tarina josta kukaan ei halua mallia ottaa jos osaa arvostaa parisuhdettaan niin ainakin itse luen koko jutun ettei kannata olla tollanen

    Äänestä

minulla oli aivan vastavanlainen tilanne ja minä tein kerran niin, että jätin kertakaikkiaan hänen paitansa pesemättä ja silittämättä.
Älä laita miehellesi enää ruokaa, älä pese hänen vaatteitaan jne. lopeta kertakaikkiaan miehesi palveleminen. Hän kun tietää että sinä kuitenkin teet kun hän jättää tekemättä. Tehköön iso mies itse, hän on aikuinen ja pärjää oikein hyvin itse (tosiasiassa mies on useimmiten se oikee lapsi perheessä). Keskity itseesi ja lapsiin, siirry vaikka heidän huoneeseensa nukkumaan. Siirry kertakäyttöastioihin, pistä kertakaikkiaan miestäsi 6-0.
Minä aikani kestin ja sanoin piikasuhteesta itseni irti ja oikein hyvin menee ja ennenkaikkea jaksan taas oikein hyvin.
Tsemppiä sinulle :)

Äänestä
  • "Keskity itseesi ja lapsiin". Tämä on juuri se ongelma että jos mies ei saa huomiota eikä seksiä niin ei mies välitä myöskään tiskaamisesta. Tässä vielä sisaret ehdottavat ettei miehestä tarvitse välittää. Yleensä miesten paskansietokyky on suurempi kuin naisten, koska nainen tässä tapauksessa on kotona koko päivän niin nainen myös kärsii kodin epäsiisteydestä enemmän.

    Äänestä

  • Pasi kirjoitti:

    "Keskity itseesi ja lapsiin". Tämä on juuri se ongelma että jos mies ei saa huomiota eikä seksiä niin ei mies välitä myöskään tiskaamisesta. Tässä vielä sisaret ehdottavat ettei miehestä tarvitse välittää. Yleensä miesten paskansietokyky on suurempi kuin naisten, koska nainen tässä tapauksessa on kotona koko päivän niin nainen myös kärsii kodin epäsiisteydestä enemmän.

    Jäiköhän tuosta huomaamatta, että äiti pyörittää arkea aamusta yömyöhään eikä mies saa edes tiskejä koneesta???!!! Siis siinähän on viiden tähden palvelua miehelle koko ajan.

    Missä välissä nainen ehtii ja jaksaa huomioida miestään, jos toinen ei tee mitään yhteisen kodin ja perheen eteen vaan jättää kaiken vaimon tehtäväksi? "Jos mies ei saa huomoita..." Missä kohdin vaimo saa huomiota? tai edes nukuttua riittäviä yöunia?

    Ja tuosta seksistä... eikös alkuperäinen kirjoittaja maininuut, että seksiä mies kyllä saa vaikka ei päivittäin.

    Äänestä

kirjoitus!! Aika monen naisen elämä on ikävä kyllä samanlaista. Jotain todellakin tarttis tehdä, herättää mies tajuumaan sun tilanne ja se, että kotona on todellakin jatkuvasti jotain puuhaa eikä lepoa ole, ei kahvi-ruokataukoja rauhassa.

Tsemppiä sulle kovasti!

Äänestä

olipas mukavaa että kirjoitit niin suorasti! Joitakin syitä löytyi miksi lähdin lapsen kanssa lätkimään. nyt elämä siltäosin helpompaa, vaikkakin yksinäistä.. stressi väheni puolella kun ei tarvitse palvella ketään muuta kuin lasta, eikä kuunnella vonkausta joka saamarin ilta vaikka puutteessa ei eletty. Mutta kiitokset sinulle kirjoituksestasi! =)
varmaankin jotkut miehet tekevät kotitöitä, en ole vaan vielä törmännyt yhteenkään..

Äänestä

vielä kuitenkin se huumorinkukkakin kukkivan sinussa.
Näytä tämä tekstisi miehelle. Jos luettu sana menisi paremmin putkiaivoon kuin puhuttu.
Jos minä olisin sinä,minä taitaisin näyttää miehelle ulko-ovea...:( Sulla on ihmeelliset hermot!

