Päänsärky

Heipähei!

Minulla on rv 8 kohta menossa ja olen vajaan viikon kärsinyt toistuvasta päänsärystä. Olo on aivan kaamea. Pahoinvointiakin on sen verran, että tuntuu kuin kaikki normaalitkin toimet olisi ylitsepääsemättömiä. Outoa on se, etten ole oksentanut kertaakaan, mutta etova olo ja rinnassa/vatsassa tuntuva vellominen on todella inhottavaa.
Mitä tälle voi tehdä, onko muilla tällaista päänsärky-pahoinvointia? Mietin jo, että onko minulla migreeni, mutta en oikein tiedä millaista se on. Viikon päästä on ensimmäinen neuvola. Ultrassa olen jo yksityisellä käynyt ja kaikki oli ok.

Esikoista siis odotellaan...
3280
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mulla oli eka raskaudessa kauhea päänsärky joka oletettavasti oli migreeniä. Sitä oli noin neljänä päivänä viikossa ja se oli ihan kauheaa. Joinakin päivinä en päässyt edes sängystä ylös ja välillä piti käydä tipassa sairaalassa kun mikään ei pysynyt sisällä. Neuvolaan soittelin monena aamuna itkun kanssa. Panadolia kehottivat ottamaan mutta siitä ei ollut mitään apua. Mieletöntä päänsärkyä jatkui peräti viikolle 24 saakka ja sitten se loppui. Mulla olis ollu parin viikon päästä ylipistolliseen aika jotta olisivat kuvanneet mun pään mutta onneksi päänsärky loppui sitä ennen. Loppuraskaus olin elämäni kunnossa. Mulla migreeni on aina toispuoleista, särkee vain toista puoltä päästä. Lisäksi silmät ovat valonarat ja valuu silmästä valuu vettä siltä puolen mistä pää on kipeä sekä hajuaisti on tosi herkkä. Toisessa raskaudessa mulla ei ollut migreeniä. Jälkeenpäin mietin miksi en vaatinyt lähetettä neurolle, luulisi että olisi jotain migreenilääkettä mitä voisi käyttää raskausaikana.

Äänestä

Mulla ainakin on ihan samoja oireita, pääkipu kyllä alkanut vasta lähiaikoina, mutta silti. Ja eikös ne ihan kuulu asiaan, ainakin kun lukee raskauskalenteria jossa lukee mitkä oireet yleisimpiä milläkin viikolla, niin pahoinvointi on alusta asti ja pääkipukin. Esim liberovaipat.fi sivuilla on yksi kalenteri josta voi katella..-ja neuvolasta saa kirjan jossa myös myös lukee viikottain oireet. Ja mulla ainakin helpottanu ehkä vaan kun on syöny jotain (ainakin aamupahoinvointi), kunhan löytää jonkun ruuan joka maistuu =)pääkipuun ottanut välillä panadolia. Ehkä lepokin auttas siihen..

Äänestä

Ihan samaa jatkuvaa päänsärkyä ja pahoinvointia mullakin oli siinä alkuraskaudesta. 12 viikon kohdilla alkoi helpottaa ihan niinkuin niissä oppaissakin sanotaan.

Sen mukaan tee, että jos on niin kipee, niin ota vaan paracetamolia särkyyn, sitä saa raskausaikan syödä. Jos kestät pelkällä levolla ja jatkuvalla napostelulla niin sekin on hyvä. Jos on niiiiin kauhea olo että lähtisit sairaalaan tutkituttaan niin sitten ehkä kannattaa tosiaan kysyä neuvoa sieltä terveyskeskuksesta.

Itse selvisin ilman tablettejakin vaikka lähellä oli etten ottanut. Raa'asti vaan makoilin päivät pitkät lukien ja töllöä kattoen ja passautin ukkoa tuomaan koko ajan jotain naposteltavaa :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-J- kirjoitti:

Heipähei!

Minulla on rv 8 kohta menossa ja olen vajaan viikon kärsinyt toistuvasta päänsärystä. Olo on aivan kaamea. Pahoinvointiakin on sen verran, että tuntuu kuin kaikki normaalitkin toimet olisi ylitsepääsemättömiä. Outoa on se, etten ole oksentanut kertaakaan, mutta etova olo ja rinnassa/vatsassa tuntuva vellominen on todella inhottavaa.
Mitä tälle voi tehdä, onko muilla tällaista päänsärky-pahoinvointia? Mietin jo, että onko minulla migreeni, mutta en oikein tiedä millaista se on. Viikon päästä on ensimmäinen neuvola. Ultrassa olen jo yksityisellä käynyt ja kaikki oli ok.

Esikoista siis odotellaan...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu