Miten saisin linnut pois omenapuusta? Voiko sellaisia omenoita syödä, joista linnut ovat haukanneet palasen?
Vastaukset 3
- AJL
ovat tänä vuonna oikein ahmatteja.Taitaa olla eväät vähissä.Aronian marjatkin kelpaa nyt.Ei niitä saa häädettyä millään jos et itse asetu pelottelemaan ja läpsimään käsiä yhteen.
Ei kantsi syödä niiden nokkimia omppoja.
Olen itse vienyt biojätteeksi varmaan jo yli sata kiloa.Toukien ja rupien takia.Kertoilivat ,että vie ne hevosille.Ei ne hevosetkaan mitään jätesäkkejä ole,että niitä voisi niille antaa. - puutarhaexpertti
- puutarhuri,,
Nyt oli erityisen paha ongelma mustarastaat jotka nokki jopa omenat.Ostin kalaverkkoliinaa ja levitin sen puiden väliin.Sain kiinni yli kolmekymmentä mustarastasta.Kuristin kaikki kurkusta sormella puristamalla ja sitten oli helpompi päästää verkosta pois. Onkohan se oikeasti rastas kun vaikuttaa erilaiselta kun muut rastaat.Röyhkeä lintu se on.Missä asuneen kesällä kun ei missään näy mutta syksyllä on melkoinen riesa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 721116
- 651080
- 61862
- 93837
- 43697
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois237694- 50608
- 68602
- 40580
- 21574