Oli aamulla yhteinen aika oman hoitajan ja lääkärin kaa. He tulivat sitten siihen tulokseen että joko lääkettä vaihdetaan tai annosta nostetaan. Nyt efexoria 300 mg! Itse haluaisin lopettaa koko lääkkeen, ei enää ollenkaan masenuslääkettä ensi vuonna. Niin saakelisti raivostuttaa koko masis. Ja vielä kun annosta nostetaan, nousee hintakin, ja seroa taas pitäis popsii tarvittaessa. Rauhoittavat maksaa vain alle 3€. Stressaa rahakin...Sais jo hemmetti duunin ja yhen saakelin "romun" myytyä. Helpotusta elämään!!!
efen annos nousee
vi##ttaa
6415
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
halvempaan, niin minä tein, kerro lääkärille, ettei ole varaa.
Ekaks käytin cipralexia, joka ei auttanut yhtään, turha sitä kokeilla uudestaan. Lääkärin pahus päätti kummiskin mun taloudellisista ongelmista huolimatta jatkaa samalla lääkkeellä. Toivottavasti saan ensi kuussa sossulta edes lääkkeisiin tukea. Ja kaiken lisäksi elän niukalla ravinnolla ja se näkyy ja tuntuu.
Juu, kannattaa vaihtaa halvempaan lääkkeeseen. Itsekin menin apteekkiin kysymään lääkettä ja ne suositteli ja kysy, että otanko halvemman vaihtoehdon. KUlma samaa ainetta, mutta halvempaa. En tiedä sitten, kai se samaa oli, mutta lompakko ei täysin tyhjentynyt.
Onko todellakin olemassa halvempi vaihtoehto efexorille? Kerro minulle ihmeessä,olisin kiinnostunut.Ovat niin hävyttömän kalliita.En edes tiedä onko niistä varsinaisesti apua,olen vuoden niitä syönyt ja ainoa asia minkä olen huomannut on se että kun yhtenä päivänä unohtaa,meinaa pää hajota seuraavana päivänä.Ja se jos mikä on aiheuttanut ahdistusta kun huomaa olevansa riippuvainen.Onko jollain neuvoja tähän?
efexoriin löytyä halvempaa vastaavaa mutta onhan noita muita, lääkäri kyllä tietää.
Lääkkeiden kalleus(Efexor) jo masensi minua, joten vaihdoin halvempaan, oliskohan ollut Sepram???.
Minulla Efe on toiminut kohtalaisen hyvin. Sitalopraamin jälkeen tämä on ollut ihmeainetta. Kohta vuosi tullut käytettyä, puolet 75 ja puolet ajasta 150 mg:lla. Päiväannoksen hinta nyt 1,5 €. Masennuksen lievittämisen lisäksi auttanut ahdistukseen ja sosiaaliseen pelokkuuteen. Mitähän nämäkin aineet tekevät aivoillemme? Varmasti jotain pysyvää muutosta.. Mutta eipä se hirveästi huoleta kun elämä alkaa tuntua elettävältä. Lääkäri ei mitenkään kontrolloi tätä minun tilannetta ja julkisella sektorilla olen. Tosin tapaan sairaanhoitajaa usein. Pelottaa sitten se aika kun on ajankohtaista alkaa vähentää efeä. Iltaisin ottamaani mirtazapiinia haluaisin jatkaa vaikka kuinka kauan, sillä sen avulla nukahdan hyvin. Nyt alkaa mirtazapiini vaikuttaa kun ½ tuntia siten otin napin. Pakko laittaa kone kiinni kun alkaa väsyttää niin että näköä haittaa. Ihme ainetta tämäkin!