Siis miten vesimittari luetaan? Siinä kun on hirviästi noita lukuja niin mistä katotaan se kulutus? On varmaan tyhmä kysymys sellaiselle jolla ei ole ongelmaa tämän asian kanssa, mutta mulla on kun en vaan satu tietämään näistä asioista mitään. Ei ole aiemmin tullut vastaan ja nyt pitäisi tietää miten katsotaan montako litraa päivässä/viikossa/kuukaudessa kuluu vettä täällä...
Tietääkö kukaan miten se veloitetaan, millä perusteella ja miten se lasketaan se määrä mikä rahaa kuluu vedestä. Mistä saan tietää vesimaksun perusteen ja hinnan?
Voi kun tuntee ittensä tosi tyhmäksi joskus. ;(
Miten luetaan vesimittaria
8
20238
Vastaukset
- luetaan.
Joissakin on koristeena pienempiä viisareita jotka näyttää satoja,kymmeniä ja yksiä litroja mutta niitä voi tarvita lähinnä epäillessään vuotoa.
Kuutioittain vesikauppaa sentään vielä onneksi käydään.En ihmettelisi jos sekin menisi kohta pilkunhässinnäksi.- kerrostalo yksiössä
kylmä vesi 31522 kuutiota ja lämmin vesi 23750 kuutiota, kyseessä yhden hengen talous ja vettä käytetään nuukasti, omantunnon tuskia tuntien siitäkin käytöstä. ???
Voiko? - vanhat pohjat
kerrostalo yksiössä kirjoitti:
kylmä vesi 31522 kuutiota ja lämmin vesi 23750 kuutiota, kyseessä yhden hengen talous ja vettä käytetään nuukasti, omantunnon tuskia tuntien siitäkin käytöstä. ???
Voiko?> kylmä vesi 31522 kuutiota
Elikkä vaatimattomasti 86 kuutiota päivässä lämmin vesi päälle. Ei mitenkään mahdollista. Sinulta on varmaan jäänyt laskuista pois edellisen asukkaan jäljiltä mittarissa olleet "pohjat". Vesimittareitahan ei nollata, vaan kulutusta laskettaessa pitäisi aina tietää edellinen lukema.
Kerrostalossa keskimääräinen kulutus per nuppi on luokkaa 100 l kylmää ja 60 l lämmintä vettä vuorokaudessa. Uusissa taloissa (johon mittarin olemassaolo viittaa) pitäisi mennä hieman vähemmän parempien vesikalusteiden ansiosta. - litroista.
kerrostalo yksiössä kirjoitti:
kylmä vesi 31522 kuutiota ja lämmin vesi 23750 kuutiota, kyseessä yhden hengen talous ja vettä käytetään nuukasti, omantunnon tuskia tuntien siitäkin käytöstä. ???
Voiko?Normikulutus/henkilö/vrk on 120-170 litraa yhteensä kylmä ja lämmin.
Jos olet kuluttanut vuodessa yhteensä 55272 litraa,tekee se päivää päälle 151 litraa joka on oikein normaalia.
Voihan uusissa kuutioissa olla niin hienot mittarit että ihan litroittain näyttävät.Me täällä böndellä tarkoitetaan kuutiolla tuhatta litraa tai 1x1x1m kokoista puukasaa.
Oliskohan joku elämänhallintakurssi paikallaan ?Älä vaan mene autokauppaan,myyvät sinulle 100km ajettuna manne-mersun jolla ajettu miljoona. - selvennyksestä
litroista. kirjoitti:
Normikulutus/henkilö/vrk on 120-170 litraa yhteensä kylmä ja lämmin.
Jos olet kuluttanut vuodessa yhteensä 55272 litraa,tekee se päivää päälle 151 litraa joka on oikein normaalia.
Voihan uusissa kuutioissa olla niin hienot mittarit että ihan litroittain näyttävät.Me täällä böndellä tarkoitetaan kuutiolla tuhatta litraa tai 1x1x1m kokoista puukasaa.
Oliskohan joku elämänhallintakurssi paikallaan ?Älä vaan mene autokauppaan,myyvät sinulle 100km ajettuna manne-mersun jolla ajettu miljoona.Litrojahan tuo tietenkin näyttää, eikä kuutioita, huh. Minä jo luulin että kuutiota mittaa tämä mittari kun joskus omakotitalossa mittasi kuutioina nämä vedet. ;)
Niin ja tuo on kyllä totta että autokaupassa saisivat myytyä minulle millaisen romun tahansa jos vaan hyvälle näyttää päällepäin. En minä näistä asioista niin kauheasti kaikista ymmärrä, kansakoulupohjalla täällä elelen mitenkuten sattuu. Köyhänä kuin kirkonrotta. Onneksi täällä ei sentään ikuisesti tarvitse olla. ;) - mittaa
selvennyksestä kirjoitti:
Litrojahan tuo tietenkin näyttää, eikä kuutioita, huh. Minä jo luulin että kuutiota mittaa tämä mittari kun joskus omakotitalossa mittasi kuutioina nämä vedet. ;)
Niin ja tuo on kyllä totta että autokaupassa saisivat myytyä minulle millaisen romun tahansa jos vaan hyvälle näyttää päällepäin. En minä näistä asioista niin kauheasti kaikista ymmärrä, kansakoulupohjalla täällä elelen mitenkuten sattuu. Köyhänä kuin kirkonrotta. Onneksi täällä ei sentään ikuisesti tarvitse olla. ;)kuutioita ei litroja.
Kuutiossa on tuhat litraa vettä.
Älä huomio olenkaan viimeistä pilkun jälkeistä lukemaa.
(puukuutiossa on tosin vain n. 0,7 heittokuutiota)
- oman "vedentoimittajas...
vai miksi sitä kutsutaan, nettisivuille, sieltä pitäisi löytyä hintatietoja.
- matemaatikko_
numeroista va
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi362749Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs122537100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es372258Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks201861Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa491514Iso poliisioperaatio Lapualla
Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo351508- 381453
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä241351- 241138
- 181073