Kuinka monella on keliakia ja epilepsia?
nehän liittyvät toisiinsa, yleensäkin neurolokiset oireet.
Monilla keliaakikoilla on epilepsia.
Oireet helpottuu tiukalla keliakia kuurilla.
minulla on molemmat.
Epilepsia
10
1374
Vastaukset
- keliaakikko...
Olen parikymmentä vuotta toiminut keliakiayhdistystoiminnassa, enkä ole koskaan kuullut, että epilepsiaa olisi keliaakikoilla yleisemmin kuin muilla.
- vai valehteletko
Tuollaisilla yhdistyksillä ei sitten olekaan mitään virkaa.
Taidan ottaa hatkat niin lehti tilausksista
kuin muustakin jos ei tieto ole tuosta yhteydestä.
lue ap.n linkki
Epileptikko/ keliaakikko myös - oikein??
vai valehteletko kirjoitti:
Tuollaisilla yhdistyksillä ei sitten olekaan mitään virkaa.
Taidan ottaa hatkat niin lehti tilausksista
kuin muustakin jos ei tieto ole tuosta yhteydestä.
lue ap.n linkki
Epileptikko/ keliaakikko myösEpilepsiaa sairastavia on suomessa 1 % ja keliakiaa sairastaa 0,5% suomalaisista, joten keliaakikkoja on n. 26000 ja heistä 1 % on 260 eli varsin vähän. Väitöskirjan mukaan Epilepsiapotilailla keliakian esiintyvyys on lievästi lisääntynyt.
Jos 260 henkilön määrä on lievästi lisääntynyt, se tarkoittaa muutamaa henkilöä lisää, eli mahtuu virhemarginaalin sisään. - tiedoksi
oikein?? kirjoitti:
Epilepsiaa sairastavia on suomessa 1 % ja keliakiaa sairastaa 0,5% suomalaisista, joten keliaakikkoja on n. 26000 ja heistä 1 % on 260 eli varsin vähän. Väitöskirjan mukaan Epilepsiapotilailla keliakian esiintyvyys on lievästi lisääntynyt.
Jos 260 henkilön määrä on lievästi lisääntynyt, se tarkoittaa muutamaa henkilöä lisää, eli mahtuu virhemarginaalin sisään.Neurolokini sanoi.
hänellä on useita potilaita joilla on myös keliakia.
eli kai sitten on jonkinlaista yhteyttä noihin neurolokisiin juttuihin, en voi taviksena väitellä yliopiston neurolekeja vastaan.
Ei kai ne siitä muuten puhuisi edes yhtään mitään elleivät olisi huomanneet jotain.
ainakin oireeni helpottui heti kun löysivät keliakian.
Ihmettelin oireiden helpotusta kunnes hoitajat kertoi ensimmäisenä ja sitten neurolokini tämän olevan syynä oireiden helpottamiseen epilepsian kohdalla.
Kunhan kirjoittelen tämän tiedoksi teillekin,
ei kai siinä mitään peikkoa ole?
Aiemmin ketjussa kysellään muuten neurolokisista oireista myös. - ainakin osittain siinä
tiedoksi kirjoitti:
Neurolokini sanoi.
hänellä on useita potilaita joilla on myös keliakia.
eli kai sitten on jonkinlaista yhteyttä noihin neurolokisiin juttuihin, en voi taviksena väitellä yliopiston neurolekeja vastaan.
Ei kai ne siitä muuten puhuisi edes yhtään mitään elleivät olisi huomanneet jotain.
ainakin oireeni helpottui heti kun löysivät keliakian.
Ihmettelin oireiden helpotusta kunnes hoitajat kertoi ensimmäisenä ja sitten neurolokini tämän olevan syynä oireiden helpottamiseen epilepsian kohdalla.
Kunhan kirjoittelen tämän tiedoksi teillekin,
ei kai siinä mitään peikkoa ole?
Aiemmin ketjussa kysellään muuten neurolokisista oireista myös.että oli sairaus mikä hyvänsä, se on rasittavaa myös henkisesti?
