Talopakettien vertailu

Meillä suunnitelma rakentaa n.190m2 1 ja puol ker. talo omien piirustusten mukaan. Tarjoukset saimme Kastellilta, Teriltä, Kannukselta, Lapplilta, Vaajalta, jukalta sekä Mammutilta. Tarjouspyyntö ja se mitä tarjouksen toivottiin sisältävän oli karrikoiden että "tiiletpäällä ulkoa valmis".

Niin tai näin, maallikko ei näytä pääsevän yksimielisyyteen itsensä kanssa kun yrittää selvittää mitä tarjous oikeastaan sisältää ja mitä ei. Moni on varmasti paininut saman ongelma kanssa ja pyydänkin vinkkiä miten olette ongelman ratkaisseet.
51291
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Pyydä vastaava avuksi laskemaan mitä mistäkin paketista puuttuu. Näin ne kokonaiskustannukset sieltä sitten paljastuvat.

Äänestä

tutkimaan ne tarjoukset.

Meillä yksi eläkkeellä oleva ammattilainen kävi tarjoukset rivi riviltä läpi ja kallein paketti osoittautui halvimmaksi.

Äänestä

...menestys tulee ennen työtä. Tuossakin hommassa pätee se. On vain raakasti:
1) Selvitettävä niitten tarjousten sisällöt
2) Valittava vertailukohdaksi se laajin
3) Täydennettävä ne muut sen laajimman tasolle
4) Valittava edullisin tai muutoin mieluisin

Tarjousten täydentäminen tapahtuu, joko oman hankinnan hinnoin tai sen "vajaan" tarjouksen täydentämisenä.

Veikkaukseni lopputuloksesta: kaikkein kallein tarjous on useammin kokonaisedullisin kuin kaikkein halvin tarjous (väitteen osumisesta voitte sitten päätellä, minkä verran on tullut mulla talopakettitarjuksia laadittua/vertailtua).

Äänestä
  • "kaikkein kallein tarjous on useammin kokonaisedullisin kuin kaikkein halvin tarjous"

    Itse kirjoittaisin tämän muotoon kaikkein kallein on usein kokonaisedulliSEMPI kuin kaikkein halvin. Kallein tarjous ei todennäköisesti ole kokonaisedulliSIN, vaan se löytyy jostain sieltä keskiväliltä.

    Meillä esim kallein tarjous oli noin 12000 kalliimpi kuin seuraavaksi kallein. Vaikka siinä olisi ollut jonkun kuvanveistäjän kilkuttamat marmoriportaat mukana (emme halunneet portaita tarjoukseen), niin kalleimmaksi se olisi tullut. Hintaero muihin oli niin valtava, että pariinkiin kertaan kyselimme, onko tarjouksessa mahdollisesti laskuvirhe tai onko se sekoittunut jonkun muun kanssa. Vakuuttivat tarjouksen olevan ihan oikein. Ja tämä kallein oli siis puutalo, mukana oli myös kivitaloja.

    Äänestä

Vaajan paketti omilla piirustuksilla oli ainakin fiksu paketti valmiusasteelta. Räystäiden teko on suurin puuha julkisivun kanssa muuten "tehdasvalmista" (kaikkihan pitää tietysti maalata, mutta se koskee kaikkia paketteja) Pystytys tehtaan piikissä (=>ei erillistä pytytysurakkaa) Mutta pystytysporukoiden kanssa oltava tarkkana, niitä on monenlaisia. Samaten ko. paketin myyjiä, suosittelen ostamaan muualta kuin Pirkanmaan myyjältä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pirkanmaalle rakentaja kirjoitti:

Meillä suunnitelma rakentaa n.190m2 1 ja puol ker. talo omien piirustusten mukaan. Tarjoukset saimme Kastellilta, Teriltä, Kannukselta, Lapplilta, Vaajalta, jukalta sekä Mammutilta. Tarjouspyyntö ja se mitä tarjouksen toivottiin sisältävän oli karrikoiden että "tiiletpäällä ulkoa valmis".

Niin tai näin, maallikko ei näytä pääsevän yksimielisyyteen itsensä kanssa kun yrittää selvittää mitä tarjous oikeastaan sisältää ja mitä ei. Moni on varmasti paininut saman ongelma kanssa ja pyydänkin vinkkiä miten olette ongelman ratkaisseet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu