Alan olla aivan epätoivoinen hankalan vatsani kanssa. Mulla on diagnosoitu jo vuosia sitten vaikka sun mitä vatsavaivaa: ruokatorven tulehdusta, kroonista vatsakatarria jne., lääkityksenä Nexium 40 mg. Olen myös kärsinyt toistuvia pidempiä jaksoja epämääräisestä lämpöilystä (n. 37-37.3 astetta). En tiedä liittyykö kuumeilu edellämainittuihin vaivoihin vai mihin, syy ei ole selvinnyt.
Parisen vuotta sitten huomasin että pienikin vehnä altistus aiheuttaa aivan järkyttävä vatsan turpoamisen (näyttää suunnilleen siltä kuin olisi seitsemännellä raskaana) ja pahoinvoinnin. Samoja oireita oli siis kyllä aiemminkin, mutta en tiennyt aiheuttajaa, luulin että rasvainen ruoka tms. olisi ollut syy. Tätä tuli sitten testailtua empiirisillä ihmiskokeilla ja aina pienikin murunen vehnäpitoista tuotetta aiheutti saman reaktion.
Testailut on jo aikaa sitten jääneet, kun asia tuli selväksi ja tuo testailu ei mitään mukavaa kyllä ollut. Nyt alkaa näyttää siltä että myös ruis aiheuttaa vähän lievempänä samaa eli sekin on jäämässä ruokavaliosta. Olutta en ole voinut juoda vuosiin erittäin pahojen samantyyppisten oireiden vuoksi, ohraleipää en ole kokeillut kun en ole löytänyt vehnätöntä. Mutta mahdollisesti/todennäköisesti ohra kuuluu samaan kategoriaan.
Eli vaikuttaisi aikalailla keliakian tyyppiseltä oireilulta.
Mutta, mutta.... Nyt on vain niin että en kärsi ripulista, joka käsittääkseni kuuluu aina keliakian oireistoon..? Vaivana on pikemminkin täysin päinvastaisesti ummetus. Viime vuoden alussa otetuissa verikokeissa ei myöskään näkynyt keliakian vasta-aineita.
Voisiko tämä jatkuva oireilu olla kaikesta huolimatta keliakian aiheuttamaa? Yksi tuttu lääkäri tuossa mainitsi että hänestä on täysin mahdollista että kaikki muutkin vatsavaivani olisivat lähtökohtaisesti keliakian aiheuttamia. Voisiko näin tosiaan olla?
Voiko tämä olla keliakiaa
5
1907
Vastaukset
- oireena
Ripuli on kyllä tyypillinen keliakian oire, mutta ei sitä välttämättä kaikilla ole. Ihan hyvin voi olla ummetusta ym. sen sijaan.
Jos noin selvästi oirehdit gluteenipitoisten tuotteiden jälkeen niin suosittelen lääkäriin ja keliakiatestiin menemistä ennen gluteenittoman dieetin aloittamista.- diagnosointia
ei tehdä pelkästään sen perusteella, näkyykö vasta-aineita veressä. Varman tiedon saisi ohutsuolesta otettavan koepalan avulla. Keliakia kun tuohoaa ohutsuolen villuksia ja limakalvoa. Keliakian kanssa yhdessä voi olla myös laktoosioireita. (Haglund B. ym. 2007. Ihmisen ravitsemus.)
- siedä viljatuotteita
diagnosointia kirjoitti:
ei tehdä pelkästään sen perusteella, näkyykö vasta-aineita veressä. Varman tiedon saisi ohutsuolesta otettavan koepalan avulla. Keliakia kun tuohoaa ohutsuolen villuksia ja limakalvoa. Keliakian kanssa yhdessä voi olla myös laktoosioireita. (Haglund B. ym. 2007. Ihmisen ravitsemus.)
Diabetes eli sokeritauti on kuulemaa hiilihydraattiaineen vaihduntasairaus.
Ja nykyään tämä sairaus on vaan lisääntynyt epäterveellisten ruokien vuoksi.
Itse olen diabetes-potilas. Ja itslläni viljatuottteet aiheuttaa vatsan turvotusta.
Niin, että useammassa kuin yhdessä sairaudessa voi olla samat oireet.
Sen vuoksi kannattaa mennä lääkäriin, eikä itse alkaa tohtoroimaan. Että ei hoida väärää sairautta, ja se oikea sairaus voi rauhassa edetä.
Sen oikean diagnoosin voi monesti tehdä vaan lääkäri. - Onko mahdollista?
Onko mahdollista, että jo muutaman päivän dietti,
(gluteiiniton tai viljaton) vaikuttaa testien luotettavuuteen. Eli haluaisin tietää kauanko kestää suolinukan parantuminen siitä kun dieetti on aloitettu ja kuinka pian verikokeet näyttävät vastaavasti miinusta. - yksilöllistä
Onko mahdollista? kirjoitti:
Onko mahdollista, että jo muutaman päivän dietti,
(gluteiiniton tai viljaton) vaikuttaa testien luotettavuuteen. Eli haluaisin tietää kauanko kestää suolinukan parantuminen siitä kun dieetti on aloitettu ja kuinka pian verikokeet näyttävät vastaavasti miinusta.Gluteenittoman ruokavalion vaikutus sekä oireisiin, veriarvoihin ja suolinukan parantumiseen on kovin yksilöllistä. Mutta muutamassa päivässä vasta-aineet eivät elimistöstä katoa ja jos suolinukan tuhoutuminen on alkanut, sen parantuminen kestää viikkoja/kuukausia riippuen tuhon määrästä.
Ihan samoin yksilöllisiä ovat gluteenipitoisen ruoan syömisenkin vaikutukset. Joillain reaktiot ovat välittömiä, huomattavia ja pitkäkestoisia, joku toinen ei välttämättä edes huomaa syöneensä sopimatonta ruokaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1656302Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv932866Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?921801Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am431525Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91236- 491035
- 12978
Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23958Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N75933- 66922