Äänestä

Täällä taas päähänpotkitut ja yh akat ruikuttaa minkä kerkiää.
En minäkään äitien palstalla valita, jos vaimon kanssa on sukset ristissä.
Varsinkin nämä "heti vain ukolle kenkää" yh äidit ovat hauskoja tapauksia.
Oma elämä on mennyt kiville ja syy aina ukossa.
Sitten muhitellaan ja valitetaan koko loppuelämä ja aina tilaisuuden tullen tarjotaan samaa erolääkettä jollekin toiselle rutisijalle.

Äänestä
  • Mitäs kotitöitä herra täydellinen on viimeksi tehnyt? Ja parempi onkin ettet äitien palstalla ruikuta että menee vaimon kanssa huonosti. Ei sitä jaksaisi kukaan kuunnella...

    Äänestä

  • ........ kirjoitti:

    Mitäs kotitöitä herra täydellinen on viimeksi tehnyt? Ja parempi onkin ettet äitien palstalla ruikuta että menee vaimon kanssa huonosti. Ei sitä jaksaisi kukaan kuunnella...

    Johan taas yksi tuli kolostaan esiin.

    Kotitöitä on tehty ja vaimon kanssa menee hyvin eli ystävällisesti menkää sinne äitien palstalle tai paremminkin parisuhdepalstalle kitisemään.

    Äänestä

  • herra täydellinen kirjoitti:

    Johan taas yksi tuli kolostaan esiin.

    Kotitöitä on tehty ja vaimon kanssa menee hyvin eli ystävällisesti menkää sinne äitien palstalle tai paremminkin parisuhdepalstalle kitisemään.

    Eli parisuhdepalstalle valittamaan vaan, koska naisissahan se vika aina on? Turha tulla miehille valittamaan, kun miehissä ei sitä vikaa ole...

    Äänestä

  • Juu, siis sehän on IHAN turhaa valitusta jos mies ei laita tikkua ristiin kotona ja sehän on IHAN OK että mies istuu kaiken vapaa-aikansa koneella ja vaimo tekee IHAN kaiken muun! Mikähän v:n sovinisti se sinäkin mahdat olla.
    Onneksi minulla on käynyt vähän parempi tuuri noissa parisuhdeasioissa, hohhoijaa...
    Vai harrastatko sinäkin tuollaista koneella runkkausta aloittajan kertomaan lapselliseen tapaan!
    Tuostahan kyllä selvästi käy ilmi, että aloittaja on perheessään kolme lasta eikä kaksi joita paapoa ja hoitaa!

    Äänestä

  • No mutta sitähän ne keskenkasvuiset isät itse täällä valittaa kun muija ei anna ja miksei se anna ja ruikuturuikutivalivaliruikuti.
    Hyvä että joku rehellisesti kertoo jotta joku niistä putkiaivoisista älykääpiöistäkin joskus heräisi tajuamaan! Sehän nyt on valitettava totuus, että niin miehet kuin naisetkin ajattelevat päällään, mutta arvaa mitä... miehet vaan sillä alapäällään!!! Kjäh kjäh kjäh...

    Äänestä

Sinun olisi kai hyvä näyttää tämä viestiketju miehellesi. Kirjoituksesta tulee hyvin ilmi miten asiat näet ja koet.

Äänestä
  • Naisena ihan lyhyesti.
    Minusta olet lörppä, sekä miehelles että lapsilles.
    Olen itse kotona jossa kaiken on tapahduttava kellolleen edes yritettävä sitä .Töissäkin näin on pakko toimia.
    Nyt annat hullun pyllyn pyörittää..

    Lapsille voi olla selvät samat ruoka-ajat samat nukkuma ajat.

    Jos ei kelpaa tutti jää huutaan . Mene toisen luo. Lapset huomaa pian että miten on oltava että saa sen huomion.Huudon jälkeen punanenkin tuttikelpaa kun on vaan tutti..
    Pistä narulla yksi kiinni sängyn tolppaan,lapsi saa sen siitä..

    Mutta tee nämä jutut niin että

    1. ukolle syliin lapsi siinä tietokoneelle.. laita nukkumaan .. minä sinä hoidan/t tään nukkumaan.
    Mene pois lapsen ja isin luota.
    2.
    Älä laita leipiä, vaatteita valmiiksi .Jos mies ei auta.
    3. Mies mukaan pyykin pesuun. Me ainakin tehtiin yhdessä. Ei ne kuivu, siliä ,eikä mene kaappiin itsekseen..

