mietinpä vain

Me olemme jo pyytäneet kummeiksi yhtä pariskuntaa mutta haluaisin pyytää veljeänikin myös mutta vain veljeäni. Veljeni on kihloissa kyllä, mutta syy miksi haluaisin vain veljeni on se että olen hänen edellisestä suhteestaan syntyneen pojan kummi yksikseni niin toivoisin hänen olevan yksikseen meidän lapsen. Olen miettinyt tätä mielessäni vain, en tiedä uskallanko kysyäkään tätä asiaa, koska se voi olla loukkaavaa vaikken sillä mitään pahaa tarkoita. Mitä mieltä te olette?
1310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Siis minä en ymmärrä logiikkaa, että jos olet hänen pojan kummi yksin, et halua veljen kumppania kummiksi.
Eikö sinulla ollut silloin vakikumppania kun veljesi pyysi sinut kummiksi vai jättikö veljesi sinun kumppanin ns. rannalle ruikuttamaan?

Olipa miten vain, asiahan on tolkuttoman yksinkertainen; pyydät vain veljeäsi. Voit sen selkeästi ilmaista loukkaamatta tyyliin; "haluamme lapselle 3 kummia. Liisa ja Janne ovat jo lupautuneet. Meille olisi kunnia, jos sinä suostuisit olemaan 3. kummi.(tms)" Miksi yleensä ottaa kummiksi ihmisiä, joita ei oikeasti halua kummiksi vain sen takia ettei loukkaa ketään? Minusta tosi outoa ajattelua.

Minä en yleensäkän kannata kihlattujen ja tyttö/poikaystävien/avopuolisoiden pyytämistä kummeiksi, varsinkin jos suhde on kohtuullisen tuore ja mitä nuoremmasta parista on kyse. Riski, että ero tulee on kuitenkin nykyään iso, ja sitten on hassua, että biokummilla on jo uudet kumppanit ja silti biokummin ex vuosien takaa (jonka kanssa ei olla edes missään väleissä) on edelleen kummina, koska eihän se kummius mihinkään katoa erotessa. Ja ihan turha uskoa, että Pate ja Kaisa eivät koskaan eroa, kun ne ovat kuin luodut toisilleen ja tulevat niin hyvin toimeen..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ffafsff kirjoitti:

Me olemme jo pyytäneet kummeiksi yhtä pariskuntaa mutta haluaisin pyytää veljeänikin myös mutta vain veljeäni. Veljeni on kihloissa kyllä, mutta syy miksi haluaisin vain veljeni on se että olen hänen edellisestä suhteestaan syntyneen pojan kummi yksikseni niin toivoisin hänen olevan yksikseen meidän lapsen. Olen miettinyt tätä mielessäni vain, en tiedä uskallanko kysyäkään tätä asiaa, koska se voi olla loukkaavaa vaikken sillä mitään pahaa tarkoita. Mitä mieltä te olette?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu