Suojaanko vai ei, 8 vuotta vanha

Tarkoitus on pitää autoa mahdollisesti vielä toiset 8 vuotta, kun se on osoittautunut luotettavaksi kulkupeliksi. Mitään ruostumisen merkkejä ei vielä ole havaittavissa.

Auton käyttöohjekirjassa sanotaan: "Autossa on ruostesuojaus, joka ei normaalioloissa kaipaa jälkikäsittelyä ennen kuin vasta noin 8 vuoden kuluttua."

Voiko suojauksesta olla koskaan mitään muuta haittaa, kuin ylimääräinen rahanmeno?

Ja mikähän olisi se "paras" suojausmenetelmä?
172767
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Suomessa ei ole normaali olosuhteet!

Äänestä

Tämä on taas ihan miten itse päätät asian. suosittelisin vaikka katsastuksen yhteydessä kurkkimaan pohjaan että miltä näyttää. ja tarvittaessa kysyä vaikka katsurilta asiaan mielipidettä.

itselläni on myös auto jota aion pitää vielä ainakin viisi vuotta menee massaukseen tässä syksyn aikana. ja luultavasti vielä uudestaan jo neljän vuoden päästä. ehkä jopa aikaisemmin. vaikka se maksaakin niin ei se liika suojaus venettä kaada.

Äänestä

Itsellä 19 v vanha bensa jetta. Kyllä se suojaus kannattaa - itse olen enimmäkseen ahkerasti pessyt autoani myös pohjasta. En painepesurilla vaan pehmeästi.

Kerttakaan en ole erikseen ruostesuojannut - eikä ole ruostunut - mutta se auto ei seiso sateessa vaan kylmässä tallissa silloin kun en sillä ole liikenteessä. Vahaaen ole säästänyt;sitäteen useasti vuodessa. Ja on lapin läänin auto.

Katsastaja pisti hymyssä suin 31.8 taas uuden leiman paperiin. No broblem - ja hyvää matkaa.

Työkolleegat vaihtelevat autojansa 2-3:n vuoden välein "kuulemma mukaan "pienellä välirahalla" - kun muutoin ei saa entisestä mitään. Montakohan välirahaa ovat jo laittaneet - ja sittenkin niiden autot seisovat korjaamoilla - tosi kalliissa huollossa. On MB:tä sun muita merkejä, joka on uusia.

Pidä vaan vanha autosi - se on tosi talousteko.

Äänestä

Enpä itse suotta tervaisi Volvon puhtaita ja ruosteettomia pintoja. Eivät nämä euroautot nykyään enää ruostu kuin kiveniskemistä/kolarikorjauksista.

Jos sinulla olisi japsiauto, niin silloin ohut herkästi ruostuva pelti kannattaisi suojata. Tosin se olisi kannattanut suojata jo silloin 8v sitten, nyt voisi olla jo myöhäistä. Pikimoska vaan peittäisi alleen ruosteet ja itseasiassa vain kiihdyttäisi ruostumista.

Äänestä
  • Teräketju öljyllä olen vanhaa autoa suojannut, Pysäyttää ruosteen.

    Mutta paras on moottoripyörien ketjuihin tarkoitettu ketjuöljy ja vielä ketjuvaha päälle. Tunkeutuu hiushalkemiin ja jähmettyy sinne!
    Tukipalkkien etureunoihin voi laittaa oikein massankin.
    Tietysti helmakoteloihin kuuluu ruiskuttaa siihen tarkoitettua ainetta..ja tarkistaa vedenpoisto aukot ,etteivät ole tukossa.

    Äänestä

  • ja ruosteeton kirjoitti:

    Teräketju öljyllä olen vanhaa autoa suojannut, Pysäyttää ruosteen.

    Mutta paras on moottoripyörien ketjuihin tarkoitettu ketjuöljy ja vielä ketjuvaha päälle. Tunkeutuu hiushalkemiin ja jähmettyy sinne!
    Tukipalkkien etureunoihin voi laittaa oikein massankin.
    Tietysti helmakoteloihin kuuluu ruiskuttaa siihen tarkoitettua ainetta..ja tarkistaa vedenpoisto aukot ,etteivät ole tukossa.

    Toimin juuri samoin kuin 15vee auto ja vuosista sen jo näkeekin.

    Äänestä

Auton pohjasta pitää purkaa muovisuojat, sitten painepesu ja anna kuivua.

Pahimpia ruosteita täytyy poistaa ainakin teräsharjalla. Pohjusteeksi ja koteloihin Dinitrol ML (imeytyy ruosteeseen) ja päälle Dinitrol Metallic tai Dinitrol CAR/4941.

