SAS:n imago kärsii...

Imago jo mennyttä?

SAS:n tiheään sattuneet onnettomuudet tahrivat sen imagoa. SAS on perunut kaikki onnettomuustyyppi Dash 8 Q400 -koneiden lennot toistaiseksi.

Kaikki ovat nähneet televisiosta kuvat palavasta koneesta, eivätkä ne ole mitään imagonkohottajia.Uskotteko SAS:n kestävän tapahtumat?

3

483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Löaöa

      Viime aikoina on ollut kumallisia tapahtumia pohjoismaisessa ilmailussa, jota olemme aina tottuneet pitämään turvallisena. Finnairilla on ollut useita vaaratilanteita Airbussien ja Embraerien kanssa ja SAS:lla Dash 8- potkurikoneiden kanssa. Tuskin koskaan on uutisoitu pohjoismaissa näin lyhyen ajan sisällä yhtä monesta poikkeuksellisesta tilanteesta.

      SAS kestää kuten Finnairkin. SAS:n tapauksessa laskutelineen ongelmat tuntuvat kummallisilta, mutta onneksi loukkaantumisilta on vältytty. SAS on poistanut kaikki kyseisen konetyypin koneensa toistaiseksi liikenteestä tarkastuksien vuoksi.

    • ollut

      Onhan sassilla ollut jo pitkään outoja tilanteita. En ole vuosiin lentänyt sassilla juuri siksi. Muistan, että muutama vuosi sitten sassin henkilökunta kertoi lehtijutussa, että ongelmat johtuvat liian vähäisestä henkilökunnan määrästä.

      Kun minulle lentoa varatessa on tarjottu huippuhalpaa sassin lentoa, olen aina sanonut, että joku muu, kiitos, en käytä sassia.

      En tosin tiedä, käytänkö kohta enää edes Finnairia, johon olen tähän asti luottanut eniten. Tiedän toki, että kaikilla lentoyhtiöillä sattuu ja tapahtuu, mutta silti.

    • imago?

      Ei tilanne ainakaan pahemmaksi voi enää mennä.
      Näin taannoin Kööpenhaminassa nuoren miehen päällä t-paidan, jossa oli SAS:n logon näköinen logo ja teksti, ja kun tarkkaan katsoi niin siinä luki "ASS - the Scandinavian disaster". Vältän viimeiseen asti ko. yhtiön käyttöä, paskempaa palvelua ja epävarmempaa toimitusvarmuutta ei muualla ole. Lennän jonkin verran työnikin puolesta, ja voin sanoa että lähes aina kaikki tyrimiset ovat liittyneet tähän yhtiöön. Kone hajoaa, lento on myöhässä, matkalaukut katoaa, lento on ylibuukattu (olen viettänyt kolme mukavaa hotelliyötä saanut joka kerta 400 dollarin voucherin kipurahana).
      Kerran kyselivät taas että kuka voisi jäädä odottamaan seuraavaa lentoa kun kone on "hieman ylibuukattu". Kun kolme vapaaehtoista oli löytynyt, tarvitsivat he vielä 16 lisää.. lento oli siis ylibuukattu 19 ihmisellä. Jep jep.
      ASS; SoS - kuvaavia nimiä. Luovuin just firman bonuskortista, ei kiinnosta käyttää edes niitä ilmaisia lentoja joita pisteilläni olen "ansainnut".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      99
      4513
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      101
      3880
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3539
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3240
    5. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      43
      2932
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2539
    7. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      22
      2422
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2156
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      17
      1809
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      35
      1735
    Aihe