Mitä tarkkaan ottaen haluat sanoa " HENKINEN HYVINVOINTI" kirjoituksessasi osiossa lainsuojaton yksinhuoltaja? Tajusiko joku muu? Kertokaa sitten mullekin.
Likanaamalle
Maritta
10330
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Eiks henkinen hyvinvointi merkkaa sitä,että vanhemmilla ei ole mielenterveyshäiriöitä?Jos henkinen hyvinvointi ei ole tasapainossa niin silloin voivat lapsetkin huonosti ja oireilevat:kastelevat yöllä sänkynsä-näkevät painajaisia-eivät saa yöllä nukutuksi-kapinoivat koulussa ja kotona yms.Henkistä hyvinvointia voi edistää seuraavasti:menee psykiatrin puheille ja jos on työssäkäyvä aikuinen,ei vehtaa liikaa siellä työpaikalla,niin että jää lapsillekin aikaa ja jättää liiat yö-ja viikonloppujuoksut vähemmälle jne.Yh:t voisivat lisätä listaan seuraavaa:viettävät aikaa yhdessä lasten ja uuden kumppanin kanssa ja ottavat yhteisiin menoihin mukaan,eivätkä keksi liikaa omia menoja niin että lapset joutuvat muualle hoitoon joka kerta kun jokin reissu on tulossa yms.Sekin on sitä henkisen hyvinvoinnin ylläpitämistä.
Henkinen hyvinvointi on sovussa olemista sekä itsensä että muun maailman kanssa. Tätä tasapainoa ei horjuta se, saako joku kenties enemmän palkkaa vaiko näitä kuumana puheenaiheena olevia yhteiskunnallisia tukia, kenties ison perinnön tai jopa lottovoiton.
Maallisen omaisuuden määrä ja henkinen hyvinvointi ovat kaksi eri asiaa. Yksikään meistä ei säästy elämän eteen heittämiltä ongelmilta ja vaikeuksilta mutta se, miten näistä tilanteista selviää, on jo eräänlainen aikuisuuden mittari. Tasapainoinen, itseensä luottava ihminen ymmärtää sen, että kaikenlaiset kivien ylitykset kuuluvat elämään ja selvittää esteet vaikka sitten itkien ja hammasta purren ja tarvittaessa apua pyytäen mutta ei jää suremaan asiaa loppuiäkseen. Ei myöskään ryhdy syyttelemään muita ihmisiä, saatikka sitten vihaamaan ja kadehtimaan niitä, joilla asiat ovat paremmin (kun eivät ole, jokainen saa kyllä elämänkoulusta osansa tavalla tai toisella.
Kauna, viha ja katkeruus ovat tunteita jotka syövät voimat - tuomatta mitään hyvää tilalle.
Ja nimenomaan ne ovat tunteita joiden synnyttämässä kuohussa ei järjenkäytöllä ole mitään mahdollisuuksia.
Vastoinkäymisten sattuessa niillekin on sijansa; jos joutuu pahoinpidellyksi, syyttä suotta parjatuksi tai joutuu lainan takaajana makselemaan toisen velkoja jne. jne. niin tuskinpa kukaan tyynesti toteaa, että ei se mitään. Mutta selviytyä voi silti, sekä itsensä että toisten ihmisten tuella jäämättä liian kauaksi, kenties loppuiäkseen kiinni vihaan ja katkeruuteen.
Sellaista asiaa ei tässä maailmassa ole, mitä ei voisi asiallisesti ja rakentavasti selvittää tai mistä ei voi selviytyä (paitsi omasta kuolemastaan). Vanhempina meillä jokaisella on vastuu siitä, millaisen esimerkin lapsillemme annamme. Lasten suhteen seinilläkin on korvat; äiteinä ja isinä voimme päättää, kuulevatko lapset hyviä vai huonoja kuiskauksia, kaunaa ja katkeruutta vaiko rakkautta ja suvaitsevaisuutta. Tunteiden näyttäminen on sallittua, myös vihan, surun, epätoivon jne. mutta tasapainoisessa kodissa ne eivät muodostu elämää hallitseviksi tekijöiksi.
