Askorbiinihappoa (jauhonparanne) ei käytetty ennen suomalaisissakaan vehnäjauhoissa ja hiivaleipäjauhoissa
mutta nyt lisätään koska ollaan lisäaineita E-koodeja tunkemassa joka paikkaan muutenkin että säilyvyys ja tuotteen laatu saaadaan kilpailuyhteiskunnassa mahdollisemman hyväksi.
Vennäjauhot ovat ne pahimmat keliaakikoille. Ulkolaisissa viljoissa ei käytetä askorbiinihappoa.
Keliaakikko voi syödä sen aamu kaurapuuronsa ja se taas johtuu siitä että kaurahiutaleet eivät sisällä askorbiinihappoa.
Maizena kastikkejauheen voi käyttää koska siinä ei ole askorbiinihappoa.
Leipuri on leipuri ja lääkäri on lääkäri sanon minä joka voin syödä näin valikoiden tuotteita missä tätä myrkkyä ei ole, esim ulkolaisia vehäleipiä tai ruista joka muutenkin on terveysvaikutteinen ja vilkastuttaa suolen toimintaa, eihän siitä ole haittaa jos aineenvaihdunta toimii. Jos siitä pelästyy ja tutkituttaa keliakiaa, lääkärit erehtyvät luulemaan että kyseinen ruis kuuluu samaan sarjaan kuin vehnä vai`k ei ruisjauhot sisällä askorbiinihappoa. "asiakashan " on kai toden-näköisesti syönyt myös vehnäleipiä, hampurilaisia ym..jo vuosia.
Minulla on myös keliakia, opsialla todettu. Maalaisjärki pohjalta ja kansakoulupohjalta aloin kummastemaan sen vauhdikasta yleistyneisyyttä pohjolassa
ja osa syy voi olla tuossa askorbiinihapossa. Myöskin eläitenlihoihin joita syömme jää lääkejäämiä jotka ovat ihmiselle vaarallisia! (googlatkaa) vaikka ihmisten itsensä käyttämät lääkkeet eivät niinkään ole haitaksi keliaakikolle.
Askobiinihappo
6
833
Vastaukset
- aperäi
Elintarviketeollisuus käyttää askorbiinihappoa ja sen suoloja lisäaineina, mm. E300 (askorbiinihappo), E301 (natriumaskorbaatti) ja E302 (kalsiumaskorbaatti). Näitä yhdisteitä käytetään harvemmin elintarvikkeiden vitaminointiin, enimmäkseen niitä lisätään hapetuksenestoaineiksi eli antioksidanteiksi. Antioksidanttina käytetään myös D-askorbiinihappoa, jota ei esiinny luonnossa ja jolla ei ole varsinaista vitamiinivaikutusta."
Siitä vaan uskomaan ns keliakiaan, se on totta
joillakin mutta ei mikään kansansairaus.
Tähän on otettava muut diaknosoimaan, lähinä elintarviketeollisuudesta ja yliopiston käyneet lääkärit ja professorit luennoille kuuntelemaan.
Ei sentään voida olla johdateltavissa, vapaa ajattelu on sallittua.
Katsokaa klut tuotteet, ei missään askorbiinihappoa.
(ennen muinoin ei ihmiset syöneet vehnää ollenkaan, ei ollut keliakiaakaan) - bullshittiä
Nyt meni tuo sinun tekstisi niiiiin alta lipan ja yli hilseen.
Olet kauhuissasi askorbiinihaposta. Tiesitkö, että askorbiinihappo on c-vitamiini? Ei siis mitään lisäainemyrkkyä, josta sinä vaahtoat tekstissäsi.
Kirjoitat: "esim ulkolaisia vehäleipiä tai ruista joka muutenkin on terveysvaikutteinen ja vilkastuttaa suolen toimintaa, eihän siitä ole haittaa jos aineenvaihdunta toimii."
No aivan varmasti se suoli "toimii", kos sulla on keliakia. No, jatka vaan ruisleivän mähellystä, tykkäät ilmeisesti siitä että p***a lentää...Niin no vatsasihan se vaan "toimii" niin perhanan hyvin...- ap kuvittelee
vielä sitä vanhaa käsitystä että ulkolainen vehnä on erilaista kuin suomalainen kun joskus muinoin keliakiassa oli kiellettyjä "kotimaiset viljat".
Ei se oireettomuus takaa ettei se tuhoaisi suolta! Pystyn minäkin syömään mitä tahansa ilman oireita mutta ei se tarkoita sitä että se olisi mulle terveellistä.
- jlpo
Olet aika epeli, älä nyt sekota tollasia juttuja keliakiaan. Kyllä voin syödä askorbiinihappoa, vaikken gluteenia voikkaan, ja maizenaa voi käyttää siksi, että se on maissia, eikä siinä ole gluteenia. Keliakiassa ei ole kyse siitä, että suoli toimisi, vaan nimenomaan siitä, ettei se toimi oikein. Kyllä vilkkaasti toimivan vatsan ja keliakian erottaa ! Eikä lääketieteellä ole paljonkaan tekemistä maalaisjärjen tai kansakoulun kanssa, niin että jätä tiede sen hallitseville, keskity vaikka siihen leipomiseen, niin voit tehdä omat leipäsi ilman askorbiinihappoa, jos sitä pelkäät.
- Myrkkyjä pelkäävä
Ehkä askorbiinihapon lisäksi viljoissa on muutakin. Torjunta-aineita, säilöntä-aineita jne.
Niitä itsekkin epäilen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään16415247Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903755Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,1373054Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2791504Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?541466Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1591407Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151304Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141274- 811101
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin2081029