Miten lausut nämä nimet?

Miten lausut nämä ei-suomenkieliset nimet, jos e on henkilöllä, jolla on suomenkielinen (esim. Virtanen) sukunimi?

Ida (lausutko Iida vai Ida yhdellä I:llä)
Ona
Nickholas
Jerry
Mia
Nea
Nelly (lausutko Nelly niin miten kirjoitetaan, Nelli vai englantilaisittain "Neli")
Jenny
13929
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Mun tavalla ei oomitään sen tieteellisempää perustaa, mutta tälleen äkkiseltään suuhun sopis parhaiten:

Iida (en kuitenkaan venytä i:tä kovin paljon, vähän niinku puoltoista iitä)
Oona
Nikolas
Jerri
Miia (taas 1½ iitä)
Nea
Nelly
Jenny

Mut jos tommonen henikö tulis vastaan niin en mä asiaa sen kummemmin pohtis. Sanokoot ite, miten se pitää lausuu, jos ei mun tyyli kelpaa :)

Äänestä

Jerry, Nelly, Jenny - kuten kirjoitetaan.
Ida, Ona, Mia, Nea - pidennetyllä vokaalilla.
Nickholas - Nikolas.

Äänestä

Ensisijaisesti niinkuin vanhemmat tai muut läheiset nimen lausuvat. Jos ei "lausumismallia" olisi, niin luultavasti näin:
Iida
Oona
Nikolas
Jerry tai Jerri
Miia
Nea
Nelli
Jenny

Äänestä

Iida
Oona
Nikolas
Jerry
Mia
Nea
Nelly
Jenny

Äänestä

iida
oona
nikolas
jerry
miia
neea/ nea, kummin vain...
nelly
jenny

Äänestä

(painotus vokaalilla joka merkitty ´)

iida
oona
nikólas
zéri (ameriikan ärrä;)
miia
neá
néli
zéni

Äänestä

Näin:
Ida
Ona
Nikholas
Jerry
Mia
Nea
Nelly
Jenny.

Suomea tavataan lukea siten kuin sitä kirjoitetaankin. Ja jos nimen haluaa lausuttavaksi jotenkin muuten, se pitää sitten kirjoittaa jotenkin muuten.

Äänestä
  • Lausun niin, miten kirjoitetaan eli Ida, Ona, Nikholas, Jerry, Mia, Nea, Nelly ja Jenny, koska suomea yleensä lausutaan niin, mtien kirjoitetaan.

    Jos sillä henkilöllä on ruotsinkielinen sukunimi, niin sitten tiedän, että pitää lausua esim. Ida kahdella I:llä.

    Eli lausun "Ida Virtanen" ja "Iida" Nilsson (Ida Nilsson).

    Äänestä

Kuka fiksu laittaa lapselleen nimeksi esim. NICKHOLAS, jos sukunimi on perinteinen suomalainen, kuten Virtanen??!!:) Todella idioottimaista ja kertoo vanhemmista, että ei voi kauhalla vaatia, jos on lusikalla annettu. Näitä "Charlotte Könkkösiä" näkee joskus vaunuissa uinuvan ja kyllä ne ovat kaikkea muuta kuin Charloten näköisiä:D

Äänestä

Iida
Oona
Nikolas
Jerry
Miia
Neea tai Nea;molemmat käy
Nelly
Jenny(yks tuttu on Jenny ja se lausutaan ihan vaan "Jenny"

Äänestä

Ida = Iita
Ona = Oona
Nickholas = Nikke
Jerry = Jerry
Mia = Miia
Nea = Neea
Nelly = Nelli
Jenny = Jenni

Äänestä
  • ...jos ei sitä halua lausuttavan niinkuin maailmalla? Järkyttävää. Brooke lausutaan Brooke eikä Bruuke, sellainen on suomen kieli.
    Naapurirapussa asuu pieni poika Dennis, jota kaikki pihalla kutsuvat nimellä Tennis.
    MIETTIKÄÄ VÄHÄN, varsinkin jos sukunimi on joku löppönen tai töppönen.

    Äänestä

Ida= Iida
Ona= Oona
Nickholas= Nikolas
Jerry= Jerri
Mia= Miia
Nea= Neea
Nelly= Nelli
Jenny= Jenny

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kysymys kirjoitti:

Miten lausut nämä ei-suomenkieliset nimet, jos e on henkilöllä, jolla on suomenkielinen (esim. Virtanen) sukunimi?

Ida (lausutko Iida vai Ida yhdellä I:llä)
Ona
Nickholas
Jerry
Mia
Nea
Nelly (lausutko Nelly niin miten kirjoitetaan, Nelli vai englantilaisittain "Neli")
Jenny

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu