mullan epätasaisuus?

maku

mullan levityksen jälkeen tasoitin ja harvaoin mullan sitten heitin siemenet ja syksy lannoitteen, sen jälkeen jyräsin maan.
Nytten kun siitä on päivä mennyt näyttää maa olevan kummiskin vähän epätasainen, voiko vielä harvaoida maata kun siemenet on kylvetty vai tasaantuuko maa myöhemmin kun nurmikko on päällä, mietin sitä vaan että näyttääkö se vaan nytten niin pahalta kun ei ole nurmikkoa ja pitääkö sen olla ihan tasainen?

4

1468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nurmikkoa ihan

      tasaiseksi, siten että se myös pysyisi samanlaisena vuodesta toiseen. Aina jossain pientä heittoa, mutta kyllä se nurmikko sitten peittaa maanpinnan erot. Anna olla, jos pystyt asian kanssa elämään. Jos et pysty, niin ei muuta kuin tasaamaan ne kohdat.

    • maku

      nytten on sitten multa haravoitu kovalla muoviharavalla, huomenna pistän vähän nurmikonsiementä vielä päälle että olisi tasainen kasvu, saa nähdä miten käy

    • tehtäväksi...

      Ensin kannattaa levitellä ne mullat tontille ja tasoittaa koko piha. Siinä vaiheessa jo tarkistetaan, pitääko joihinkin paikkoihin lisätä multaa, tai vastaavasti pitääko jostain tasoittaa kumpua. Vasta sen jälkeen kun multa on joka puolelta sopivan tasainen, harataan pieni alue kerrallaan, laitetaan nurmikon siemenet ja kevyesti harataan toiseen suuntaan, jolloin siemenet vähän peittyy, eivätkä ihan heti lähde sadevesien mukana menemään.

      En kyllä enää tähän aikaan nurmikkoa ryhtyisi kylvämään, vaan vasta keväällä kun maa on sulanut...

      • kylvää

        vielä nurtsin. Se itää joko tänä syksynä, tai ensi keväänä, riippuen siitä miten aikaisin talvi tulee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      116
      8355
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      415
      7568
    3. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      9
      5185
    4. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      81
      4836
    5. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4609
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      204
      2959
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      124
      2854
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      34
      2752
    9. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      23
      2374
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      2
      2247
    Aihe