WLAN lähiverkon luominen?

Koneet ei löydä toisiaan

Minulla on kotona pöytäkone ja kannettava, molemmissa WLAN. Lisäksi löytyy D-Linkin DI-624 langaton reititin, joka on puolestaan yhdistetty ADSL-modeemiin. Netti toimii molemmissa jopa samanaikaisesti, joten laitteissa ei pitäisi olla mitään vikaa.

Ongelma on etten pysty yhdistämään ja jakamaan pöytäkoneen ja kannettavan tiedostot keskenään. Molemmissa on Windows XP, ja olen yrittänyt yhdistää "Network Setup Wizardin" avulla, mutta kumpikaan koneista ei kuitenkaan löydä toisiaan.

Miten saan koneet näkymään toisille? Pystyykö ne yhdistämään suoraan toisiinsa, vai pitääkö se tehdä reitittimen kautta?

Olen kohtalaisen noviisi näissä hommissa, joten arvelesin että ongelma on jossain perusasetuksessa, kuten IP-osoitteessa tai vastaavaa...

1

519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RadioFarm

      Moikka ja terveisiä sinne vuoteen 2002!

      Kysyt että miten saat koneet näkymään toisilleen. Helpoin keino on tietenkin laittaa valokuva kummankin koneen viereen siten että he näkevät toisensa.... No joo... niinkuin huomaat tulevaisuus ei ole tuonut mitään ratkaisua tietotekniikan kumoamiseen.

      Toivon että löydät ratkaisun pahaan ADLS ongelmaasi, on monia vertaisryhmiä joissa voi nimettömänä kertoa huolistaan, älä siis häpeä etsiä ryhmää joka voisi auttaa sinua.

      Maailma on muuttunut ajoistasi, tietenkin parempaan suuntaan sillä täällä tulevaisuudessa me kaikki olemme rikkaita ja onnellisia. Vain yksi ongelma on pysynyt, WLAN. Se on melkein meillä kaikilla, jopa puhelimet on saastuneet siitä, tartunta WLANista toiseen on hyvin yleistä... on jopa koetettu salata ja piilottaa WLANeja.. moni ei kerro omaavansa WLANin.

      Täällä tulevaisuudessa on hienointa se hetki kun jaettu olotila saa tykkäyksiä... ja kun aivastat ja jaat sen niin saat tykkäyksiä! Mutta ihan kaikki ei kuitenkaan saa tykkäyksiä, jotkut jää vaille tykkäyksistä ja siksi he seuraavat toisten aivastuksia ja tykkäävät niistä. Täällä tulevaisuudessa on parempi tykätä että pysyy pinnalla. Ja jos joskus oiken onnistuu niiin joku voi tykätä kun päivität tilasi kertomalla että olit viime yönä putkassa!

      Joko olet siellä menneisyydessä liittynyt pilvipalveluun? Kannattaisi jos se on mahdollista! Heität vaan kamasi pilveen ja pilvi seuraa sua missä vaan oot. Jos sulla on vaikka 1000 kiloa liikaa kamaa niin pilvi hoitaa sen nopeasti. Kamat mistä vaan kassista pilveen ja voit huoletta kulkea maasta toiseen ja vetään kaman takaisin pilvestä missä vaan oot! Oot sitten missä vaan niin pilvi pitää huolen sun kamastasi! Maailma vapautuu ja kaman veto on tosi nopeaa jos on kunnon kontaktit!

      Telkkari on ikkuna maailmaan... ja niin vain se onkin täällä tulevaisuudessa. Töpseli seinään ja telkun kautta pääset minne vain jos "liittymät" on kunnossa. Jos haluat Kreikkaan niin se kyllä onnistuu kotisohvalta... vaan et varmaan oo kuullu uusimpia uutisia viime vuodelta... kukaan ei halua enää Kreikkaan kun ne ei tykkää siitä että kuolleilta viedään eläkkeet.

      Niin... juuri mikään ei oo muuttunut mutta tiedätkö mitä? Puolustusministeri puhuu puolustusyhteistyöstä Ruotsalaisten kanssa!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      222
      4266
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      69
      2745
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      393
      2421
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2353
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      42
      1629
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      545
      1377
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      57
      1330
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      96
      1324
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      76
      1311
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1196
    Aihe