Olen lähdössä matkalle Englantiin. Miten tarkasti tullissa pengotaan henkilökohtaiset tavarat? Minun on otettava mukaan sellaisia tarvittavia lääkkeitä, joista en haluaisi kenenkään tietävän, etenkään seurueeni. Lääkkeet eivät sisällä mitään huumausaineita ja ovat minulle osoitettuja reseptilääkkeitä. Nostavatko tullimiehet lääkkeeni kaiken kansan nähtäväksi vai onko ihmisellä joku yksityisyyssuoja tässä asiassa? Uskallanko siis edes ottaa näitä lääkkeitä mukaani.
Vastaukset 6
- huolta...
Lääkkeet siis laitat käsimatkatavaroihin, tietysti, ja ota ne resptit varmuuden vuoksi mukaan, jos vaikka kyselevät. Mutta todennäköisesti eivät laukkuusi vilkaisekaan. Minun käsimatkatavaroitani ei ole koskaan lentokentällä tutkittu, paitsi kerran kun siellä repussa oli joku läpivalaisussa epäilyttävä esine, näytti puukolta.
Jos läpivalaisussa laukussasi näyttää olevan jotain epäilyttävää, kuten sakset, puukko&puntari, dynamiittia, tms., pyytää virkailija sinua avaamaan laukkusi ja näyttämään mikä se epäilyttävä esine on. Yleensä ne silloin vie sinut pari metriä kauemmaksi (ettet ole muiden jaloissa). Tuskin kukaan niin tarkkasilmäinen on että pullon kyljestä sen tekstin näkee lukea.- ..matkalle
Taisi mennä edellisellä vastaajalla turvatarkastus ja tulli sekaisin. Ota matkalle alkuperäinen resepti ja lääkkeet pakkauksessa, josta selviää lääkkeen vaikuttava aine. Kaupanimikkeethän vaihtelevat eri lääketehtailla, mutta vaikuttava aine on aina samantapaisilla lääkkeillä sama.
- mennyt...
..matkalle kirjoitti:
Taisi mennä edellisellä vastaajalla turvatarkastus ja tulli sekaisin. Ota matkalle alkuperäinen resepti ja lääkkeet pakkauksessa, josta selviää lääkkeen vaikuttava aine. Kaupanimikkeethän vaihtelevat eri lääketehtailla, mutta vaikuttava aine on aina samantapaisilla lääkkeillä sama.
ei mennyt sekaisin, ja reseptinkin mainitsin.
Ainoa paikka missä minun tavaroitani on millään tavalla tutkittu on se turvatarkastus, siis se läpivalaisu. Tullissa ei tarvitse vierailla ellet nimenomaan ilmoita että sinulla on tullattavaa tavaraa. - mennyt...
mennyt... kirjoitti:
ei mennyt sekaisin, ja reseptinkin mainitsin.
Ainoa paikka missä minun tavaroitani on millään tavalla tutkittu on se turvatarkastus, siis se läpivalaisu. Tullissa ei tarvitse vierailla ellet nimenomaan ilmoita että sinulla on tullattavaa tavaraa.Lääkkeitä minulla on ollut myös mukana puoli repullista, pitkää reissua varten. Kukaan ei missään vaiheessa niihin kiinnittänyt mitään huomiota (koska reppuani ei edes tutkittu) vaikka kuljin niiden kanssa moneen kertaa sahaten ees taas monen valtion rajan yli. Edes Ecuadorin ja Kolumbian rajalla ei ollut minkäänlaista tarkastusta, ei kumpaankaan suuntaan mennessä, vaikka luulisi siellä kiinnitettävän sellaiseen huomiota. Ilmeisesti huumaava tavara on siellä sen verran normaalia ettei siitä enää jakseta olla kiinnostuneita.
- kun...
Ainakin silloin kun nuo nestemääräykset olivat vasta tulleet voimaan, niin Vantaalla kaivoivat koko reppuni sisällön näkyviin siinä jonossa. Nenäsumutetta oli mukana ja siinä sitä tutkittiin kaikkien nähden. Se oli lääkärin määräämää, joten ei heitetty roskiin vaan sain viedä sen mukanani koneeseen.
Mikä lie käytäntö nykyään?- Yks reissaaja
Minulla on turvatarkastuksessa käsilaukku pengottu ja levitetty kaikkien nähtäväksi, niin Suomessa, Ranskassa kuin kaukomaillakin, ei siinä mitään yksityisyydensuojaa ole! Ei se tietenkään kiva ole siinä sulloa mascaroita, meikkikyniä ja tamponeja kiireellä sikin sokin laukkuunsa ihmisten jonottaessa vieressä. Pitänee pakata seuraavan kerran jokin aikuisviihde -lehti matkaan, saattavat punastella ne pällistelijätkin... ;)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän531087Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll231069Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514842- 50824
- 46735
- 37659
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181615Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan62609Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘38562