mullan epätasaisuus?

maku

mullan levityksen jälkeen tasoitin ja harvaoin mullan sitten heitin siemenet ja syksy lannoitteen, sen jälkeen jyräsin maan.
Nytten kun siitä on päivä mennyt näyttää maa olevan kummiskin vähän epätasainen, voiko vielä harvaoida maata kun siemenet on kylvetty vai tasaantuuko maa myöhemmin kun nurmikko on päällä, mietin sitä vaan että näyttääkö se vaan nytten niin pahalta kun ei ole nurmikkoa ja pitääkö sen olla ihan tasainen?

4

1487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nurmikkoa ihan

      tasaiseksi, siten että se myös pysyisi samanlaisena vuodesta toiseen. Aina jossain pientä heittoa, mutta kyllä se nurmikko sitten peittaa maanpinnan erot. Anna olla, jos pystyt asian kanssa elämään. Jos et pysty, niin ei muuta kuin tasaamaan ne kohdat.

    • maku

      nytten on sitten multa haravoitu kovalla muoviharavalla, huomenna pistän vähän nurmikonsiementä vielä päälle että olisi tasainen kasvu, saa nähdä miten käy

    • tehtäväksi...

      Ensin kannattaa levitellä ne mullat tontille ja tasoittaa koko piha. Siinä vaiheessa jo tarkistetaan, pitääko joihinkin paikkoihin lisätä multaa, tai vastaavasti pitääko jostain tasoittaa kumpua. Vasta sen jälkeen kun multa on joka puolelta sopivan tasainen, harataan pieni alue kerrallaan, laitetaan nurmikon siemenet ja kevyesti harataan toiseen suuntaan, jolloin siemenet vähän peittyy, eivätkä ihan heti lähde sadevesien mukana menemään.

      En kyllä enää tähän aikaan nurmikkoa ryhtyisi kylvämään, vaan vasta keväällä kun maa on sulanut...

      • kylvää

        vielä nurtsin. Se itää joko tänä syksynä, tai ensi keväänä, riippuen siitä miten aikaisin talvi tulee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      261
      3175
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      74
      1234
    3. 66
      1173
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      180
      968
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      47
      866
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      60
      819
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      47
      799
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      40
      711
    9. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      45
      692
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      678
    Aihe