    4.Alkuun oli hankalaa kun äijä laittoi vaipan väärin päin. ja vaatteet kastu. Mutta se yritti..
    Pusu sulle exä..
    5. Muista kehua kuin hyvä isi teillä on..
    Vaikk et olis sillä hetkellä samaa mieltä..
    Tehoaa paremmin ..
    Vanhemman oikeudella näin opastan..

    PS: Ei kaikki meilläkään menny tän ohjeen mukaan..
    mutta yritys lisääntyi..

    Mies sai edes joskus näin vaimonkin viereen ihan miestä varten..

    Äänestä

Se on melkein toisinpäin minä hoidan melkein kaiken ja käyn töissä emäntäkin kyllä nykyään osa-aikaisena ja on nyt ruvennut hoitamaan kotihommia ,kun olen sanonut et lähtölaskenta alkaa.. Ei oo kivaa alkaa samaa rumbaa yövuorojen jälkeen ollenkaan nukkumatta lasten kanssa kun koti on aina kun pommin jäljiltä..Emännän mielestä 1/viikko riittää siivoukseen kun on kaksi pientä lasta !

Äänestä
  • vain kerran viikossa ja on kolme lasta, yläkerta ja alakerta joka päivä pommin jäljilta, mutta lisääntyypä ne allergiat jos joka päivä puunaa ja siivoaa, kerran viikossa riittää

    Äänestä

Hei haloo!! Onko järkee ruikuttaa asioista täällä, kun niistä pitäis ottaa selvää ennen kun tehään ne lapset! Jos et tuntenut miestäsi tarpeeksi hyvin ennen kun rupesitte pyöräyttämään lapsia, niin sääli on sairautta! Lopeta valittaminen ja heitä se ukkos pihalle! Jos oot noin tyhmä että pidät tommosen ukon niin se on ihan oikein että joudut kärsimään.

Äänestä
  • Onkohan nyt ihan oikeasti oikein, että kärsii?
    Kärsisi välillä se mieskin. Tuollaiset sikaäijät joita riittää. Pistäkää vain naiset ne kierrätykseen, kadulle kylmään, siellähän sitten ihmettelevät miksei saakaan enää seksiä edes sitä 1-3 kertaa viikossa. Sitten opettelisivat pesemään pyykkinsä itse ja kulkisivat vaaleanpunaisiksi värjäytyneissä puseroissa. Söööööpöä.

    Äänestä

  • sitten ei tai sitten joo kirjoitti:

    Onkohan nyt ihan oikeasti oikein, että kärsii?
    Kärsisi välillä se mieskin. Tuollaiset sikaäijät joita riittää. Pistäkää vain naiset ne kierrätykseen, kadulle kylmään, siellähän sitten ihmettelevät miksei saakaan enää seksiä edes sitä 1-3 kertaa viikossa. Sitten opettelisivat pesemään pyykkinsä itse ja kulkisivat vaaleanpunaisiksi värjäytyneissä puseroissa. Söööööpöä.

    Sitä just tarkotin, et pitäis olla sen verran järkee päässä et laittaa tommoset pihalle!

    Äänestä

Tuntuu aikamoiselta liioittelulta. Jos kirjoittamasi olisi täysin totta, et olisi ehtinyt väsätä noin pitkää juttua tietokoneella (jonka miehesi kertomasi mukaan otta aina haltuunsa kotona ollessaan -joo, joo, teillä on monta tietsikka ja ehdit kirjoittaa kun lapset nukkuvat...)

Homma nyt menee kerta kaikkiaan niin, että tuossa vaiheessa kotona olevan duuni on hoitaa koti. Työssä käyvä hommaa fyrkat kotileikkeihin. Lapset kasvavat loppujen lopuksi omatoimisiksi yllättävän lyhyessä ajassa. Totta kai on hienoa, jos paukkuja riittää miehellä kotona muuhunkin kuin käteen vetämiseen, mutta ehkä niitä kotitöitäkin voisi järkeistää ja priorisoida? Onko pakko olla kaikkien aina tip-top? Mitä siitä, jos kengät ovat muualla kuin kenkätelineessä tai vaatteet tuolin selkämyksellä? Tee koirasta rukkaset, niin ei tarvitse huolehtia kusetuksista ja pysyvät kädet lämpiminä. Jne, jne.

