Martinique - Dominica - Guadeloupe

Purjehtijatar

Heipparallaa! Ollaan lähdössä Suomen Purjelaivasäätiön purjehdukselle 20.1 - 2.2. 2008. Seikkaileekohan täällä ketään kyseisiä reissuja harrastaneita? Olisi kiva kuulla kokemuksia!

Entä miten sää kyseisenä aikana? Varmaankin trooppisia sadekuuroja viskoo, mutta muuten luulisi olevan sesonkia vai olenko ihan väärin ymmärtänyt?

Vinkkejä kyseisille saarille myös kaivataan! Dominica ainakin vaikuttaa paratiisilta.

3

1727

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sas

      Olin siellä pari viikkoa muutama vuosi sitten. Ihanat rannat st. Ann on erityisen suosittu. Itse olin Port Basissa, Gosierin vieressä ja pääkaupunki Pointe Pitre oli siinä lähellä. Saari on ihana kokonaisuus sademetsää, tulivuorta ja hiekkarantoja.
      Keittiökulttuuri sekoitus kreolikeittiötä ja ranskan parhaimmat herkut löytyvät supermarketeista.
      Ihmiset ystävällisiä - paljon ranskalaisia eläkeläisiä talvea viettämässä. Suosittelen.

      • tutina

        Hei,
        olen lähdössä yksin kielikurssille ja valinnan alla on ecuador (espanja) tai Guadeloupe (ranska). Miten Guadeloupessa on turvallisuuden laita? Marraskuu lienee hurrikaanisesongin loppupuolta jos oikein ymmärsin. Minä aikoina olette siellä mahd. olleet, miten sää? Entä turvallisuus kaduilla? Uskaltaako naisihminen yksin liikkua? Pikaisesta vastauksesta kiittäen!


    • käy

      Jou.

      Eipä ole paljon purjehdittu, mutta Karibialla on jonnii verran matkailtu.

      Guadeloupella ollaan oltu kymmenen vuotta ja pari viikkoa sitten. Sieltä löytyy todella hienoja luontopaikkoja, kuten vesiputouksia ja La Soufrieren tulivuori, jonne pääsemiseksi kannattaa varata koko päivä ja eräskin litra juomista. Liikenne on Ranskalle kuuluvalle saarella lisääntynyt kymmenessä vuodessa räjähdysmäisesti, mutta luontohan ei ole mihinkään muuttunut.

      Dominica sitten on ihan oikeasti paratiisi. Jos olet jotain luonnosta kuullut tai lukenut, mikään ei ole liioittelua! Oltiin muutama viikko sitten siellä ja edelleenkin ihan äimänä.

      Vesiputouksia, jokia, sademetsää, upeita trooppisia rantoja joilla ei ole ketään muita... sano vaan mitä haluat luonnosta, sieltä sitä löytyy.

      Mutta jos haluat niitä nähdä, nelivetoauto on ehdoton välttämättömyys. Ja varo teissä olevia reikiä.

      On kehitysmaa, mutta tutkimuksen mukaan asukkaiden onnellisuuden perusteella 4. maailmassa. Suomi oli samalla listalla sijalla 123. Että näin...

      Ja kehitysmaa tarkoittaa sitä että kaupasta ei välttämättä saa sitä mitä haluat eikä ole ns. ravintoloita, paitsi pääkaupunki Roseaussa.

      Jossa muuten on erinomainen hotelli, Fort Young Hotel. Sieltä vaan merinäköaladeluxehuone niin jopa kelpaa.

      Niin että suosittelen kaikkea ja olen kateellinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      200
      2911
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      63
      2790
    3. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      23
      2142
    4. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      69
      1705
    5. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      143
      1503
    6. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      185
      1442
    7. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      112
      1408
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      152
      1387
    9. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      90
      1314
    10. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      1211
    Aihe