Voiko tämä olla keliakiaa

Desperate

Alan olla aivan epätoivoinen hankalan vatsani kanssa. Mulla on diagnosoitu jo vuosia sitten vaikka sun mitä vatsavaivaa: ruokatorven tulehdusta, kroonista vatsakatarria jne., lääkityksenä Nexium 40 mg. Olen myös kärsinyt toistuvia pidempiä jaksoja epämääräisestä lämpöilystä (n. 37-37.3 astetta). En tiedä liittyykö kuumeilu edellämainittuihin vaivoihin vai mihin, syy ei ole selvinnyt.

Parisen vuotta sitten huomasin että pienikin vehnä altistus aiheuttaa aivan järkyttävä vatsan turpoamisen (näyttää suunnilleen siltä kuin olisi seitsemännellä raskaana) ja pahoinvoinnin. Samoja oireita oli siis kyllä aiemminkin, mutta en tiennyt aiheuttajaa, luulin että rasvainen ruoka tms. olisi ollut syy. Tätä tuli sitten testailtua empiirisillä ihmiskokeilla ja aina pienikin murunen vehnäpitoista tuotetta aiheutti saman reaktion.

Testailut on jo aikaa sitten jääneet, kun asia tuli selväksi ja tuo testailu ei mitään mukavaa kyllä ollut. Nyt alkaa näyttää siltä että myös ruis aiheuttaa vähän lievempänä samaa eli sekin on jäämässä ruokavaliosta. Olutta en ole voinut juoda vuosiin erittäin pahojen samantyyppisten oireiden vuoksi, ohraleipää en ole kokeillut kun en ole löytänyt vehnätöntä. Mutta mahdollisesti/todennäköisesti ohra kuuluu samaan kategoriaan.

Eli vaikuttaisi aikalailla keliakian tyyppiseltä oireilulta.

Mutta, mutta.... Nyt on vain niin että en kärsi ripulista, joka käsittääkseni kuuluu aina keliakian oireistoon..? Vaivana on pikemminkin täysin päinvastaisesti ummetus. Viime vuoden alussa otetuissa verikokeissa ei myöskään näkynyt keliakian vasta-aineita.

Voisiko tämä jatkuva oireilu olla kaikesta huolimatta keliakian aiheuttamaa? Yksi tuttu lääkäri tuossa mainitsi että hänestä on täysin mahdollista että kaikki muutkin vatsavaivani olisivat lähtökohtaisesti keliakian aiheuttamia. Voisiko näin tosiaan olla?

5

1898

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oireena

      Ripuli on kyllä tyypillinen keliakian oire, mutta ei sitä välttämättä kaikilla ole. Ihan hyvin voi olla ummetusta ym. sen sijaan.

      Jos noin selvästi oirehdit gluteenipitoisten tuotteiden jälkeen niin suosittelen lääkäriin ja keliakiatestiin menemistä ennen gluteenittoman dieetin aloittamista.

      • diagnosointia

        ei tehdä pelkästään sen perusteella, näkyykö vasta-aineita veressä. Varman tiedon saisi ohutsuolesta otettavan koepalan avulla. Keliakia kun tuohoaa ohutsuolen villuksia ja limakalvoa. Keliakian kanssa yhdessä voi olla myös laktoosioireita. (Haglund B. ym. 2007. Ihmisen ravitsemus.)


      • siedä viljatuotteita
        diagnosointia kirjoitti:

        ei tehdä pelkästään sen perusteella, näkyykö vasta-aineita veressä. Varman tiedon saisi ohutsuolesta otettavan koepalan avulla. Keliakia kun tuohoaa ohutsuolen villuksia ja limakalvoa. Keliakian kanssa yhdessä voi olla myös laktoosioireita. (Haglund B. ym. 2007. Ihmisen ravitsemus.)

        Diabetes eli sokeritauti on kuulemaa hiilihydraattiaineen vaihduntasairaus.

        Ja nykyään tämä sairaus on vaan lisääntynyt epäterveellisten ruokien vuoksi.

        Itse olen diabetes-potilas. Ja itslläni viljatuottteet aiheuttaa vatsan turvotusta.
        Niin, että useammassa kuin yhdessä sairaudessa voi olla samat oireet.

        Sen vuoksi kannattaa mennä lääkäriin, eikä itse alkaa tohtoroimaan. Että ei hoida väärää sairautta, ja se oikea sairaus voi rauhassa edetä.
        Sen oikean diagnoosin voi monesti tehdä vaan lääkäri.


      • Onko mahdollista?

        Onko mahdollista, että jo muutaman päivän dietti,
        (gluteiiniton tai viljaton) vaikuttaa testien luotettavuuteen. Eli haluaisin tietää kauanko kestää suolinukan parantuminen siitä kun dieetti on aloitettu ja kuinka pian verikokeet näyttävät vastaavasti miinusta.


      • yksilöllistä
        Onko mahdollista? kirjoitti:

        Onko mahdollista, että jo muutaman päivän dietti,
        (gluteiiniton tai viljaton) vaikuttaa testien luotettavuuteen. Eli haluaisin tietää kauanko kestää suolinukan parantuminen siitä kun dieetti on aloitettu ja kuinka pian verikokeet näyttävät vastaavasti miinusta.

        Gluteenittoman ruokavalion vaikutus sekä oireisiin, veriarvoihin ja suolinukan parantumiseen on kovin yksilöllistä. Mutta muutamassa päivässä vasta-aineet eivät elimistöstä katoa ja jos suolinukan tuhoutuminen on alkanut, sen parantuminen kestää viikkoja/kuukausia riippuen tuhon määrästä.

        Ihan samoin yksilöllisiä ovat gluteenipitoisen ruoan syömisenkin vaikutukset. Joillain reaktiot ovat välittömiä, huomattavia ja pitkäkestoisia, joku toinen ei välttämättä edes huomaa syöneensä sopimatonta ruokaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      23
      5098
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      62
      3022
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      12
      2910
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      143
      2821
    5. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      18
      1597
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      86
      1570
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1516
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      409
      1221
    9. Haluaisitko sinä

      Että välimme selkeäisivät vai tämäkö riittää sinulle?
      Ikävä
      68
      1110
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      218
      992
    Aihe