vaihteleeko sameus päivittäin, auttaako sää tai ruokavalio niihin yhtään? väheneekö niiden määrä lainkaan ajanmittaan. lääkäri sanoi että painuvat alaspäin vähitellen
lasiaissamentumista kärsivät, miten pärjäätte?
tottumista
1298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kyllähän niihin tottuu. Sanoisin, että mitä enemmän elämässä on virikkeitä, sitä vähemmän samentumat häiritsevät. Minulla on ollut reilun vuoden samentumia, myös kirkkaiden valojen ympärille ilmestyi sellaiset sädekehät joita ei ennen ollut. Lisäksi näkyy usein tyhjästä ilmestyviä "kirkasvalo" jälkikuvia ja vilahtelee jos jonkinlaista täplää, varsinkin kun katsetta kääntää. Samentumia on varmasti satoja. Mutta eipä nuo normaalia elämistä mitenkään rajoita, aivan kaikkea voi tehdä siinä missä ennenkin eli kaiken kaikkiaan näkö toimii hyvin.
Toistaiseksi tuntuisi, ettei samentumat ainakaan vähene, vaan päin vastoin. Mutta toisaalta tuo mitä sanoit että ne painuisi alas, voisi myös pitää paikkaansa sillä samentumien määrä on kohonnut eniten näkökentän ylälaidassa tai kun katselee ylös päin. Tämä voisi viitata painumiseen.
Selvimmin samentumat näkyvät tasaisia pintoja vasten ja kirkkaalla kun silmän iiris on pienimmillään.
Toisinaan tulee hetkittäin mietittyä että miten paljon näitä sitten lopulta oikein tuleekaan, mutta toisaalta eipä kukaan ole valittanut puhtaasti samentumien takia sokeutuneensakaan.