Joka tapauksessa, jos vaimon linja on tuollainen, on lopputulos vuorenvarmasti se yksi ja sama. Mies hakee haluamansa muualta. Sitten on myöhäistä valittaa.

Äänestä
  • No kuka sinut on pakottanut hommaa ne kakrut ja ryhtyä kotiorjaksi?? Turha on miehestäs valittaa, pitkän työpäivän jälkeen on pakko rentoutua eikä siis todellakaan jaksa ajatella mitään likaisia tiskejä. Itse olet elämäntapasi valinnut, tuo vanhanaikainen malli elämän tarkoituksesta "oma talo, lapset, koira, mökki perhejuhlat pyhäpäivinä" ei ole mitenkään pakollinen, vaikka yhteiskuntamme yrittääkin takoa meidän aivoihin toista.

    Itse olen ihan omasta tahdostani lapseton, vähän yli 30 vuotias nainen, pyöritän omaa bisnestä, asun ihanan miehen kanssa (joka kunnioittaa päätöstäni lasten suhteen), matkustelemme paljon jne... Oikea valinta on se tärkein.

    Äänestä

Mua rupes kerta kaikkiaan oksettamaan kun luin tämän ja pääs melkein itku, ku tuntuu pahalta puolestasi. jos tämä kaikki pitää ihan paikkaansa niin olen kans sitä mieltä, että pois tollanen mies. Ei tietenkään ole varmaan reilua sanoa noin jyrkästi kun ei paljon tiedä, mutta tämän viestin perusteella ei paljon vaikuta siltä, että miestä kiinnostais tai, että hän ylipäätänsä välittäis. Yhtä lailla he ovat hänenkin lapsia ja he tarvitsevat isää yhtä lailla kun äitiään..olisi jo varmaan paljon helpompaa jos mies viettäisi aikaa lapsiensa kanssa kun tulee töistä, että sinä saat rauhassa tehdä kotityöt ja ruuat ym. Ja kaikista OKSETTAVINTA oli se runkku juttu...kehtaakin!!(anteeksi raivoisuuteni), mutta tuo on hyvin väärin sinua kohtaan. Oma mieskin täälä oli jo kummissaan ja sanoi, että tuo on jo liikaa ja väärin. Nostan hattua sinulle, että kestät tuommoista, mutta muista kans ajatella itseäsi ja mikä on oikesti sinulle parhaaksi, koska tuollanen asia tulee varmasti pidemmän päälle vaikuttamaan suuresti parisuhteeseen ja sitä kautta myös lapsiin. Paljon voimia sinulle!!

Äänestä

Totta on, että useat miehet saisivat auttaa vähän enemmän kotitöissä vaimojaan ja lapsensa, tai lapsiensa äitejä, mutta kun mies käy töissä ja vaimo on kotona kotiäitinä töissä, niin ei mies aina osaa käsittää, miten paljon työtä sillä rakkaalla vaimolla onkaan. Valittaminen ei ole mukavaa, mutta joskus naistenkin pitäisi valittaa väsymyksestään ja kertoa, mitä kaikkea joutuu päivittäin tekemään, niin, että jopa mieskin sen ymmärtää ja havahtuu. Aina omat jäljet pitäisi osata siivota ja ottaa toinen huomioon täten.
Nyt kaikille miehille oppia tästä! Jos tahtoo rakkautta, täytyy se ansaitakin :)

Äänestä
  • Rakkaus pitää ansaitakin? Viemällä roskia ulos, ripustamalla vaatteet naulakkoon, imuroimalla... Voisiko saada täydellisen luettelon siitä mitä rakkauden ansaitsemiseen vaaditaan? Mitä kaikkea pitää tehdä, kuinka usein, kuinka siistiä pitää tulla, voiko käydä kauppaa (esim. hajuvesipullon ostamalla ansaitsee rakkautta seuraavaksi kahdeksi viikoksi ilman tiskausta)??? Mitä, jos miehen mileestä kämppä on ihan kiva ja siisti ilman alituista imurointiakin, vaatteet kelpaavat päälle seuraavana päivänä sieltä lattialtakin jne??? Kuka ratkaisee mitä pitää tehdä ja milloin???

