Askorbiinihappoa (jauhonparanne) ei käytetty ennen suomalaisissakaan vehnäjauhoissa ja hiivaleipäjauhoissa
mutta nyt lisätään koska ollaan lisäaineita E-koodeja tunkemassa joka paikkaan muutenkin että säilyvyys ja tuotteen laatu saaadaan kilpailuyhteiskunnassa mahdollisemman hyväksi.
Vennäjauhot ovat ne pahimmat keliaakikoille. Ulkolaisissa viljoissa ei käytetä askorbiinihappoa.
Keliaakikko voi syödä sen aamu kaurapuuronsa ja se taas johtuu siitä että kaurahiutaleet eivät sisällä askorbiinihappoa.
Maizena kastikkejauheen voi käyttää koska siinä ei ole askorbiinihappoa.
Leipuri on leipuri ja lääkäri on lääkäri sanon minä joka voin syödä näin valikoiden tuotteita missä tätä myrkkyä ei ole, esim ulkolaisia vehäleipiä tai ruista joka muutenkin on terveysvaikutteinen ja vilkastuttaa suolen toimintaa, eihän siitä ole haittaa jos aineenvaihdunta toimii. Jos siitä pelästyy ja tutkituttaa keliakiaa, lääkärit erehtyvät luulemaan että kyseinen ruis kuuluu samaan sarjaan kuin vehnä vai`k ei ruisjauhot sisällä askorbiinihappoa. "asiakashan " on kai toden-näköisesti syönyt myös vehnäleipiä, hampurilaisia ym..jo vuosia.
Minulla on myös keliakia, opsialla todettu. Maalaisjärki pohjalta ja kansakoulupohjalta aloin kummastemaan sen vauhdikasta yleistyneisyyttä pohjolassa
ja osa syy voi olla tuossa askorbiinihapossa. Myöskin eläitenlihoihin joita syömme jää lääkejäämiä jotka ovat ihmiselle vaarallisia! (googlatkaa) vaikka ihmisten itsensä käyttämät lääkkeet eivät niinkään ole haitaksi keliaakikolle.
Askobiinihappo
6
837
Vastaukset
- aperäi
Elintarviketeollisuus käyttää askorbiinihappoa ja sen suoloja lisäaineina, mm. E300 (askorbiinihappo), E301 (natriumaskorbaatti) ja E302 (kalsiumaskorbaatti). Näitä yhdisteitä käytetään harvemmin elintarvikkeiden vitaminointiin, enimmäkseen niitä lisätään hapetuksenestoaineiksi eli antioksidanteiksi. Antioksidanttina käytetään myös D-askorbiinihappoa, jota ei esiinny luonnossa ja jolla ei ole varsinaista vitamiinivaikutusta."
Siitä vaan uskomaan ns keliakiaan, se on totta
joillakin mutta ei mikään kansansairaus.
Tähän on otettava muut diaknosoimaan, lähinä elintarviketeollisuudesta ja yliopiston käyneet lääkärit ja professorit luennoille kuuntelemaan.
Ei sentään voida olla johdateltavissa, vapaa ajattelu on sallittua.
Katsokaa klut tuotteet, ei missään askorbiinihappoa.
(ennen muinoin ei ihmiset syöneet vehnää ollenkaan, ei ollut keliakiaakaan) - bullshittiä
Nyt meni tuo sinun tekstisi niiiiin alta lipan ja yli hilseen.
Olet kauhuissasi askorbiinihaposta. Tiesitkö, että askorbiinihappo on c-vitamiini? Ei siis mitään lisäainemyrkkyä, josta sinä vaahtoat tekstissäsi.
Kirjoitat: "esim ulkolaisia vehäleipiä tai ruista joka muutenkin on terveysvaikutteinen ja vilkastuttaa suolen toimintaa, eihän siitä ole haittaa jos aineenvaihdunta toimii."
No aivan varmasti se suoli "toimii", kos sulla on keliakia. No, jatka vaan ruisleivän mähellystä, tykkäät ilmeisesti siitä että p***a lentää...Niin no vatsasihan se vaan "toimii" niin perhanan hyvin...- ap kuvittelee
vielä sitä vanhaa käsitystä että ulkolainen vehnä on erilaista kuin suomalainen kun joskus muinoin keliakiassa oli kiellettyjä "kotimaiset viljat".
Ei se oireettomuus takaa ettei se tuhoaisi suolta! Pystyn minäkin syömään mitä tahansa ilman oireita mutta ei se tarkoita sitä että se olisi mulle terveellistä.
- jlpo
Olet aika epeli, älä nyt sekota tollasia juttuja keliakiaan. Kyllä voin syödä askorbiinihappoa, vaikken gluteenia voikkaan, ja maizenaa voi käyttää siksi, että se on maissia, eikä siinä ole gluteenia. Keliakiassa ei ole kyse siitä, että suoli toimisi, vaan nimenomaan siitä, ettei se toimi oikein. Kyllä vilkkaasti toimivan vatsan ja keliakian erottaa ! Eikä lääketieteellä ole paljonkaan tekemistä maalaisjärjen tai kansakoulun kanssa, niin että jätä tiede sen hallitseville, keskity vaikka siihen leipomiseen, niin voit tehdä omat leipäsi ilman askorbiinihappoa, jos sitä pelkäät.
- Myrkkyjä pelkäävä
Ehkä askorbiinihapon lisäksi viljoissa on muutakin. Torjunta-aineita, säilöntä-aineita jne.
Niitä itsekkin epäilen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1658416KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4487560Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei743864Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521563629Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183044Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään542745Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv422046- 1262036
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231883Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211681