keskenmenon

monia nauttimasta raskaudesta täysin rinnoin. Jos se kuitenkin osuu kohdalle. Epäluulo kalvaa. Äitini sitä jo manasi, (älä nuolaise ennen kuin tipahtaa, tyyliin) Mielestäni sairasta.

Minä ainakin aion olla onnellinen tästä raskaudesta kuin viimeistä päivää eläisin, sitten jos menee kesken, suren VASTA sitten, en etukäteen.
4485
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

pvä kerrallaan. kunnes sittten tuli se keskenmeno 6. vkolla.

en olisi ikinä uskonut millainen reaktio mulla on. menin toella maiihin. olin nähnyt ultrakuvat yms alkiosta. aivan kamalaa. tästä o nyt 2 pvää.

itken joka pvä. se auttaa. oon sellanen että käyn surun lävitse, en voi jättää prosesseja kesken. pelottaa seuraavat raskaudet, mutta kute tässä jo todettiin niin keskenmenon jälkeen raskautuu nopeasti yleesä.

plussatuulia, t Minna

Äänestä
  • Mulla todettiin myös raskuaden menneen kesken
    rv 6,kyllä se shokki oli..Paineita vielä lisää
    miun nykyinen mies joka otti asian kanssa tosi
    raskaasti!Nyt oli tarkoitus yrittää uudelleen,
    mutta tietysti pelko kalvaa meitä..että ultrassa
    sitten ollaan samassa tilanteessa :(
    Olen surrut jo suruni kutakuinkin poies ja
    pitää kattella elämäs etiäppäin.Paremmin jaksaa
    kuin ei jatkuvasti ajattele että tärppääkö vai ei,siitähän se stressi tulee.Päivä kerrassaan ja
    vauva tulee kun se tulee :)Tsemppiä kaikille samassa tilnteessa oleville!!
    T: Mandix

    Äänestä

päätös. Kumpa itsekin pystyisin ajattelemaan noin.

Koko viime raskauden ajan pelkäsin etukäteen keskenmenoa, ja koko ajan hoin miehelle ja muillekin, jotka raskaudesta tiesivät, että voi käydä huonosti.

No sittenhän se keskenmeno tulikin rv13 ja täytyy myöntää, että siihen "valmistautuminen" ei kyllä auttanut yhtään. Olin aivan sokissa kuultuani, ettei sykettä enää näykään. Edelleenkin suren tapahtunutta joka päivä, vaikka siitä on aikaa jo 9 kuukautta.

Eli olen tosiaan samaa mieltä siitä, että elämässä yleensäkin on turhaa surra sellaista, jota ei ole edes tapahtunut.

Äänestä

mä kans riemuitsin raskaudestani, itkin onnesta ja kävin ultrassa ja olin todella hyvinvoipa.

sitten meni kesken 6. vkon taitteessa. sitten itkin ja surin kovasti ja välillä yhämeen töissä vessaan itkemään.

on aika itkea ja on aika nauraa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pelko estää kirjoitti:

monia nauttimasta raskaudesta täysin rinnoin. Jos se kuitenkin osuu kohdalle. Epäluulo kalvaa. Äitini sitä jo manasi, (älä nuolaise ennen kuin tipahtaa, tyyliin) Mielestäni sairasta.

Minä ainakin aion olla onnellinen tästä raskaudesta kuin viimeistä päivää eläisin, sitten jos menee kesken, suren VASTA sitten, en etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu