Onko kaikilla lestaatiolaisilla sama tapa että ostetaan saman lahkon kaverilta hinnalla millä hyvänsä ja muut jää rannalle ruikuttaan, eli sielunvejeä suositaan???
Lestadiolaisuus
NO. L- POSITIIVINEN
8158
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hyvä veli on aina hyvä veli
(Tämä oli vanhin avaus minkä löysin.)
Olisiko täällä joku, joka ostaa ehdottomasti tuntemattomalta, jota ei tunne ja josta ei ole yhtään referenssiä saatavilla?
Kävin kyll ostamass prismasta telkkarin ja digiboxin, vaikken tuntenu myyjää ennestään. Nyt kun tuli tuo tv-vero niin ajattelin ne hankkia.
Näin vanhat avaukset on ajalta jolloin palsta oli ainoa "lestadiolaisuus" palsta.
Vanhoillislestadiolaisilla on ollut tapana, että oman seurakunnan yrittäjiä käytetään urakoissa. Jos edullinen tarjous tulee ja kaverin referenssit on yleisessä tiedossa, niin mikäs siinä. Lestadiolaisuus sinänsä ei tee kaverista varteenotettavaa urakoitsijaa.
Se lienee samaa kuin politiikassa. Jäsenkirja ei ole suositus eikä rasite. Ammattitaito ratkaisee. Simppelin tavaran ostamisessa käytetään hyvin usein halvinta tarjousta, mutta esimerkiksi remonttihommissa tunteminen lienee hyvin tärkeää.
Kyllä kai jokainen tajuaa miten esm talokauppa pyörii tässä sisäpiirisysteemissä !
En viitsi nimiä laittaa esiin, sen kyllä saa selville mikä firma on mitäkin laatua ja kuka ostaa keltäkin.
Tärkeintä ei ole se mitä ostaa vaan se keneltä ostaa.
Höpö höpö, pelkkää kateellisten panettelua kuten, melkein kaikki jumalattomien ja tekopyhien pykäämät viestit tällä palstalla ovat.