Miksi homous/lesbous ei ole luonnonmukaista v.lestadiolaisen näkökulman mukaan?
Haluaisin vastauksen koska en oikein ymmärrä sitä.
Haluaisin vastauksen koska en oikein ymmärrä sitä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Homo/lesboaherrukseen ei ole vielä kehitetty lisääntymismekanismia.
Raamattu kieltää selkeästi homoilun, lesboilusta puhutaan vähemmän.
niin justiin. että ihmisten tulisi lisääntyä niinkuin raamattu kertoo ja homona ei lisäänny paitsi tietenkin lesbona keinohedelmöityksen avulla.
Raamatussa ylistetään rakkautta ja kiintymystä monessa kohtaa, esim. Korkea Veisu.
Lisääntyminen ei ole rakakuden ja kiintymyksen ehto. Lasten saaminen on eri asia kuin kahden ihmisen läheisyys, kiintymys, intohimo ja rakkaus.
Mahdollisuuden adoptioon ja keinohedelmöitykseen ovat tuoneet homoilel mahdolisuudet elämää myös lapsiperheen elämää ja jakaa keskinäistä vanhemmuutta. Se on tärkeä osa ihmisen elämää. Aikomukseni on oman kumppaninin kanssa jossain vaiheessa hankkia myös lapsia jos Jumala suo.
Homoutta harjoittaen särkyy hyvä Ponzi-kuvio kun pyramidiin ei tule alarivejä.
Luonnollinen seksuaalikäyttäytymisen muoto. Mutta tyhmät pitää jättää ulkopuolelle.
Esitä nyt edes sinä perustelut tuolle kirjoittamallesi ensimmäiselle vajaalle lauseelle. Perustelepa vaikka perinnöllisyystieteellä.
tuomitsee homouden/lesbouden se riittää. Ei tarvi kenenkään ihmisen selityksiä ja perusteluja.
Jumalan Sana on niin ja amen, muuttumaton.
Raamattu ei tuomitse homoutta, eikä kesboutta eikä heteroutta. Jumalan sana ei myöskään tuomitse homoja, ei lesboja eikä heteroita.
Jumalan Sana tuomitsee heteroiden, homojen ja lesbojen syntiset teot.
Jumalan Sanan mukaan me heterot, homot ja lesbot joudumme vastaamaan Herralle syntisistä teoistamme, emmekä suinkaan seksuaalisesta usuntautumisestamme.
Joka ainoa meistä heteroista on yhtä syntinen kuin lesbot ja homotkin. Heteroudesta, lesboudesta ja homoudesta emme joudu tuomiolla vastaamaan, vaan ainoastaan syntisistä teoistamme.
Jumalan Sana ei tuomitse heteroutta, ei lesboutta eikä homoutta. Jumalan Sana ei tuomitse heteroita, ei lesboja eikä homoja, vaan syntisiä tekoja tekevät ihmiset, olivat he sitten heteroita, homoja tai lesboja.
Heterous, homous ja lesbous eivät ole tekoja. Niistä meitä ei tuomita.