Ymmärsinköhän asian nyt aivan oikein? - Ja lääkkeitä menee
ainakin osittain siinä kirjoitti:
että oli sairaus mikä hyvänsä, se on rasittavaa myös henkisesti?
Ymmärsinköhän asian nyt aivan oikein?Oulun yliopisto
Sisätautien klinikka
MITÄ UUTTA KELIAKIASTA
50%:lla keliakiapotilaista on sekundaarinen laktoosi-intoleranssi. Vähäoireisen keliakian osuus on lisääntynyt ja usein keliakia todetaan oireettomana sattumalöydöksenä.
Suoliston ulkopuolisia oireita ovat pysyvien hampaiden kiillevauriot, toistuva aftoosi stomatiitti, niveloireet, neuropatia, ataksia ja muut neurologiset oireet sekä
epilepsia, johon liittyy kallonsisäisiä kalkkeumia.
Hengitystieoireita voi esiintyä. Luutiheyden vähenemistä esiintyy oireettomassakin keliakiassa ja tiheys paranee ruokavaliohoidon ansiosta. Lapsilla saattaa esiintyä kasvuhäiriötä. Ihokeliakian oireita ovat voimakas kutina ja pienirakkulainen ihottuma kyynärpäissä, polvissa ja pakaroissa.
Keliakiaa sairastavilla naisilla on keskimääräistä suurempi riski keskenmenoihin ja lapsettomuutta esiintyy useammin kuin terveillä. Näiden syy on epäselvä, mutta imeytymishäiriöiden aiheuttamat erilaiset puutostilat ovat mahdollisia. Toisaalta keliakiaa sairastavalla naisella ensimmäiset kuukautiset alkavat keskimäärin 1-2 vuotta myöhemmin kuin yleensä ja vaihdevuodet 2-4 vuotta aiemmin. Keliakiaa sairastavilla miehillä saattaa esiintyä lisääntymiskyvyn häiriöitä, joskin asiaa on tutkittu niukasti.
Depressiota on keliakia potilailla normaaliväestöä enemmän.
gastroenteriitissä, immuunipuutostiloissa, giardiaasissa, bakteerien liikakasvussa suolessa, lääkkeiden käyttöön liittyen (erityisesti tulehduskipulääkkeet)
Seulontaa voidaan käyttää myös sairauksissa, joissa yhteys keliakiaan on mahdollinen.
- osoita tutkimustulos
Olisi todella kiva faktat tietää! Todella näilla palstoilla puhutaan paljon, mutta faktat puuttuu! Osoita tulos, lähdeviittaus jne.! Sehän helopottaisi asiaa monelta osin ja voisi todella kertoa omalle lääkärillekkin asiaa, hoidothan tehdään kolleagaalisesti ei yksilääkäri tee pitkäaikaispotilaan hoitosuunitelmia! Hyvää syksyä Kaikille!
- onkohan yksi syy
Onko teillä kokemusta keliakian ja epilepsian yhteydestä?
tuossa on ainakin jokunen juttu aiheesta
http://www.hs.fi/ulkomaat/a1305563999957
http://www.gastrolab.net/ksqkeepf.htm - leivätön pöytä
Jos jopa kolmasosa suomalaisista kärsii vatsa- ja suolisto-oireista tai muista ongelmista joissa viljojen välttäminen auttaa, niin sinä voit olla niistä yksi. Lisäksi viljojen gluteiini (vehnä, ruis ja ohra), peruna sekä maito tuottavat limaa elimistöön, joka pahentaa allergioita, astmaa, infektioita, lasten korvatulehduksia ja reuman oireita.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm
Leipä ei pidäkään miestä tiellä?
http://olotila.yle.fi/mina/hyvinvointi/pekka-nieminen-muutti-ruokavalionsa-paleoksi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain2339160Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1483340Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve32760- 1702242
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha1031881Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1741806Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1811696- 1391361
SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918
kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,601347Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1161119