Jälleenmyytäessä ostaja ei maksa autoon tehdystä ruostesuojauksesta, mutta sen sijaan hyväkuntoisesta autosta ja autoa voi pitää pidempään eli tuo kyllä maksaa itsensä takaisin. :D

Äänestä
  • Jälleenmyynnissä sanotaanko niin että tyhmä maksaa pyydetyn hinnan suojaamattomasta, osaava ostaja etsii ensisijaisesti aina suojattua käytettyä ja on valmis maksamaankin vähän ettei tule niitä tonnien hitsauksia/maalauksia.

    Esim japsit/korealaiset teknisesti erittäin pitkäikäisiä (25-30v), harmin jos uuden ostaja on kuitenkin rajoittanut sen japsin/korealaisen käyttöiän 15 vuoteen jos jättänyt suojaamatta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jälleenmyynnissä sanotaanko niin että tyhmä maksaa pyydetyn hinnan suojaamattomasta, osaava ostaja etsii ensisijaisesti aina suojattua käytettyä ja on valmis maksamaankin vähän ettei tule niitä tonnien hitsauksia/maalauksia.

    Esim japsit/korealaiset teknisesti erittäin pitkäikäisiä (25-30v), harmin jos uuden ostaja on kuitenkin rajoittanut sen japsin/korealaisen käyttöiän 15 vuoteen jos jättänyt suojaamatta.

    Melkoisen utopioita juttelet. Aasialaisten tekniikka on heikkoa nykyään ja suojattuna kestää sellaiset 10 vuotta max.
    Mutta ketä kiinnostaa yli 10 vuotta vanhat autot, eihän niillä juurikaan kukaan ajele.

    Äänestä

No ei tietenkään kannata jäädä odottelemaan milloin ruostuminen alkaa näkymään sinunkin silmissä.

Ruostesuojaus mahdollisimman aikaisessa vaiheessa. Kyllä 8-vuotiaskin auto kannattaa suojata.

Ei ruostesuojaus ehkä merkkaa seuraavalle omistajalle mitään, mutta ruosteeton pohja, lokasuojankaaret ja helmat kyllä aivan valtavasti. Siis tarkoitan, että sellainen auto on helppo myydä hyvään hintaan. Tai ainakin säästys ruostekorjauksilta tai uuden auton ostamiselta aikaisemmin. Aineet eivät maksa kuin n. 70 euroa oma vaiva.

Äänestä
  • Koteloita ei juuri kukaan harrastelija osaa itse suojata, paras käyttää asiantuntevaa liikettä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Koteloita ei juuri kukaan harrastelija osaa itse suojata, paras käyttää asiantuntevaa liikettä.

    Mitäs rakettitiedettä se homma on?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitäs rakettitiedettä se homma on?

    Täytyy tietää mitä ainetta on pohjalla ja jos on kovin vanha auto, niin koteloihin ei kannata mitään ruostesuoja-ainetta enää käyttää.

    Äänestä

Alusta kannattaa massauttaa! Autosta tulee äänettömämpi hiekkateillä! Ainakin minä olen tyytyväinen alustan ruostesuojauskäsittelyyn. (Ford Fiesta 12v vanha)

Äänestä
  • 2V vanha, ja lähtee vaihtoon ensi viikolla. Kannattaako?.....

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    2V vanha, ja lähtee vaihtoon ensi viikolla. Kannattaako?.....

    No tietenkin, jos ajattelet auton seuraavaa käyttäjää lämmöllä......

    Äänestä

Nostellaan aloitusta. Itselläni kyseessä 6v vanha kia stonic. Auto toimii todella hyvin ja normihuoltoa lukuunottamatta mitään ei ole vielä tarvinnut vaihtaa tai korjauttaa.
Pientä miinusta autosta tulee ajomelun osalta. Tekisi mieli antaa suojaamolle käsittelyyn ruosteeneston osalta ja samalla käynnillä myös iskisivät äänieristematot päälle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Volvo S 70? kirjoitti:

Tarkoitus on pitää autoa mahdollisesti vielä toiset 8 vuotta, kun se on osoittautunut luotettavaksi kulkupeliksi. Mitään ruostumisen merkkejä ei vielä ole havaittavissa.

Auton käyttöohjekirjassa sanotaan: "Autossa on ruostesuojaus, joka ei normaalioloissa kaipaa jälkikäsittelyä ennen kuin vasta noin 8 vuoden kuluttua."

Voiko suojauksesta olla koskaan mitään muuta haittaa, kuin ylimääräinen rahanmeno?

Ja mikähän olisi se "paras" suojausmenetelmä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu