Kuinkahan onistuu noin pienen tutista vieroittaminen?
Kokemusta kellään?
Yöt ovat yhtä tutin takaisin suuhun laittoa, siksi harkitsen tutista luopumista, mutta vaatiiko se kuinka pitkän ajan? Meillä kun on vanhempiakin lapsia joiden pitää tarhaan ja kouluun, niin pitäisi heidän saada nukuttua
Millä rauhoitella tuttia hamuava lapsi?
Kertokaahan kiltit kokemuksianne ja mitä mahdollisesti olisi odotettavissa. Yöllä syödään vielä kerran pulloa.
Kokemusta kellään?
Yöt ovat yhtä tutin takaisin suuhun laittoa, siksi harkitsen tutista luopumista, mutta vaatiiko se kuinka pitkän ajan? Meillä kun on vanhempiakin lapsia joiden pitää tarhaan ja kouluun, niin pitäisi heidän saada nukuttua
Millä rauhoitella tuttia hamuava lapsi?
Kertokaahan kiltit kokemuksianne ja mitä mahdollisesti olisi odotettavissa. Yöllä syödään vielä kerran pulloa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Itselläni 4kk vauva, eikä ole vielä kokemusta ko. asiasta, mutta jotkut lapset oppivat itse hamuamaan tutin suuhun, kun se on tuttinauhalla kiinni yöpuvussa. Tuttia voisi yrittää korvata esim. unirievulla, joka voisi olla vaikka sinun "likainen" paita, äidin tuoksuinen. Jos käytössä olisi hetken aikaa sekä riepu että tutti, voisi käydä niin, ettei tutti enää olisi niin tärkeä.
Tsemppiä!
Meillä on jo uniriepu käytössä, eikä se kyllä korvaa tuttia :(
Vauva ei saa tuttia takaisin suuhunsa vaikka se nukkuisi mahallaan ja tutti on siinä posken alla. Sama juttu selällään maatessa. En usko että tuttiketju auttaa tässä asiassa.
Hei! Minulla tuli mieleen että miksi vielä vieroitat? 7kk on aika pieni vielä kuitenkin ja tarvitsee sitä tuttia rauhoittuakseen. Itselläni on 1v1kk ikäinen poika ja tuttia syö kun menee nukkumaan ja jos on kovin kiukkuinen,muuten olen pitänyt tutin pois näkyviltä. Itse olen ajatellut jos vieroittamisen alottaisi n.!1v5kk iässä. meillä oli kanssa kausi jolloin yöllä piti käydä parhaillaan tutti laittamassa suuhun 6-7 kertaa mutta sitten laitoin toisen tutin viereen ja sillä tavalla oppi laittamaan itse tutin suuhun,vaihtelee aina tutteja ja sylkäsee sit pois kun on nukahtnut,mutta näin meillä:) Yleensä vieroittamiset kestää sen viikon verran. Mutta toivotan parempia yöunia teille ja toivotaan että rupeaa unet paranemaan.:)
et usko niin kokeile kuitenkin. Meillä auttoi jonkin verran että laittoi tutin kiinni unipussiin. Suurimmaksi osaksi osaa nykyään (9kk) etsiä tutin itse, mutta mun pitää vaan malttaa odottaa, kun alkaa kitisemään, että löytääkö. Välillä on tosin niin unessa että ei edes yritä etsiä. Kun sen laittaa aina samalle puolelle, ei kuitenkaan niin että on vaara kuristua, niin ainakin meillä ihan parissa yössä oppi, etsimään sitä tuttia!
ettei sitä tuttia tarvitsisi yöllä laittaa suuhun joka toinen tunti. Isompi lapsista oppi laittamaan tutin suuhun näillä tietämin, mutta tämä kuopus ei sitä osaa.
Meillä tutista vieroitus on tapahtunut 1 vuotiaana. Esikoinen kaipasi tuttia 2 iltana, sitä ennen todellinen tuttihirviö. Toinen kaipasi tuttia muutaman kuukauden ajan (suuttuessaan). Ilta itkua oli muistaakseni viikon verran. Ja parina ensimmäisenä yönä kitisi.
Olen ensin vähentänyt tutin käyttöä niin vähäiseksi kuin mahdollista. Eli tutti aina pois. Jos rauhoitellaan itkua tutti pois kun itku loppuu.
Tutista luopuminen vaatii lujan päätöksen että tuttia ei anneta.
Kaipaisin kokemusta juurikin näin pieneten tuttivieroituksesta. 7kk ikäisellä kuitenkin on vielä imurefleksit voimakkaat jne.
Itse asiassa vauva ei tarvitse tuttia 6kk jälkeen. 0kk-6kk tutista on hyötyä, vahvistaa imemistä. Oikeassa vaiheessa olet tuttia ottamassa pois, saavat leuat levätä. Meillä vierotus edessä kohta, tutin käyttöä rajoitettu nyt paljon. Vauva kohta 5kk.
Kokemuksia olen kuullut paljon, kuulemma vauvat itkeneet noin 2 iltaa, jonka jälkeen yöt helpottuneet huomattavasi.
Tsemppiä!
Tässä yksi hyvä syy käyttää sitä tuttia, eikä vielä vierottaa. Tutti vähentää kätkytkuoleman vaaraa. Siis ihan tutkitustikin. Joten ehkä tuttia vois vielä käyttää?
Meillä on nyt vieroitus käynnissä ja yhtään ei ole itkenyt tutin perään. Uniriepu on rakas ja sillä korvannut nyt tutin. Nukkui heti ekan yön jo paremmin. Kätkytkuoleman ehkäisyssä tärkeintä on nukuttaa selällään tai kyljelleen ja suurin riski-ikä on 2-4kk. Normaalisti yli 5kk on jo hengityshermosto täysin kehittynyt. Eikä se tutti mitään kätkytkuolemaa estä jos se tippuu heti kun vauva nukahtaa sikeämmin.. vauvakin nukkuu paremmin kun ei tarvi heräillä tutin kaipuuseen joka tunti. Ja toiseksi tutin käyttöä pitää muutenkin vähentää 6kk iässä kun imutarve vähenee. Itse en 8kk tienoilla yrittäis koska on eroahdistuskausikin.
Meillä varmaan helppoa ollut koska vauva isaa muutenkin nukahtaa itse..tuttipalvelu öisin on ollut vaan ihan kamalaa.
Meillä vauva osaa laittaa tutin suuhun itse jos sitä yöllä kaipaa. Tietty jos tutti on hukassa peiton seassa niin sillonhan se on hänelle etsittävä, mutta sängyssä voi pitää myös useampaa tuttia niin ois aina siinä käden ulottuvilla vauvalla se tutti.
Joskus olen vinkkiä lukenut, että laittaisi sinne sänkyyn useita tutteja jo illasta ja pikkuhiljaa opettaa lasta itseä etsimään sen tutin käteensä. Eli yölläkin kun annat tuttia nii älä tuikkaa itse suuhun vaa anna vauvalle.
Meidän esikoinen söi tuttia 4kk iästä alkaen ja joskus noilla main heräili tutin tippumiseen yöllä. Yritettiin sitten lopettaa koko homma, mutta 3. yön jälkeen mulla loppu hermot ja annoin tutin takaisin, kun oli paljon helpompaa tuikata tutti suuhun ja jatkaa unia, kuin hyssytellä pari tuntia silmät ristissä. Hän luopui tutista sitten 1,5v vanhana ihan ilman sen suurempia ongelmia. Tuttia söi kyllä lähinnä vain öisin ja 1v ikäisenä se oli alkuun lohtuna hoidossa.