Katellu ja funtsinu ettäkös käytetyn saabin laittais. N 3-4 vuotiaan bensa mallin.
Ólisko 1,8 vai 2,0 motilla. Missä ongelmat? Varaosien hinnat ja huoltojen hinnat?? olis kiva saada keskustelua aikaan. Kiitos
Ólisko 1,8 vai 2,0 motilla. Missä ongelmat? Varaosien hinnat ja huoltojen hinnat?? olis kiva saada keskustelua aikaan. Kiitos
Vastaukset 11
Vanhimmat
monta kertaa pureksittu, että uutta keskustelua ei siitä synny.
Mitä tarkoittaa "ettäkös käytetyn saabin laittais" ?
ei mainittavia vikoja 125 tkm. Huollot normaalihinnoissa. Bensaa vie 1.8t automaatti, mutta siedettävissä määrin vielä. Osta pois, käypä kätishinta - 20 000 euroa.
Käteisellä oikea hinta on 13-15 t€ kunnosta ja varusteista riippuen.
Väliraha vaihdossa on toinen juttu, se on joko sopiva tai sitten väliraha on liian suuri, riippuu vaihdokista ja mihin on vaihtamassa.
autotalli.com-sivustolle näytti seuraavaa:
HALVIMMAT hinnat:
-03: 1,8t 15 900 €, 2,0t 17 880 €
-04: 1,8t 18 900 €, 2,0t 19 900 €
Eli taitaa kuitenkin olla tuo 13-15 t€ heitetty hieman alakanttiin.
Mikä oikea hinta? Mun mielestä oikea hinta voi olla vaikka 5000€ perustuen omaan mielipiteeseen. Ton ikästä sportsedanien nettiauton hinnat alkavat 17 tonnista kun ajomäärä lähentelee kahtasataa tuhatta. Autotallissa liikkeestä alkaen 19t€. voithan kokeilla jos joku myy kolmellatoista.
Näin se vaan on, kylmä totuus.
Kyllä itseäkin korpesi kun alkuvuodesta SS:ää kauppasin. Pyynnit on mitä on, ostajan (käteis) löytäminen on todella vaikeaa, aina on joku leija tyrkyllä. Auto on hyvä mutta hintaansa se ei pidä ollenkaan, sääli.
mulla on aina ollu joka merkillä sama ongelma kun auton hinta menee parikympin pintaan tai yli. Käteisostajat on aina vähissä, ihan sama mitä myyt. Persaukisia kyselijöitä riittää, mutta jos tuo summa pitää löytyä käteisenä niin tosiostajat on vähissä. Näin se vaan on. Jos jouduit myymään puoli-ilmaiseksi, niin otan osaa. Itellä ei oo ollu pakko enkä myy. Vaihdossa saa markkinahinnan ja joku käy edellisen sitten osarilla ostamassa pois. Näin.
Oikea hinta on se rahamäärä jonka saat autostasi käteen kun myyt sen pois, kaikki muu on tulkintaa.
Vaihtaessakin kannattaa ensin kysyä autosta se hinta jolla se lähtee käteisellä, sen jälkeen kysyt vaihtarin arvon. Lopputuloksena on auton oikea hinta. Uutta ostaessa saat uudesta alennusta eli mitä uusi maksaa jos kannan rahat tiskiin, nettohinta. Vaihtarin arvo selviää parhaiten kun kysyt tarjouksen tuohon nettohintaiseen uuteen. ainahan voi itseään (tai vaimoa) lohdutella bruttohinnoilla... Autoliikkeiden välillä toki on eroja, kilpailutus kannattaa.
Lisäksi nämä turbo pilot mallit laskevat koko malliston hyvityshintaa, Saab Finland on tehnyt karhunpalveluksen kaikille omistajille. Hyvitykset lasketaan noiden halpamallien perusteella, varusteet vector ym ei hyvityksissä tunnu missään, Aerossa vähän vaikuttaa mutta ei juuri siinäkään.
Tämä 1,8 vai pitäsikö olla 2,0 l kone. Joissain malleissa on turbo. Onks vikaherkkä ja onko edes tarpeen ??