Raha ei ratkaise sitä, miten me suhtaudumme itseemme, lapsiimme, sukulaisiin, ystäviin, työtovereihin, naapureihin... ja myös näihin tuntemattomiin joiden raha-asiat näillä palstoilla ovat nyt tarkastelun alla. Henkisesti hyvinvoivien ihmisten ei tarvitse olla ottamassa keneltäkään mitään pois vaan heillä on varaa antaa vaikka viimeinen paitansa sitä enemmän tarvitsevalle. Jokainen on lopun viimeksi oman onnensa seppä ja voi valita, miten mihinkin asiaan suhtautuu. Myös se, millainen ilmapiiri kodissamme, lastemme kasvualustana vallitsee, on itsemme päätettävissä. Sitä, kumpi on parempi - viha vai rakkaus - voimme jokainen itse tykönämme mietiskellä.
saako lapsi paidan viluunsa ja suupalan nälkäänsä! Ei ainakaan minulle! Lisäksi en voi suhtautua kevytmielisesti ajatukseen, jossa muu maailma pitää lastani toisia huonompana. Ei auta yhtään, vaikka minä suvaitsen, jos naapuri sortaa. Lapsen etua on katsottava ja ajettava. Itse hän on siihen liian pieni. En kai minä häntä tänne synnyttänyt kaltaistesi sortajien sotkettavaksi! Nyt kun hän kerran täällä on, katson, että hän myös saa parhaat eväät. Kaikessa. Oppii erottamaan hyvän pahasta, oppii oikeudenmukaisuutta ja sitä kautta saa tasapainoa elämäänsä. Jälleen pitkä juttu sulta, ja ihan tyhjä. Liekö pääsi samaa tasoa... Sori.
"Jos kasvojesi yli kävellään niin miksi makaat lattialla?" (Tommy Hellstenenin kirja Elämän lapsi).
Tottakai me puolustamme lapsiamme viimeiseen asti, niin minäkin teen. Samoin itsestään on pidettävä hyvää huolta siten, että ei alistu esim. jatkuvan väkivallan tai muun sorron uhriksi. Mutta sen, miten asioita hoidetaan "antamatta samalla mitalla takaisin" voimme opettaa lapsillemme. Jos joku on paha ja ilkeä niin se on hänen henk. koht. ongelmansa, ei meidän. Sen voi sanoa lapselle ääneenkin; naapurin täti/setä käyttäytyy nyt hyvin rumasti ja ilkeästi mutta meidän ei tarvitse tehdä samoin. Suhtautumistapamme on vain ja ainoastaan itsemme päätettävissä, samoin vastuu valintamme seurauksista.
Omalla esimerkillämme voimme opetttaa lapsiamme suvaitsevaisuuteen ja rakkauteen vihan, kaunan ja katkeruuden sijasta. Tämä ei edelleenkään tarkoita sitä, että meille ja lapsillemme saa tehdä mitä tahansa ja me vain hymyilemme kuin laupiaat lampaat teuraalle vietäessä.
julistus! Jos vaikkapa aukeis sullekin...
Henkilökohtainen riitely on ihan turhaa. Sekä työni että yleensäkin ihmisyyteen ja ihmisenä olemiseen liittyvän kiinnostukseni vuoksi olen jo vuosia tiennyt lasten oikeuksien julistuksen sisällön. Se pohjaa YK:n 10.12.1948 allekirjoitettuun ihmisoikeuksien yleismaailmalliseen julistukseen joka on annettu kaikkien kansojen ja kansakuntien tavoiteltavaksi yhteiseksi ohjeeksi. Ihmisoikeuksien ja ihmisarvon kunnioittaminen on vapauden, oikeudenmukaisuuden ja rauhan perusta maailmassa.