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


miksi vaimo ei halua? no si... kirjoitti:

miksi vaimo ei halua? no siksi!
Mä olen kotona lasten kanssa 24/7, mä hoidan ne 24/7, lapset 1v ja 2v, mä herään niiden itkuihin 3-4x yössä, nousen aamulla klo 06. 15, laitan puurot, vien ulos, syötän, siivoan, pyykkään, kuuntelen huudot, itkut, koko ajan jompi kumpi vaatii tai haluaa jotain, ei hetkenkään hiljaisuutta kun nukkuvat päiväunetkin eri aikoihin. Toinen huutaa, toinen haluaa olla sylissä, luetaan kirjaa, molemmat haluaa olla sylissä.

MUN LÄHELLÄ ON KOKO AJAN JOKU JA KOKO AJAN JOKU VAATII MULTA JOTAIN!!!

Mies tulee töistä kotiin, heittää likaiset vaatteet parhaassa tapauksessa eteisen tai vessan lattialle, pahimassa keittiön tai olohuoneen pöydälle. Kengät jää keskelle lattiaa vaikka kenkäteline on vieressä, noin. 20cm vasemmalla.

Hän syö, menee 2h päiväunille, herättyään pyytää kahvia, siirtyy tietokoneelle. Pyydän tekemään jotain: "laitatko tiskit?" saan vastauksen "ihan kohta".

Minä touhuan lasten kanssa ja yritän parhaani mukaan siivota samalla jotain nurkkaa. Jompi kumpi lapsista roikkuu lahkeessa kiinni koko ajan, toinen haluaa maitoa, toinen potalle, mies istuu koneella.

Kun pyydän: "vietkö pojan potalle?", saan vastauksen: "mä alan just laittaa niitä tiskejä"

Ilta kuluu, mä hoidan puurot, pisut, pesut, pusut. Luen sadut, kuuntelen huudot kun ei haluta käydä nukkumaan, toisella on peitto väärin päin, toinen haluaa juuri sinisen tutin, valkoinen, punainen tai violetti EI KÄY, pitää olla sininen!

Minä konttaan pitkin lattioita ja etsin hädissäni sinistä tuttia että huuto loppuisi, samalla olen käynyt hakemassa nuoremman noin 3x koiran vesikipolta takaisin sänkyynsä ja kuivannut kipon ympäriltä lattian yhtämonta kertaa. Lopulta rääkäisen: "voitko v*ttu auttaa sen tutin etsinnässä et saan noi nukkumaan!"

Mies nousee vihaisena koneelta, heittää tyynyt sohvalta lattialle ja toteaa ettei löytynyt ja palaa koneelle. Lopulta löydän sinisen tutin ja noin tunnin nukutusrituaalien jälkeen lapset nukkuvat. Klo on n.22. 00.

Kun kuivaan keittiön lattiaa viimeistä kertaa seisoo mies tiskikoneen edessä raottaen kantta ja kysyy onko koneessa puhtaat vai likaiset? Vastaan että puhtaat ja että kun kerran on saanut jo kannenkin auki niin voi ihan itse katsoa sisälle eikä kysellä.

Mies palaa koneelle tai alkaa katsoa telkkaa.

Nostan aamun pyykit narulta ja vien ne kaappiin, nostan koneesta pyykit kuivumaan ja laitan sen yöksi pyörimään jotta aamulla voin taas nostaa pyykkiä kuivumaan.

Siivoan eteisen, kerään lelut lattioilta, kerään ne sohvatyynyt lattialta ja asettelen sohvalle. Tyhjennän roskikset ja vien eteiseen odottamaan. Kerään astiat tietokonepöydältä ja vien keittiöön. Tiskejä ei ole laitettu. Kysyessäni miksi? Saan vastauksen: "no kun siellä oli puhtaat"

Ahaa! kun koneessa on puhtaat tiskit niin niitä ei voi nostaa kaappiin ja laittaa likaisia sisään? Mielenkiintoista.

Siivoan keittiön ja laitan tiskikoneen pyörimään.

Koira pyörii jaloissa, kysyn mieheltä onko koiran kanssa käyty? Hän ei ole ehtinyt. Kello on 23. 15, lähden koiran kanssa lenkille ja vien roskat.