Lasten oikeudet eivät ole irrallaan yleisistä ihmisoikeuksista. Aikuisten tehtävä on yrittää mahdollisimman hyvin soveltaa ihmisoikeuksien kokonaisvaltaista toteutumista omassa elämässään ja opettaa myös lapsensa sekä sanoin että esimerkein sitä noudattamaan. Ihmisoikeudet kuuluvat itsemme lisäksi myös kaikille kanssakulkijoillemme - myös niille ns. "vihollisille". Näissä sopimuksissa ei missään kohtaa kehoiteta vastaamaan julmuuteen julmuudella, kaltoinkohteluun kaltoinkohtelulla jne.
Kaikille kiinnostuneille; lisätietoa ko. sopimuksista löytyy netistä hakusanalla YK ja ihmisoikeudet. Varsin terveellistä luettavaa meille kaikille.
tästä jotakin, työni ja vapaaehtoistyöni kautta! En ota nyt kantaa ollenkaan aiemmin kirjoitettuun, kun en siitä mitään tiedä(en viitsi lukea!).
Yleisin lasten kärsimysten ja riiston syy on TALOUDELLISESTA epäoikeudenmukaisuudesta johtuva köyhyys. Tähän halutaan kiinnittää huomiota.
Toteutuuko se ja miten onkin jo toinen juttu.
Suomessa on esim. yh-korotus lapsilisässä, joka asettaa lapset eriarvoiseen asemaan. Käsittääkseni tämä olisi hoidettavissa jollakin muulla konstilla niille, jotka sen ehdottomasti tarvitsevat. Silloin se voisi olla jopa nykytasoa korkeampi. Tarveharkintainen. Älytöntä jakaa se kaikille hyvätuloisillekin.
Niin ja mitä ne Hyvätuloiset niillä lapsilisilläkään tekee? Oikeasti? Ei kai ne rahat ole tarkoitettu mihinkään "säästöön" taikka "pörssiin"? Luulisi niillä hyvätuloisilla olevan omasta takaa millä edellämainittuja harrastella, mutta ne vasta ahneita on kun ottavat verovaroilla kustannettua rahaa vastaan vaikkeivät välttämättä niitä edes tarvitse. Toista se on meikäläisen kun ei edes rahaa näe muuta kuin isoimmissa käänteissä, kyllä ne vaan niin tarkkaan menee ruokaan, vuokraan ja vaatteisiin lapsille. Ja sitten saa vielä sietää toisten kadehtimista köyhyyden lisäksi. Ei hyvältä näytä.
Että Huoh,huoh vaan täältäkin päin..
Joo,saahan sitä olla minkälaisia oikeuksia tahansa-onhan niitä muillakin kuin lapsilla-eri asia vaan on, TOTEUTUUKO ne missään!!Saahan niitä julistaa kaduilla ja toreilla-yrittää vaikka äänensä käheäksi huutaa!Onko ainoa asia suomalaisilla tuo raha-näköjään!Muualla maailmassa lasten oikeudet poljetaan pahemminkin:mm.prostituution kautta!Siinäpä teille mietittävää:rahako se on tämänkin asian mittari,siis lasten oikeuksien(hah-hah,sanon minä!!)Ei ne vanhemmatkaan aina ajattele lapsen oikeuksia,kun on kyse esim.tapaamisasioista tms.Joo,oikeuksia on,mutta on niitä velvollisuuksiakin,mm.käyttää aivojaan,kun sellaiset kerran on annettu.Koittakaa nyt hyvät ihmiset tajuta se tosiasia,että kun ihmiset EI halua eivätkä PYSTY tekemään kaikkia kansalaisia tyydyttäviä ratkaisuja!!Etsikää niitä parempia ratkaisuja jostain muualta-omaan napaan tuijottelijat ei kylläkään niitä koskaan löydä,jos ei silmät avaudu todellisuuten!
ilman rahaa? Neuvoja sitten ja äkkiä!