Tulen kotiin, käyn suihkussa ja olen väsynyt. Mielessä käy seksi mutta myös aamu kuuden herätys. Olisi mukava sekstata jos vain jaksaisi. Samalla muistan pyyntöni tiskeistä, edes sen vertaa ei voinut auttaa. Käy vituttaa ja menen sänkyyn. Nukahdan.

Mies tulee viereen ja haluaa seksiä. Sanon etten jaksa.

"Miten sua voi aina väsyttää?" ihmettelee mies. No mitenköhän? Ihmettelen minäkin. Käymme keskustelun läpi, mies lupaa auttaa enemmän. Rakastelemme. Klo on 00.45, mies nukkuu, koska rakastelimme en saa unta, uniaikani on mennyt ohi. Siirryn sohvalle katsomaan telkkaa, nukahdan.

Toinen lapsista herää ja yörumba alkaa, mies nukkuu, minä ravaan lasten luona ja nukun vuorotellen heidän vieressään.

Lapset herättävät, klo on 06.15, päivä alkaa alusta. Mua väsyttää mutta ei voi mitään.

Joka päivä on samanlainen, illoissa on eroa. Jos joku ilta pysyn kovana ja vaadin että saan nukkua, mies menee koneelle, runkkaa niin että varmasti kuulen ja tulee lopuksi kiittämään mua hyvästä seksistä.

Itken ja nukahdan. Ravaan yön lasten luona ja seuraavana päivänä olen "yllätysyllätys" taas väsynyt.

Meillä on 2 pientä lasta, minä hoidan kodin ja lapset, kokonaan. Meillä harrastetaan seksiä 1-3 ketaa / vko. Silti AINA, ihan joka kerta kun haluaisin käydä vain ja ainoastaan rauhassa nukkumaan saan kuulla KUINKA MEIDÄN SEKSIELÄMÄMME ON KUOLLUT EIKÄ HÄN KOSKAAN SAA KUN HALUAA! Täh?

Silti miehellä ei tule mieleen että jos vaikka siivoaisi edes omat jälkensä (kengät telineelle, likavaatteet likapyykkikoppaan, astiat keittiöön ym. ym. ) niin auttaisi mua jo todella paljon! Mutta ei. Se, että hän käy töissä, vapauttaa hänet KAIKISTA kotiin liittyvistä askareista. Oli kysessä kotityöt, lastenhoito, koiran ulkoilutus tai mikä muu vastaava. Viikonloput ovat hänen ainoita vapaapäiviään, silloin hän toivoo saavansa nukkua pitkään ja käydä vaikka poikien kanssa illalla kaljalla. Sunnuntaina hän kyllä omien sanojensa mukaan olisi herännyt lasten kanssa mutta kun nukkui niin sikeästi ettei kuullut kun he heräsivät.

Se että minä olen päivät kotona, vapauttaa minut KAIKISTA kodin ulkopuolelle liittyvistä asioista, ellen hoida jostain lastenvahtia. JOSKUS pääsen käymään illalla kaverin kanssa shoppailemassa ilman lapsia. Kun tulen kotiin, KAIKKI kotityöt on tekemättä ja kamala kaaos, saan ekana alkaa vaihtaa vaippaa ja syöttämääm lapsia ja laitamaa niitä nukkumaan.

Jos paivan aikana halaan tai suukotan miestä, se tarkoittaa HÄNEN MIELESTÄÄN illalla seksiä. Jos hän halaa tai suukottaa minua, hän ei tee sitä ellei HALUA SEKSIÄ.

Että tämmöistä.

Asia tietty eri, jos te miehet OIKEASTI AUTATTE VAIMOJA SIELLÄ KOTONA, mutta jospa yrittäisitte enemmän tehdä kotitöitä niin vaimokin piristyisi. Meillä ainakin mun halujen varma nostaja on se, että mies (joskus harvoin) hoitaa koko illan lapsia, siivoaa ja tekee ne mun normi hommat. Tätä tapahtuu ehkä kerran puolessa vuodessa. Mutta joskus kuitenkin ;)

Kiteytettynä, mun haluttomuuden syy on: VÄSYMYS ja kaikille varmaan tuli selväksi MIKSI!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu